Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Dach – ważny element domu

Dach jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych do wykonania elementów domu. Od jakości wykonanych prac oraz doboru odpowiednich materiałów zależy nasz komfort mieszkania. Dach ma za zadanie chronić budynek przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, utratą ciepła oraz pełnić funkcję estetyczną.
 
Konstrukcja dachu

Przy wyborze konstrukcji dachu należy kierować się umiejscowieniem budynku. Ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania nie są jedynymi wymogami, na które trzeba zwrócić uwagę. Aby dach służył nam długo i nie przysparzał zbędnych zmartwień, jego kształt należy wybierać pod kątem lokalizacji budynku. Jeżeli w niedalekiej okolicy znajduje się las, zaleca się wykonanie dachu o dużym nachyleniu. Umożliwi to jego samoczynne oczeszczanie wodą deszczową i utrudni rozwój mchów na jego połaciach. Duży spadek dachu jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem również ze względu na sprawne odprowadzanie wody deszczowej oraz śniegu, bez potrzeby montowania dodatkowych elementów systemu usprawniającego ten proces.
 
 
Dach dwuspadowy

W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy. Taki dach tworzą dwie połacie połączone ze sobą kalenicą. Zaletą takiego dachu jest łatwe odprowadzanie opadów atmosferycznych i ograniczona liczba miejsc przez które może uciekać ciepło lub dostawać się wilgoć. Dach dwuspadowy ma nieskomplikowaną konstrukcję, jego wykonanie trwa stosunkowo krótko,  więc nie generuje zbyt wysokich kosztów. Ta konstrukcja wymaga małej ilości obróbek blacharskich, a materiał, który nie zostanie wykorzystany do dalszej budowy, można ograniczyć do minimum. Dach dwuspadowy daje większe możliwości adaptacyjne poddasza. Pomieszczenia znajdujące się na nim będą miały skos tylko na jednej ścianie, łatwiejsze będzie również ich doświetlenie poprzez wykonanie lukarn bądź zamontowanie okien połaciowych lub szczytowych. Niewątpliwą zaletą takiej konstrukcji dachu jest również naturalna łatwość, z jaką wpisuje się ona w lokalny krajobraz. Nie ma obawy, że dom będzie wyglądał abstrakcyjnie na tle innych budynków, a jednocześnie istnieje wiele rozwiązań architektonicznych, które sprawią, że dom nabierze niepowtarzalnego stylu.
 
 
Dach czterospadowy

Dach czterospadowy jest mniej popularny niż dach dwuspadowy. Jest to spowodowane przede wszystkim wyższymi kosztami budowy. Aby obliczyć cenę końcową projektu sprawdź nasz kalkulator budowy domu. Konstrukcja dachu składa się z kilku połaci połączonych w szczycie jedną lub kilkoma kalenicami. Wybór takiego dachu sprawdza się przy domach parterowych. Jeżeli jednak chcemy mieć poddasze użytkowe, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie ono bardzo trudne do zagospodarowania ze względu na liczne skosy. Dach czterospadowy prezentuje się bardzo korzystnie od zewnątrz, zwłaszcza na dużych działkach.
 
 
Stropodach - dach płaski

Dach płaski jest rozwiązaniem najmniej popularnym. Stropodach ma zazwyczaj nachylenie od 3° do 20°. Niewielki stopień nachylenia umożliwia odprowadzanie wody deszczowej, niezbędny jest jednak odpowiedni system wspomagający. W przypadku śniegu nie jest już tak łatwo. Można zastosować wpusty z podgrzewanymi korpusami bądź podgrzewać zwykłe, które zabezpieczą wloty rynien przed zamarzaniem i jednocześnie będą stopniowo rozpuszczać śnieg. Niestety, jest to sposób jedynie na ograniczenie problemów z nadmiarem białego puchu, a nie na jego całkowite wyeliminowanie. Przed podjęciem decyzji o stropodachu warto dokładnie zastanowić się, czy zimą będziemy mieli ochotę i czas, odśnieżać oprócz drogi dojazdowej dodatkowo dach. Zastosowanie systemów ogrzewania instalacji odwadniającej zwiększa koszty eksploatacji domu. Dach płaski daje dużą elastyczność dalszych rozwiązań. Można tam stworzyć taras, ogród lub w przyszłości nadbudować piętro. Wadą stropodachu jest wysoka cena, będąca skutkiem wykorzystania płyty żelbetowej oraz izolacji o wysokim standardzie. Stropodach eliminuje problem niewykorzystanej powierzchni użytkowej. Decydując się na to rozwiązanie mamy gwarancję, że każde pomieszczenie w domu będzie miało optymalną wysokość.
 
Konstrukcja dachu musi być wykonana dokładnie, nie może być mowy o jakimkolwiek błędzie. Każde niedopatrzenie, w przyszłości będzie generować dodatkowe koszty związane z ciągłymi naprawami dachu. Cechy pokrycia dachowego, które powinny być niewątpliwie spełnione, to szczelność i wytrzymałość konstrukcji. Bardzo ważne są preferencje Inwestora, jednak przy wyborze konstrukcji dachu warto przede wszystkim zaufać wiedzy oraz doświadczeniu projektanta.
 
Na naszej stronie znajdziesz kalkulator -> https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu, który generując wycenę, uwzględnia wybrany rodzaj dachu. Zachęcamy do wykonania niezobowiązującej wyceny.

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.