W procesie adaptacji projektu można przekształcić gotowy projekt pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestora. Architekci są otwarci na wszelkie pomysły i propozycje i mogą zaoferować inwestorowi wprowadzenie nawet bardzo skomplikowanych poprawek. Musimy jednak pamiętać, że każda zmiana ma wpływ na ostateczne koszty budowy domu. W tym artykule skupimy się na najbardziej kosztownych zmianach w gotowym projekcie.
Na czym polega adaptacja projektu?
Adaptacja projektu polega na dostosowaniu projektu budowlanego na specyfiki działki oraz do indywidualnych oczekiwań inwestora. W gotowym projekcie można nanieść liczne zmiany w rozkładzie pomieszczeń, wyglądzie zewnętrznym domu, zastosowanych materiałach budowalnych czy rodzaju wykorzystanych technologii. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, na czym właściwie polega adaptacja projektu. Na podstawie zaadaptowanego projektu formułowany jest kompletny projekt budowlany, który posłuży przy załatwianiu formalności oraz budowie domu. W zależności od stopnia skomplikowania zmian, adaptacja może się okazać mniej lub bardziej kosztowna.
Modyfikacje w konstrukcji dachu
Zaczynamy od jednej z najkosztowniejszych zmian, jaką można wprowadzić w projekcie. Chodzi oczywiście o modyfikację dachu. Inwestorzy mogą zmienić materiał, z którego wykonana będzie więźba, zdecydować się na inny kąt nachylenia, zmienić samo pokrycie a także materiały izolacyjne. Kosztowne jest już samo przekształcenie projektu. Za tego typu poprawki zapłacimy nawet ponad 2000 złotych. Jeśli chodzi o koszt budowy domu, tutaj zmiany mogą być naprawdę drastyczne. Nawet drobna zmiana kąta nachylenia może oznaczać dodatkowe kilkanaście tysięcy do ostatecznego kosztorysu.
Adaptacja strychu na poddasze użytkowe
Dom parterowy pokryty dwuspadowym lub czterospadowym dachem może być wyposażony w poddasze użytkowe. Wiele projektów stawia jednak na strych nieużytkowy. W ten sposób można znacznie obniżyć koszty budowy domu. Sam inwestor może natomiast zaadaptować poddasze w przyszłości, gdy zajdzie potrzeba powiększenia domu. Projekt domu ze strychem nieużytkowym można oczywiście zaadaptować, wprowadzając poddasze użytkowe. Jest to koszt rzędu ok. 1000 złotych za naniesienie zmian. W przypadku kosztów inwestycji, mówimy o znacznych sumach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Plusem jest to, że wiele pracowni przygotowuje kilka wariantów, dzięki czemu, wybrany dom może być dostępny w projekcie z poddaszem użytkowym.
Dodanie podpiwniczenia
Podpiwniczenie domu jest możliwe tylko wtedy, gdy nasza działka spełnia określone warunki budowlane. Przeciwskazaniem jest chociażby wysoki poziom wód gruntowych. Dodanie podpiwniczenia to bardzo kosztowna zmiana, która na etapie adaptacji kosztuje nawet ponad 1500 złotych. Przy budowie domu są to zmiany liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.
Wybór innych materiałów budowlanych
Budowa domu to złożony proces podejmowania wielu decyzji związanych m.in. z materiałami budowlanymi. Rodzaj pustaków, termoizolacja, pokrycie dachu, wykończenie elewacji, okna, drzwi zewnętrzne… wymieniać można bez liku. W tym przypadku, zmiana materiałów może oznaczać wzrost lub obniżkę kosztów budowy domu. Na etapie adaptacji, zmiana materiałów jest jednak bardzo kosztowana, ponieważ często oznacza konieczność wprowadzenia zmian w konstrukcji. Może to zatem kosztować nawet ponad 2000 złotych.
Dodanie miejsca na garaż
Dodanie garażu oznacza wyższe koszty budowy domu, natomiast rzadko oznacza dodatkowe koszty na etapie adaptacji projektu. Jak już mówiliśmy, wiele pracowni przygotowuje kilka wariantów tego samego projektu, uwzględniając np. garaż jednostanowiskowy, dwustanowiskowy lub wiatę. Na naszej stronie: https://new-house.com.pl/projekty-domow znajdziesz wiele projektów dostępnych w kilku wariantach. Jeśli jednak zachodzi konieczność wprowadzenia garażu w projekcie, jest to koszt rzędu kilkuset złotych.
Zmiana konstrukcji ścian wewnętrznych
Jeśli rozkład pomieszczeń jest niesatysfakcjonujący, zawsze można wprowadzić zmiany, które pozwolą nieco inaczej rozplanować układ ścian wewnętrznych. Na etapie adaptacji zapłacimy ok. 200-300 złotych za zmianę rozkładu ścian działowych oraz ponad 500-600 złotych w przypadku ścian nośnych. Dużo droższa może się okazać realizacja projektu. Usytuowanie ścian w innych miejscach może oznaczać ich wydłużenie oraz zmiany w konstrukcji, co oznacza koszty liczone w tysiącach złotych. A zatem, nawet takie zmiany należy nanosić z dużą rozwagą.
Poznaj dokładne koszty budowy domu przed rozpoczęciem inwestycji
Firma budowlana New House pomaga inwestorom w zrealizowaniu marzenia o domu w pełni dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Co więcej, jako jedyna firma w Polsce pozwalamy sprawdzić dokładne koszty budowy domu na podstawie gotowego projektu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać więcej na temat tego, w jaki sposób przebiega realizacja projektu w technologii murowanej. Jeśli wybrany projekt nie spełnia Twoich oczekiwań w 100%, zaadaptujemy go dla Ciebie, wprowadzając zadysponowane zmiany.