Konstrukcja dachu jest oczywiście ściśle powiązana z konstrukcją samego budynku, aczkolwiek w wielu przypadkach inwestor może zdecydować się na inny dach. Weźmy chociażby domy z poddaszem użytkowym, które mogą być pokryte dachem dwuspadowym, czterospadowym, wielospadowym, a także mansardowym. W tym artykule omówimy najpopularniejsze konstrukcje dachów oraz podpowiemy, jaki dach wybrać w konkretnej sytuacji.
Rodzaj budynku a konstrukcja dachu
W wielu przypadkach to rodzaj budynku predysponuje do tego, jaki rodzaj dachu okaże się najlepszy. W przypadku dachów parterowych lub piętrowych możemy zastosować się na dach płaski lub dach spadzisty o niewielkim kącie nachylenia. W przypadku domu z poddaszem użytkowym wykorzystamy natomiast dach spadzisty o większym kącie nachylenia. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się dachy dwuspadowe, czterospadowe lub wielospadowe.
Rodzaj dachu dobieramy również pod kątem rozpiętości samego budynku oraz jego kształtu. Dachy dwuspadowe najlepiej sprawdzają się w przypadku prostych domów na planie prostokąta, z kolei dachy płaskie i wielospadowe można zastosować w przypadku mniej regularnego kształtu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jaka konstrukcja dachu jest zalecana do poszczególnych budynków, a także, w jaki sposób wygląda układanie dachu, jego ocieplanie, a także pokrycie i wykańczanie.
Wpływ konstrukcji dachu na koszty budowy domu
Konstrukcja dachu ma oczywiście duży wpływ na łączne koszty budowy domu. Prosta konstrukcja dachu odznacza się dużo niższymi kosztami. Czasem jednak pozory bywają mylące i tak o to dach dwuspadowy może się okazać tańszą alternatywą dla dachu płaskiego, który nie posiada więźby dachowej. Co wpływa na koszty? Przede wszystkim łączna powierzchnia połaci, rodzaj pokrycia dachowego, a także materiały wykorzystane do hydro- i termoizolacji. Najtańsze w budowie są dachy jednospadowe i dwuspadowe. W środku zakresu cenowego mieszczą się dachy płaskie, stropodachy oraz dachy czterospadowe. Najdroższe są skomplikowane dachy wielospadowe, mansardowe, a także dachy naczółkowe z charakterystycznymi naczółkami.
Dachy płaskie
Dachy płaskie nazywane również stropodachami są powszechnie wykorzystywane w domach parterowych bez poddasza, a także w przypadku minimalistycznych domów piętrowych. To bardzo prosta konstrukcja, ale wcale nie najtańsza. Kluczową rolę pełni tu prawidłowa hydroizolacja, a także szczelne zabezpieczenie wszelkich łączeń pokrycia z elementami, takimi jak komin czy wywietrzniki wentylacyjne. Dach płaski najczęściej jest wykańczany papą bitumiczną, ale coraz częściej spotkamy się także z materiałem sypkim, na którym można stworzyć zielony dach.
Dachy jednospadowe
Z dachami jednospadowymi spotkamy się bardzo rzadko. Są one stosowane w mniejszych domach, gdy rozpiętość pomiędzy ścianami jest mniejsza niż 6 metrów. Pod jednospadowym dachem można urządzić poddasze użytkowe, ale przestrzeń ze względu na kształt dachu jest mocno ograniczona, co sprawia, że nie jest to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Z dachem płaskim spotkamy się często w przypadku domów parterowych, w których jedna ze stron jest wyższa. Najczęściej przy wyższych ścianach położona jest strefa dzienna. Stosując w tym miejscu przeszkloną elewację można uzyskać bardzo nowoczesny design, jak również dodatkowe walory pod kątem energooszczędności.
Dachy dwuspadowe
Zwane również dachami dwupołaciowymi to absolutna klasyka stosowana w przypadku domów cechujących się zwartą bryłą na planie prostokąta. Odznaczają się przytulnym wyglądem, są bardzo proste w budowie, a zarazem tanie. Mogą pokrywać zarówno dom parterowy, jak również dom z poddaszem użytkowym. Dach dwuspadowy można wykorzystać także w domach w kształcie litery L lut litery T. Wówczas, mamy do czynienia z łamaną kalenicą oraz połacią skierowaną na cztery strony świata. W praktyce jednak, wciąż będzie to dach dwuspadowy.
Dachy czterospadowe
Ogromne możliwości dają nam uniwersalne dachy czterospadowe, które można wykorzystać w przypadku bardziej rozbudowanych brył o ciekawych kształtach. Możemy je podzielić na dachy czteropołaciowe (dwie połacie w kształcie trapezu, dwie połacie w kształcie trójkąta i kalenica przez środek) oraz na dachy kopertowe (cztery połacie trójkątne łączące się w najwyższym punkcie). Rodzajem dachu czterospadowego jest również dach naczółkowy, w którym mamy dwie duże połacie oraz dwa mniejsze naczółka.
Jaka konstrukcja dachu okaże się najlepsza?
Wszystko zależy od rodzaju budynku, naszych indywidualnych oczekiwań w kwestii powierzchni i estetyki zewnętrznej, jak również od dostępnego budżetu. Na etapie adaptacji projektu warto przedyskutować z architektem wszystkie opcje, aby sprawdzić, która z nich okaże się najlepsza. Firma budowlana New House dysponuje wieloletnim doświadczeniem i specjalizuje się w budowie domów w technologii murowanej. Chętnie zapoznamy się z oczekiwaniami inwestora oraz wskażemy, jaki dach w tym konkretnym przypadku okaże się najlepszy.