Akademia Budowlana

Rodzaje więźb dachowych. Którą wybrać?

Spis treści:

Jaką więźbę dachową wybrać dla realizacji swojego domu jednorodzinnego? W Polsce wciąż najczęściej wybieranymi są więźby tradycyjne, czyli takie realizowane z użyciem drewnianych elementów. To sprawdzone, wykorzystywane do lat rozwiązanie, ale to nie jedyny sposób na dobrej jakości, stabilną i trwałą więźbę dachową. Jakie są rodzaje więźb dachowych? Na który rodzaj najlepiej się zdecydować? Pomożemy Państwu w podjęciu tej decyzji.

 

Jako firma New-House zrealizowaliśmy już ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych. Oferujemy kompleksowe usługi budowlane na terenie całej Polski. Dzięki temu zrealizowaliśmy różnorodne projekty. Wśród nich znajdowały się realizacje oparte na sprawdzonych, tradycyjnych rozwiązaniach, jak i realizacje innowacyjne, opierające się na najnowocześniejszym podejściu do budowy. Nasi specjaliści mają szeroką wiedzą oraz wieloletnie doświadczenie w branży, dzięki czemu możemy oferować naszym klientom najwyższej jakości usługi. Szczegóły naszej oferty kompleksowej budowy domów znajdują się pod adresem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. My nie tylko realizujemy budowę od A do Z, ale również wspieramy naszych klientów pod kątem merytorycznym. Dzielimy się wiedzą, doradzamy, podpowiadamy i pomagamy w najtrudniejszych kwestiach. Nie wiedzą Państwo, jaki rodzaj więźby dachowej wybrać do planowanej realizacji? Nasi specjaliści zadbają o to, by dobrać takie rozwiązanie, które będzie pasowało do projektu, do lokalnych warunków zabudowy, Państwa oczekiwań oraz możliwości finansowych. Zachęcamy również do zapoznania się z całą treścią artykułu, gdzie szczegółowo opisujemy różne rodzaje więźb dachowych. Szczegółowa wiedza bez wątpienia pomoże Państwu przy podjęciu ostatecznej decyzji.

 

Jakie są rodzaje więźb dachowych?

 

Więźba dachowa to bardzo ważny element całej konstrukcji budowanego domu. Służy ona za szkielet dachu, którego zadaniem jest przenoszenie obciążenia pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Z tego względu wybór odpowiedniej więźby dachowej powinien opierać się zarówno o wybrany kształt dachu, jego rozpiętość,  jak i wymiary zewnętrzne całego budynku i jego przeznaczenie.

 

Rodzaje więźby dachowej dostępne na rynku dają inwestorom i projektantom szerokie możliwości wyboru .Więźba może być z drewna i zostać wykonana na budowie, a może być zamówiona na wymiar z fabryki. Warto wiedzieć, że można także zamówić gotowe wiązary dachowe. Jakie rodzaje więźb dachowych można najczęściej spotkać w Polsce? Przedstawiamy Państwu charakterystykę najczęściej wybieranych więźb dachowych dla realizacji domów jednorodzinnych.

 

Więźba krokwiowa

 

Ten rodzaj więźby dachowej jest nazywany najprostszą konstrukcją. Więźba krokwiowa jest stosowana w momentach, gdy rozpiętość dachu jest mniejsza niż 7 metrów, natomiast kąt nachylenia połaci mieści się w granicach 30-50 stopni. Taki dach charakteryzuje to, że krokwie mają tylko dwa punkty oparcia - kalenicę i miejsce nad ścianą oparcia na belce stropodachu. Sama długość krokwi powinno wynosić około 4,5 - 5 metrów, jeżeli wybierają Państwo lekki materiał na pokrycie dachowe.

  

Więźba krokwiowo-jętkowa

 

Kolejnym rodzajem często stosowanej więźby dachowej jest więźba krokwiowo-jętkowa. Stosuje się ją na dachach o rozpiętości 7-11 metrów oraz kącie nachylenia połaci, który liczy około 40-60 stopni. W tym przypadku krokwie muszą być zdecydowanie dłuższe niż 4,5 metra oraz powinny być dodatkowo wzmacniane poziomymi wiązarami jętkowymi, które są umieszczane w połowie długości krokwi lub trochę wyżej ponad połową. Jeżeli więźba krokwiowo-jętkowa jest wykorzystywana przy budowie domu z poddaszem użytkowym można wykorzystać jętki jako belki stropu nad pomieszczeniami poddasza.

 

Więźba płatwiowo-kleszczowa

 

Więźba płatwiowo-kleszczowa jest stosowana zwykle na dachach o większej rozpiętości, poleca się ją na dachy o rozpiętości liczącej zwykle 11-12 metrów. Charakteryzują ją dwa rodzaje wiązarów: główne oraz pośrednie. Wiązary główne to krokwie oparte na płatwiach i pary kleszczy, które obejmują krokwie z dwóch stron. Takie kleszcze umieszczane są co trzecią, czwartą parę krokwi.  Z kolei wiązary pośrednie to ułożone poprzecznie płatwy, a także wspierające je krokwie ułożone pod skosem.

  

Więźba płatwiowo-jętkowa

 

Więźba płatwiowo-jętkowa jest wykorzystywana przy realizacji dachów o rozpiętości liczącej 9-11 metrów. Jej realizacja wymaga budowy dodatkowych ścian podpierających, które nazywa się również ścianami stolcowymi. Dzięki temu więźba będzie stabilna. Jeżeli jętki mają długość liczącą około 7-10 metrów wystarczy podeprzeć je jedną ścianą stolcową, natomiast jeżeli jętki są dłuższe konieczne będzie podparcie ich dwiema ścianami stolcowymi.

 

Więźba z dźwigarami

 

Inaczej jest ona nazywana więźbą wiązarową. To rozwiązanie dla dachów o szczególnie dużej rozpiętości, która przekracza 12 metrów. Dźwigary to wiązary kratowe, które pozwalają na to, by budowa dachu nie wymagała realizacji ścian wewnętrznych. Zwykle stosuje się przy budowie budynków przemysłowych lub budynkach użyteczności publicznej. Wiązary kratowe są wykonywane z bali albo desek o małej średnicy.

 

Czym jest więźba prefabrykowana?

 

Zamiast tradycyjnej, drewnianej więźby dachowej można również zdecydować się na więźbę prefabrykowaną.  Jest to ciekawe zastępstwo dla tradycyjnej więźby, jest ona wykonywana z suszonego drewna i struganego KVH lub klejonego BSH. Przygotowuje się ją w fabryce za pomocą specjalnych, nowoczesnych maszyn. Aby je wyprodukować należy ułożyć odpowiednie elementy na stołach i scalić płytkami kolczastymi albo płytkami kolczasto-gwoździowanymi. Kolce w płytach mają długość od 8 do 20 milimetrów, po wciśnięciu w drewniane elementy mocno połączą się ze sobą na stałe. W tym procesie powstają wiązary. Powstałe w fabryce gotowe moduły są przewożone na działkę budowlaną. Ich montaż zwykle jest bardzo szybki i sprawny ze względu na precyzję wykonania wszystkich elementów. Dodatkowo prefabrykowane więźby dachowe to rozwiązanie o wysokiej jakości i trwałości.

 

Przykłady różnych więźb w projektach domów

 

Zdecydowanie najczęściej można spotkać się w Polsce z projektami domów z tradycyjną więźbą dachową. Gotowe projekty domów jednorodzinnych mają jasno określoną więźbę dachową, która jest polecana do danej realizacji. Firma New-House ma w swojej bazie projektowej tysiące różnorodnych projektów, które charakteryzują się również różnymi więźbami dachowymi. Są one dostępne na stronie:https://new-house.com.pl/projekty-domow. Wśród nich można znaleźć między innymi dwa poniższe projekty.

 

Dom Madera wer A z więźbą wiązarową

 

Jest to dom parterowy, którego powierzchnia użytkowa wynosi 168 metrów kwadratowych. Jest przestronny i bardzo funkcjonalny i stylowy, projekt obejmuje również realizację dwustanowiskowego garażu. W tej realizacji zaplanowano wana jest więźba wiązarowa, która jest również znana jako więźba z dźwigarami. Szczegóły proejktu znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/21059.

 

Dom Bursztyn 2 z więźbą krokwiową

 

Jest to projekt domu parterowego o powierzchni 98 metrów kwadratowych. Dom jest realizowany z bryłą w kształcie prostokąta, w którą wbudowaną również garaż. Pokrywa je wspólny dach, co pozytywnie wpływa na koszt całej realizacji. Jest to projekt, który bazuje na wcześniejszym projekcie Bursztyn. Nowa wersja charakteryzuje się tym, że ma zmienioną funkcję pomieszczeń, ma również strop betonowy nad parterem, podniesiony dach, a także krokwiową więźbę dachową. W projekcie znajduje się także strych do wykorzystania na poddasze użytkowe. Szczegóły realizacji znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1233.

 

Jak sprawdzić czy więźba dachowa została wykonana prawidłowo?

 

Montaż więźby dachowej zawsze powinni wykonywać specjaliści z danej dziedziny. Zawsze warto wybierać fachowców, którzy mają nie tylko wiedzę, ale również wieloletnie doświadczenie i cieszą się pozytywnymi opiniami poprzednich klientów. Jak jednak sprawdzić zamontowaną więźbę i poprawność jej wykonania? Przede wszystkim należy sprawdzić płaszczyzny, które są tworzone przez poszczególne elementy więźby. Powinny one znajdować się we wspólnej płaszczyźnie. Można to ocenić na tzw. “oko”, ale zdecydowanie bardziej wymierną, efektywną formą będzie zmierzenie nadzacios pionowy. Jest to materiał, który jest nad zaciosem. Uzyskany wynik powinien być taki sam na całej długości połaci. Zamiast mierzenia nadzaciosu pionowego, można zdecydować się na rozciągnięcie żyłki pomiędzy skrajnymi punktami połaci. Jeżeli będzie ona w niektórych miejscach odstawiać od konstrukcji lub się na niej wieszać, oznacza to, że więźba nie została wykonana poprawnie i dokładnie. Warto również pamiętać, by przed położeniem ocieplenia, sprawdzić czy na więźbie nie trzeba dokręcić poszczególnych elementów.

 

Profesjonalny wybór więźby dachowej z firmą New-House

  

Martwi Państwa wybór więźby dachowej do projektu swojego wymarzonego domu jednorodzinnego? Zachęcamy do współpracy z firmą New-House. Zadbamy o to, by doradzić Państwu w każdej sprawie związanej z budową domu, wyborem materiałów, sprawdzeniem i wyborem działki lub projektu itp. Od 1991 roku oferujemy profesjonalne, kompleksowe usługi na terenie całej Polski. Dbamy o profesjonalne wykonanie budowy od A do Z, dlatego cieszymy się tak dużym zaufaniem. Firma New-House ma wśród swoich pracowników specjalistów związanych z wieloma dziedzinami budowlanymi, również tych, którzy specjalizują się w realizacji dachów. Szczegóły naszej oferty dotyczącej realizacji dachów znajdują się pod adresem: https://new-house.com.pl/dachy. Oferujemy naszym klientom aż dziesięć lat gwarancji na całą realizację budowy. Szczegóły naszej oferty budowy domów jednorodzinnych mogą Państwo poznać pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Zachęcamy również do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości.

 

Budowa domu z New-House to gwarancja zadowolenia i satysfakcji. Budujemy sprawnie, solidnie i z gwarancją jakości na dziesięć lat! Warto podjąć z nami współpracę!

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.