Jeśli myślimy nad wprowadzeniem do swojego domu kotła na pellet bądź używamy tego paliwa do kominka, powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakość. Zastosowanie tego ekologicznego paliwa jest znacznie korzystniejsze dla natury, ponieważ podczas jego spalania emisja CO2 jest ograniczona. Jednak aby tak było, powinniśmy dokonać odpowiedniego wyboru, aby w związku z jego możliwą niską jakością uniknąć awarii urządzeń grzewczych, niewydajności i słabego spalania.
Czym jest pellet i czym się charakteryzuje?
Pellet to paliwo stałe produkowane w formie granulek z odpadów drzewnych. Uzyskiwany jest poprzez sprasowanie pod ciśnieniem oczyszczonych trocin, ścinek i rozdrobnionych odpadów drzewnych, które następnie poddawane są granulacji. Uzyskane w ten sposób biopaliwo charakteryzuje wysoka wartość opałowa, niska wilgotność i niska zawartość popiołu. Swoje zastosowanie znajduje w ogrzewaniu budynków – od domów jednorodzinnych po obiekty przemysłowe. Świetnie nada się do spalania w domowych kominkach czy kotłach, które są do tego przeznaczone. Często wykorzystywany jest również jako ściółka dla zwierząt. Popiół powstały z jego spalania, można śmiało zastosować w domowym ogrodzie. Będzie on świetnym nawozem do użyźnienia gleby.
Na co zwracać uwagę przy wyborze pelletu?
Pellety dostępne na rynku różnią się jakością. Paliwo to o słabej jakości będzie generowało większe koszty ogrzewania, ponieważ będzie trzeba zużyć go więcej. Ponadto pellet o niskiej jakości wytwarzać może więcej popiołu i zapychać palnik w kotłach.
Aby móc cieszyć się z efektywnego ogrzewania naszego domu, powinniśmy zainwestować w pellet dobrej jakości. Przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka cech.
Przede wszystkim pellet wysokiej jakości powinien przypominać drewno. Granulki nie powinny zawierać w sobie żadnych odpadów, np. fragmentów plastiku. Taka zawartość może prowadzić do uszkodzenia palnika. Ponadto najczęściej występował on będzie w jasnym kolorze. Ciemny kolor oznaczać może, lecz nie musi, paliwo gorszej jakości. Zdarza się jednak, że pellet produkowany jest z ciemnych gatunków drzew.
Dym powstający podczas spalania pelletu dobrej jakości, zapachem powinien przypominać spalane drewno. Ponadto powinien być niemalże niewidoczny. Biały dym świadczyć może o zawartości wody w paliwie, które najprawdopodobniej jest zwilgotniałe.
Porządny pellet nie powinien się również zbyt łatwo rozpadać i kruszyć, ponieważ może to świadczyć o jego dużej wilgotności, co negatywnie wpłynie na jakość jego spalania.
Dodatkowo popiół powstały z jego spalania powinien być bardzo dobry i przypominać pył. Jeśli po spaleniu pozostają jakieś większe fragmenty, świadczyć to może o niskiej jakości paliwa.
Jak łatwo sprawdzić jakość pelletu?
Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z pelletem dobrej jakości, wystarczy, że umieścimy kilka granulek w wodzie. Jeśli szybko napęcznieją i rozpadną się, będzie to świadczyć o wysokiej jakości pelletu. Ponadto będziemy mogli ocenić, czy wyprodukowany został z czystych trocin i czy nie zawiera w sobie niepożądanych dodatków, np. cementu, pyłu czy plastiku.