W planie zagospodarowania terenu działki należy uwzględnić powierzchnię biologicznie czynną. Jest to nieutwardzony obszar, na którym, jak sama nazwa wskazuje, zachodzą procesy biologiczne, takie jak np. fotosynteza czy odprowadzanie wód opadowych w głąb ziemi. Z tego artykułu dowiesz się, jakie konkretnie elementy stanowią powierzchnię biologicznie czynną, a także, dlaczego jest ona tak istotna na terenie naszego ogrodu.
Czym konkretnie jest powierzchnia biologicznie czynne?
Powierzchnia czynna biologicznie to teren gruntu pokryty roślinnością, materiałem nieutwardzonym lub wodą powierzchniową. Na tym terenie zachodzą procesy biologiczne. Według definicji zawartej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, w skład powierzchni biologicznie czynnej wchodzą następujące tereny:
- teraz z nawierzchnią ziemną, na którym zachodzi naturalna wegetacja,
- trawniki, rabatki oraz wszelka roślinność na danym terenie,
- wody powierzchniowe, takie jak np. oczko wodne lub staw,
- połowa powierzchni tarasu i stropodachu, które zostały urządzone w formie trawnika lub kwietnika. W tym przypadku powierzchnia nie może być mniejsza niż 10m2.
Powierzchnię czynną biologicznie należy uwzględnić już na etapie projektu budowlanego w planie zagospodarowania terenu działki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://new-house.com.pl/warunki-zabudowy. Według przepisów, taki rodzaj powierzchni powinien stanowić przynajmniej 25% terenu całej działki. Indywidulane wytyczne mogą pojawić się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Jaki obszar stanowi powierzchnię biologicznie czynną na działce?
Warto omówić praktyczne przykłady zagospodarowania terenu, w którym uwzględnimy powierzchnię biologicznie czynną. Na ten teren składają się następujące elementy: rabaty ziemne ora żwirowe, trawnik, krzewy, kwiaty, roślinność występująca na powierzchni utwardzonej kratami, oczko wodne, staw, rowy. Powierzchnię biologicznie czynną w przypadku małej działki można powiększyć poprzez zielone dachy i tarasy. W praktyce, zalicza się jedynie 50% takiego obszaru, pod warunkiem, że jest on niemniejszy niż 10m2.
Ustawowo, minimum 25% powierzchni naszej działki musi być czynna biologicznie. W praktyce jednak, te wskaźniki są zdecydowanie wyższe. Jak już mówiliśmy, decyduje o tym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wyższe wymogi często występują na terenie chronionym oraz cennym ze względów na walory przyrodnicze. Wówczas, nawet 50-70% działki musi pozostawać czynną biologicznie. Wiele zależy także od powierzchni naszej działki budowlanej.
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pozwolenie na budowę?
Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu składamy w komplecie z niezbędnymi dokumentami, na czele z planem budowlanym z uwzględnieniem planu zagospodarowania terenu. W takim planie musi znaleźć się wyodrębniona powierzchnia czynna biologicznie. O tym, jakie formalności należy spełnić przy ubieganiu się o pozwolenie, możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe. Firma budowlana New House pomaga swoim klientom w załatwieniu formalności, co pozwala oszczędzić zarówno czas, jak również energię.
Nowe przepisy w podatku deszczowym
Powierzchnia biologicznie czynna jest ważna z perspektywy ochrony środowiska naturalnego. Umożliwi zachowanie aktualnej flory i fauny występującej w danym regionie. Od 2021 roku, powierzchnia biologicznie czynna jest istotna także ze względów ekonomicznych. Wszystko za sprawą zmiany przepisów związanych z podatkiem deszczowym. Dotychczas, płacili go właściciele nieruchomości, których powierzchnia przekraczała ponad 3500m2, przy czym min. 70% tego terenu było zabudowane i wyłączone z aktywności biologicznej.
Obecnie, podatek od deszczu zapłacą wszyscy posiadacze nieruchomości powyżej 600m2, na terenie której przynajmniej 50% stanowi zabudowa. Innymi słowy, jeśli nasza działka posiada powierzchnię czynną biologicznie w udziale większym niż 50%, wówczas ominie nas podatek deszczowy, A ten jest niestety dosyć wysoki. Jest to reakcja na bardzo niski wskaźnik retencji wody w naszym kraju. Rozwiązaniem, które można wprowadzić w już zabudowanych działkach są zielone dachy i tarasy, a także zbiorniki retencyjne, które pozwalają wykorzystać wodę deszczową.
Jak rozplanować ogród na terenie swojej działki?
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ścisła współpraca z architektem podczas układania planu zagospodarowania terenu. Firma budowlana New House posiada taką usługę w swojej ofercie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/plan-zagospodarowania-terenu. W ramach usługi, sporządzona zostanie adaptacja projektu do specyfiki działki. Na podstawie tej adaptacji można zaplanować zagospodarowanie niezabudowanej przestrzeni.
Należy uwzględnić przede wszystkim rozmieszczenie wysokiej roślinności, czyli drzew. Powinny się one znajdować w północnej części, tak, aby nie zaciemniać południowej fasady domu. Rozsądne zaplanowanie powierzchni czynnej biologicznie jest ważne także w sytuacji, gdy planujemy montaż nowoczesnych instalacji, takich jak np.: przydomowa oczyszczalnia ścieków, zbiornik retencyjny, czy panele fotowoltaiczne.