Każdego roku w budownictwie zachodzą dynamiczne zmiany, które zmieniają punkt widzenia na wiele kwestii. Weźmy chociażby dachy eternitowe zawierające włókna azbestu. Jeszcze do niedawna były one postrzegana za niemal idealny dach – tani, trwały, odporny na uszkodzenia. Niestety, przeprowadzono szereg badań, z których wynika, że dachy eternitowe mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz na środowisko naturalne. Dlatego też, tego typu dachu już niebawem całkowicie znikną z krajobrazu. Na co zwrócić uwagę przy remoncie dachu?
Do kiedy należy wymienić dach eternitowe?
Dachy eternitowe były stosowane od początku XX wieku do krycia budynków gospodarczych oraz domów jednorodzinnych. Przez wiele lat uważano ten materiał za niemal idealny. Eternit jest bardzo trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, a także tani. Niestety, zawiera również włókna azbestowe, które wytwarzają substancje bardzo niebezpieczne dla zdrowia domowników. Późniejsze badania wykazały również bardzo negatywny wpływ azbestu na środowisko naturalne. Współcześnie jest on uważany za jeden z 10 najgorszych materiałów pod tym względem.
Kwestią czasu było wprowadzenie nakazu usunięcia eternitu. W wielu gminach remont dachów przeprowadzano masowo z dostępnych środków, dzięki czemu, właściciele budynków nie musieli sięgać do swojej kieszeni. Niestety, w niektórych gminach obowiązek wymiany dachu eternitowego spada całkowicie na właściciela. Najpóźniej do 2032 roku należy usunąć eternit i zastąpić go innym pokryciem dachowym. Może się zatem wydawać, że właściciele takich budynkówi) mają jeszcze trochę czasu. W praktyce, wymianą dachu warto zainteresować się jak najszybciej.
Jak przygotować się do wymiany pokrycia dachowego?
W pierwszej kolejności warto zorientować się w kwestii dofinansowań. W Polsce obowiązuje obecnie Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest na lata 2019-2023. Niestety, tylko niektóre samorządy oferują tego typu dofinansowanie. W ten sposób można pokryć część, a w niektórych przypadkach nawet całość kosztów związanych z remontem dachu. Następnie czeka nas szereg formalności. Jeśli planujemy wyłącznie remont ograniczający się do wymian pokrycia, tego typu prace należy zgłosić do starostwa powiatowego, do którego należy nasza działka. W naszym artykule o remontach (https://new-house.com.pl/remonty) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie prace remontowe można przeprowadzić bez formalności lub ze zgłoszeniem.
Wielu inwestorów korzysta jednak z okazji, aby wprowadzić większe zmiany, np. wstawić okna dachowe, zaadaptować poddasze czy też wybudować balkon. Tego typu prace stanowią rozbudowę domu i w zdecydowanej większości przypadków wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli mamy wątpliwości, co do formalności, jakie należy spełnić, zawsze możemy skonsultować się z architektem, inżynierem obeznanym w prawie budowlanym lub po prostu złożyć zapytanie w urzędzie miasta lub starostwie. Przed podjęciem decyzji o remoncie dachu warto także przemyśleć kwestię termomodernizacji domu, np. ocieplenia poddasza.
Jakim pokryciem dachowym zastąpić eternit?
Pokrycie dachowe należy dostosować do konstrukcji dachu. W zdecydowanej większości przypadków eternit można zastąpić blachodachówką, blachą, a także dachówką ceramiczną lub betonową. Niekiedy zachodzi konieczność usztywnienia konstrukcji poprzez deskowanie. Jeśli natomiast interesuje nas wymiana dachu eternitowego na papę lub gont bitumiczny, wówczas konieczne będzie pełne deskowanie dachu. Blachodachówka jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą przeprowadzić remont dachu bez ponoszenia bardzo dużych kosztów.
Komu zlecić wymianę dachu? O ile położenie nowego pokrycia można zlecić dowolnej firmie budowlanej lub dekarzowi, o tyle usuwanie starych płyt azbestowo-cementowych jest już bardziej skomplikowane. Tego typu prace mogą wykonać jedynie firmy posiadające stosowne certyfikaty i zezwolenia. Demontaż płyt podlega bowiem licznym regulacjom. Dlatego też, warto uprzednio zapytać fachowca o to, czy jego firma posiada takie zgody. Nie ma sensu korzystać z usług dwóch odrębnych firm, jako iż oznacza to wyższe koszty oraz dłuższy czas oczekiwania na finalizację prac.
Ile kosztuje wymiana dachu eternitowego?
Na całkowity koszt wymiany eternitu wpływa kilka czynników: powierzchnia dachu, konstrukcja oraz oczywiście wybrana firma. Demontaż i utylizacja eternitu to wydatek rzędu 14 – 17 złotych za metr kwadratowy. Na główny koszt usługi składa się jednak montaż nowego pokrycia. Tutaj koszt zależy już od wybranego materiału. Zwykle zapłacimy od 50 do 80 złotych za wymianę metra kwadratowego pokrycia. Do tego należy doliczyć koszty nowego pokrycia. Najtańszą propozycją jest blachodachówka. Jej ceny zaczynają się od 25 złotych za m2. Więcej zapłacimy natomiast za dachówkę ceramiczną lub betonową. W przypadku wymiany dachu eternitowego o powierzchni 150m2 na blachodachówkę, przewidywalne koszty całej inwestycji wynoszą ok. 12,000 – 17,000 złotych.