Technologie ekologiczne w budownictwie
Rosnąca świadomość ekologiczna oraz obowiązujące od 2021 roku wytyczne Unii Europejskiej w zakresie budownictwa nakładają na inwestorów wykorzystanie technologii, dzięki którym nowopowstałe nieruchomości będą cechowały się praktycznie zerowym zużyciem energii. W praktyce oznacza to, że nowe domy jednorodzinne będą wyłącznie energooszczędne. Nie oznacza to jednak totalnej rewolucji, ponieważ technologie ekologiczne obecne są w polskim budownictwie od dłuższego czasu i są coraz śmielej stosowane przez osoby, które cenią sobie nie tylko wysoką estetykę nieruchomości, ale również to, aby koszty jej utrzymania nie rujnowały domowego budżetu w kolejnych latach.
Dom energooszczędny – czyli jaki?
O tym, czy dom będzie energooszczędny w przyszłości, decyduje wiele czynników. Pierwszym z nich jest bryła i kubatura budynku. Dom energooszczędny powinien mieć zwartą i stosunkowo niewielką bryłę, która znacząco minimalizuje ilość przegród, przez które ucieka ogrzane wcześniej powietrze. Najbardziej energooszczędne są domy piętrowe (lub z poddaszem użytkowym) wybudowane na planie prostokąta, przykryte jednospadowym dachem. Dlaczego nie domy parterowe? Ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez dach, a w parterówkach powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej nieruchomości jest bardzo duża.
Energooszczędne materiały budowlane
Wysokiej jakości, odpowiednio gruba izolacja termiczna ścian, posadzek oraz dachu, która dodatkowo ma właściwy współczynnik przewodzenia ciepła to współcześnie nie fanaberia a konieczność. Bez zastosowania właściwych materiałów budowlanych oraz ekologicznych okien z niskim współczynnikiem przenikania ciepła niemożliwe jest bowiem osiągnięcie odpowiedniego poziomu energooszczędności budynku. W przypadku okien ma również znaczenie ich wielkość oraz ostateczne umiejscowienie względem stron świata np. duże okna nie powinny być umieszczane po północnej stronie domu.
Rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne
Standardem w energooszczędnych domach jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Najprościej mówiąc, jest to system, który wymienia zużyte powietrze w pomieszczeniach i zastępuje je powietrzem świeżym, a przy okazji pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. W jaki sposób? Otóż rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza, zanim zostanie ono bezpowrotnie usunięte z budynku i przenosi je do powietrza nawiewanego, tym samym odciążając zamontowany w nieruchomości system grzewczy. Odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej może wynieść od 60% do nawet 80%. Wszystko zależy od tego, na jak zaawansowany system się zdecydujemy.
W zakresie ogrzewania nieruchomości warto rozważyć wykorzystanie ekologicznej pompy ciepła, która pozwoli nam na wydajne ogrzanie nieruchomości z wykorzystaniem ciepła płynącego z odnawialnych źródeł energii tj. powietrze, woda lub grunt. Jeśli natomiast chcemy uniezależnić się od zmieniających cen energii elektrycznej, powinniśmy zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Zwrot z takiej inwestycji uzyskamy po około 3 latach, a później będziemy mieć prąd de facto za darmo. Innym rozwiązaniem jest montaż przydomowej elektrowni wiatrowej.
Wartym zainteresowania są także systemy smart home, pozwalające na zarządzanie wszystkimi instalacjami obecnymi w domu z każdego miejsca na świecie. Dzięki nim można nie tylko uzyskać oszczędności, ale również znacząco podnieść wygodę i bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i samego budynku.
Chcesz wybudować energooszczędny dom na lata? Skontaktuj się z nami już dziś! Zapraszamy!