Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Powierzchnia użytkowa, netto i całkowita - jak je obliczyć?

Każdy marzy o własnym domu, zwłaszcza gdy posiada działkę. Nie każda działka nadaje się jednak pod zabudowę. Wszystko zależy bowiem od gruntu, a sprawdzenie jego stanu wykonuje się robiąc badania geologiczne. Idealną bazą do posadowienia domu jest grunt spoisty. Dom na nim osiada równomiernie, ponieważ jest twardoplastyczny. Budynek posadowiony na takim gruncie będzie trwały, pozwoli Ci to również zminimalizować koszty późniejszych remontów.
 
 
Jak obliczyć powierzchnię użytkową budynku?

Wartość powierzchni użytkowej jest mierzona wewnątrz pomieszczeń budynku, takich jak pokoje, sypialnie, kuchnia łazienka i pomieszczenia gospodarcze. W skład powierzchni użytkowej nie wchodzi garaż, strych, kotłownia, korytarze, czy klatki schodowe. Dokładne rozporządzenia na temat obliczania powierzchni użytkowej zawarte są w normie PN-ISO 9836:1997. W przypadku pomieszczeń, których wysokość jest niższa niż 1,4 m, nie wlicza się ich do powierzchni użytkowej. Powierzchnie balkonów i tarasów, które nie są w pełni zabudowane, zaznacza się osobno w dokumentacji budynku. W zależności od celu wykonania pomiaru adekwatna może być inna ustawa, np. ustawa o podatkach i opłatach lokalnych uwzględnia w powierzchni użytkowej piwnice i garaże, a ustawa o podatku od spadków i darowizn wyklucza z obliczeń teren piwnic i klatek schodowych.
 
 
Czym jest powierzchnia netto budynku?

Powierzchnia netto również mierzona jest wewnątrz budynku, jednak wlicza się do niej takie elementy, jak ścianki działowe, kanały, rury, czy balkony. W porównaniu z powierzchnią użytkową powierzchnia netto jest większa, ponieważ wlicza się do niej dodatkowe elementy, które można zdemontować. Wartość netto nie obejmuje konstrukcji całego budynku ani drzwi i okien.
 
Powierzchnia całkowita

Powierzchnia całkowita budynku jest najprostsza do obliczenia, ponieważ mierzy się ją po zewnętrznych ścianach budynku. Wlicza się w nią również wszystkie elementy, które wykraczają poza objętość obiektu, a więc balkony, tarasy, zjazdy do garażu itp. Na sumę tą składają się wszystkie kondygnacje budynku, zarówno te znajdujące się poniżej, jak i powyżej poziomu terenu. Tym samym jest to największa wartość spośród trzech wymienionych.
Zobacz nasze wycenione projekty domów lub wyceń bezpłatnie swój projekt domu.
 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.