Większość inwestorów prywatnych z reguły buduje jeden dom w trakcie trwania swojego życia. Dlatego przeglądając projekty domów jednorodzinnych, powinniśmy skupić się na tych, które posiadają jak najwięcej udogodnień. I mamy tutaj na myśli nie tylko walory czysto funkcjonalne, ale również wypoczynkowe. Taras stanowi idealny przykład elementu domu służącego głównie funkcji rekreacyjnej. Skoro więc budujemy dom, to może właśnie z tarasem? Szczególnie że odpowiednio zaprojektowana i wykorzystana przestrzeń tarasowa ma wiele zalet.
Poszukując odpowiedniego projektu domu z tarasem, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zmiennych, które pozwolą maksymalnie dopasować rodzaj patio do naszych indywidualnych oczekiwań i potrzeb.
Zadaszenie tarasu
To, na jaki typ zadaszenia tarasu się zdecydujemy, zależy zasadniczo od tego, w jaki sposób chcemy go wykorzystywać? Jeśli planujemy korzystać z tarasu tylko w porze wiosennej i letniej, gdy jest ciepło i słonecznie to taras bez zadaszenia jest optymalnie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zaś cenimy sobie odpoczynek na zewnątrz bez względu na pogodę, to koniecznie będzie, choć częściowe zadaszenie.
Rodzaje zadaszeń tarasowych
• Podcienie - to najczęściej niewielkich rozmiarów taras zaakcentowany w samej bryle budynku.
• Balkon – w tym przypadku spełnia on nie tylko swoją główną funkcję, jest również zadaszeniem dla tarasu znajdującego się na niższej kondygnacji budynku.
• Wydłużony dach – daje możliwość zaprojektowania sporych rozmiarów tarasu, który będziemy mogli wykorzystywać bez względu na panujące warunki pogodowe. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto pamiętać o zastosowaniu dodatkowych przeszkleń w pomieszczeniu, które graniczyć będzie z przestrzenią tarasową. W innym wypadku może być w nim zbyt ciemno.
• Wydłużony okap – wydłużenie okapu dachowego może stworzyć nam praktyczny taras niskim nakładem pracy, jednak projektując go, należy pamiętać o zachowaniu wymaganych prawem budowlanym odległości od granicy działki.
• Pergola – w tym przypadku w kwestii wielkości ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Dodatkowo pergola może stanowić doskonałe połączenie przestrzeni dziennej z przydomowym ogrodem.
Wykończenie tarasu
Aby taras spełniał swoje zadanie przez lata, powinien być wykończony z wykorzystaniem trwałych i bezpiecznych materiałów. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się płytki gresowe, które są jednocześnie efektowne, antypoślizgowe i odporne na wodę oraz niskie temperatury. Dodatkowo można je z powodzeniem dobrać do indywidualnych preferencji oraz estetyki domu, ponieważ występują w wielu kolorach, oraz fakturach a część z nich imituje beton, drewno czy naturalny kamień.
Drugim najczęstszym wyborem na taras są grube deski drewniane (między 19 a 26 milimetrów) o wilgotności nieprzekraczającej 30 procent. Drewno jest miłe w dotyku i prezentuje się niezwykle naturalnie, co ma spore znacznie, jeśli taras stanowi łącznik domu z ogrodem. Warto również dodać, że drewniana podłoga dobrze amortyzuje upadki, a latem nie nagrzewa się nadmiernie.
Umiejscowienie tarasu
Chodzi tutaj głównie o orientację przestrzeni tarasowej względem stron świata. Niestety najczęściej jest ona zdeterminowana ukierunkowaniem działki, na której odbywa się budowa domu. Jednakże mając tego świadomość, można już na etapie poszukiwania gotowego projektu szukać dokładnie takiego, który spełni nasze oczekiwania również względem tarasu.
To, gdzie znajdzie się taras, wpływa bezpośrednio na jego docelową funkcjonalność i tak:
• Taras zorientowany na wschód - będzie oświetlony głównie z rana, ale daje możliwość podziwiania spektakularnych wschodów słońca z kubkiem aromatycznej kawy, co bez wątpienia ma swój urok.
• Taras zorientowany na południe – to doskonała opcja dla inwestorów, którzy cenią sobie komfortowy cień przez większość dnia. Taki w którym czytanie książki nie stanowi problemu.
• Taras zorientowany na północ – to rozwiązanie dla osób, które lubią światło słoneczne, ponieważ w tym przypadku słońce towarzyszy nam praktycznie przez cały dzień. Niestety ma to również swoje wady, szczególnie latem, kiedy powierzchnia tarasu bardzo się nagrzewa. Patio po stronie północnej powinni jednak poważnie rozważyć inwestorzy, którzy planują również przydomowy basen. W tej sytuacji zyskujemy połączenie idealne - można chłodzić się w wodzie i opalać na słońcu.
• Taras zorientowany na zachód – doskonały, jeśli mieszkańcy planują korzystać z przestrzeni popołudniami i wieczorami, ponieważ właśnie wtedy będzie tam najcieplej i najsłoneczniej. A romantyczne zachody słońca będą miłym dodatkiem.
Okna oraz drzwi na taras
Planując wykonanie tarasu, powinniśmy zadbać o to, aby stolarka okienna oraz drzwiowa pomieszczeń, które bezpośrednio z nim graniczą, posiadała odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Dzięki temu stosując nawet efektowne duże przeszklenia, nie narazimy wnętrza domu na nadmierne wychłodzenie. Wartości współczynnika Uw dla okien oraz drzwi balkonowych stosowanych w budownictwie energooszczędnym nie powinny przekraczać 0,9 W/m2K.
Prywatność na tarasie
We własnym domu – więc również i na tarasie – chcemy czuć się swobodnie i komfortowo. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zabezpieczyć naszą przestrzeń wypoczynkową przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Polskie Prawo Budowlane stanowi, że taras musi znajdować się minimum półtora metra od granicy działki. Jednak umówmy się, nie jest to zbyt duża odległość, a już na pewno nie taka, która zapewnia wysoki poziom prywatności.
Co więc można zrobić? Można postawić pasujące do posesji ogrodzenie z desek lub murowane. Można także posadzić żywopłot – jednak w tym przypadku musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rośliny muszą siłą rzeczy wyrosnąć do pożądanej przez nas wysokości. Minusem żywopłotu jest również to, że docelowo trzeba dbać o jego przycinanie. No ale coś za coś. Wspomniane wcześniej zadaszenie także w jakiś sposób izoluje nas od otoczenia, więc jeśli zależy nam na prywatności, powinniśmy poważnie rozważyć również taką opcję.
Jak pokazały nam powyższe przykłady, domy z tarasem mogą być tak różne, jak różni są ich właściciele. Niezmienne pozostaje jednak ich przeznaczenie – mają służyć mieszkańcom do komfortowego spędzania wolnego czasu zarówno na beztroskiej samotności, jak i na wspólnym biesiadowaniu z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego, jeśli już budować dom to dlaczego nie z tarasem?
Planujesz budowę domu i interesuje Cię konkretna powierzchnia użytkowa netto? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki projektów i znajdź nieruchomość, o której marzysz!