Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Fundamenty to podstawa!

Jeśli dopełniliśmy już wszelkich spraw urzędowych związanych z pozwoleniem na budowę, mamy wodę i prąd, to najwyższy czas na realizację naszego marzenia o czterech kątach. Od tego momentu słowo „dom” będzie nabierać wyjątkowego znaczenia.
 
 
Jak przygotować teren pod fundament?

Na początek musimy przygotować teren, na którym ma stanąć dom. Zanim wylejemy fundament zaczynamy od zdjęcia humusu, czyli około 30-sto centymentrowej wierzchniej warstwy roślinnej. Jest ona dosyć miękkim podłożem, w związku z czym istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie poradziłaby sobie z utrzymaniem wielotonowego ciężaru budynku, o czym mogłyby świadczyć popękane ściany i posadzki. Humus często powoduje osiadanie budynku, dlatego też niewątpliwie, przed rozpoczęciem budowy domu, warto ściągnąć „żyjącą ziemię”. Ponadto, rozwój oraz rozkład organizmów żyjących w humusie niemal na pewno doprowadzi do powstania zapachu stęchlizny, a nawet trwałego zawilgocenia.
 
Ale co zrobić z tak dużą ilością ziemi? Wywieźć? Absolutnie nie! Zebraną ziemię najlepiej przechowywać na działce w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzać w budowie. Usunięty humus należy uformować w niezbyt duże hałdy, tak aby zapewnić dopływ tlenu i wody do ich dolnych części. Jeśli usypane pryzmy będą zbyt wysokie, mikroorganizmy się uduszą, w związku z czym gleba straci swoje właściwości. Uzyskana w ten sposób ziemia przyda nam się do wyrównywania miejsc rozjeżdżonych przez ciężki sprzęt oraz do adaptacji ogrodu. Humus jest cenny, a po zakończeniu budowy wręcz pożądany, więc nie byłoby zbyt ekonomiczne płacić za jego wywóz. Jeśli w przyszłości, podczas adaptacji ogrodu, stwierdzisz, że jednak masz nadmiar ziemi dobrej jakościowo, co nie zdarza się często, możesz z powodzeniem ją sprzedać.
 
 
Wykopy pod fundamenty

Kolejnym etapem są wykopy pod fundamenty. Zdjęcie humusu jest łatwiejsze. Może nie łatwiejsze. Lżejsze. W przypadku gruntu ciężkiego, gliniastego, do prac wykorzystuje się koparkę. W przypadku fundamentów w gruncie lekkim i piaszczystym, precyzyjniej jest wykonać wykopy za pomocą łopaty. Humus jest ściągany w miejscu, gdzie ma się znajdować dom, taras, droga dojazdowa, z jednometrowym zapasem z każdej strony.  W przypadku wykopu liniowego przyda się pomoc geodety, który dokładnie wymierzy działkę i wytyczy narożniki domu, zgodnie z wytycznymi z projektu budowlanego. Wykopy liniowe są dołami wykonanymi po obrysie domu oraz w miejscach posadowienia ścian nośnych. Fundamenty mają za zadanie utrzymać ciężar całego budynku i muszą być wykonane solidnie, aby w przyszłości nie dostarczały nam niepotrzebnych zmartwień.
 
Teoretycznie, wykonanie fundamentów nie jest procesem skomplikowanym. Ale jeśli ma zabrać się za to niedoświadczony „fachowiec”, mogą wystąpić spore trudności. Na tym etapie bardzo ważna jest dokładność – nieoceniona okaże się współpraca z wyspecjalizowaną ekipą murarzy posiadających wiedzę zdobytą w praktyce, a nie na forach internetowych.
 
Po wykonaniu wykopów, na ich dnie należy podkład z betonu B10. Jego zadaniem nie będzie zapewnienie stabilności dla reszty konstrukcji fundamentów. Jego główną rolą ma być zabezpieczenie zbrojenia znajdującego się w ławie fundamentowej, między innymi przed korozją.
 
 
Wykonanie ścian fundamentowych

Ściany fundamentowe z reguły są murowane z bloczków betonowych na zaprawie, więc ich grubość nie przekracza 25 cm. Muruje się je do wysokości mniej więcej 1,2 metra. Ściany fundamentowe przed wilgocią znajdującą się w otoczeniu zabezpiecza się izolacją pionową wykonywaną z masy kauczukowo-asfaltowej. Masę tę nakłada się na ściany fundamentowych na całej jej szerokości i wysokości.
 
Po wykonaniu fundamentów, przyjdzie pora na uzupełnienie przestrzeni powstałej na skutek usunięcia humusu. Dziury pomiędzy ścianami fundamentowymi zostaną zasypane żółtym piachem. Aby zapełnił on szczelnie całą wolną przestrzeń, będzie on kilkakrotnie polewany wodą, aby pozbyć się „bąbelków” powietrza. Podczas wykonywania zasypki konieczne będzie również użycie wibratora budowlanego w celu dokładniejszego ubicia piachu. Złe wykonanie zasypki piaskowej może spowodować wspomniane wcześniej osiadanie budynku.
 
Kanalizacja w fundamentach

Kolejnym etapem będzie wykonanie poziomej kanalizacji. Wykonywane są między innymi przepusty do zasilenia budynku w wodę i podejścia kanalizacyjne do urządzeń sanitarnych. Prace związane z kanalizacją warto powierzyć hydraulikowi, który nie będzie „uczył się” swojego fachu na naszym domu, urzeczywistniając zasłyszane gdzieś ”innowacje”. Źle wykonana kanalizacja może zmusić nas nawet do skucia świeżo wylanych posadzek, w najgorszym wypadku - do ich zrywania razem z innymi instalacjami znajdującymi się pod wykonanymi szlichtami.
 
Zabezpieczenie fundamentu

Po zakończonych pracach hydraulicznych należy zabezpieczyć całość betonem, czyli wykonać tzw. chude posadzki. Do tego celu stosuje się beton o wytrzymałości B15. W tym przypadku, podobnie jak przy wykonywaniu ław fundamentowych, warto zamówić betoniarkę z pompą, która nie tylko przyśpieszy, ale również ułatwi pracę. Ponadto, mamy gwarancję co do rodzaju i jakości użytego materiału, potwierdzoną odpowiednim dokumentem.
 
Na tym etapie widoczny jest ogrom prac, które zostały już wykonane, a jednocześnie uświadamiamy sobie ilość pracy, jak jest jeszcze przed nami. Budowa własnego domu to bez wątpienia wyzwanie, dlatego warto zaufać profesjonalistom, którzy na każdym etapie udzielą wsparcia, doradzą, odradzą, wyjaśnią, pomogą, rozwiążą każdy problem.
 
"Masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o każdym z etapów budowy domu? Skontaktuj się z nami -> https://new-house.com.pl/kontakt

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.