Przy zakupie działki budowlanej musimy wziąć pod uwagę dużą liczbę czynników. Do najważniejszych zaliczymy oczywiście: lokalizację, wymiary, kształt, plan zagospodarowania, cenę, uzbrojenie działki, dostęp do drogi oraz inne udogodnienia. Inwestor powinien również zwrócić uwagę na mniej oczywiste kwestie, jak chociażby melioracja na działce budowlanej. W tym artykule dowiedz się, czym jest działka zmeliorowana oraz jak wpływa na budowę domu.
Melioracja na działce – co to takiego?
Z pewnością zdarzyło Ci się spotkać z działkami, na których po ulewnym deszczu zalega woda. Aby uregulować stosunki wodne w glebie stosuje się właśnie melioracje. Jest to specjalny system drenarski, który odpowiada za nawadnianie lub odwadnianie gruntu. Na zmeliorowanej działce nie występuje problem zalegania wody. Taką instalację wykonują Wody Polskie, a obszar melioracji może obejmować dużą liczbę działek budowlanych. Dotychczasowy właściciel działki nie ma obowiązku informować nas o tym, że działka jest zmeliorowana. Co więcej, właściciel może o tym nie wiedzieć, np. ze względu na to, że melioracja została wykonana jeszcze w okresie, gdy dany grunt należał do państwa.
Przy wyborze działki budowlanej należy być czujnym i uczulonym na wszelkie kwestie, które mogą wpłynąć na wyższe koszty budowy domu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dzialki omawiamy wszystkie aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Na działce budowlanej często przeprowadzamy badania geologiczne, które mają na celu określić warunki wodno-gruntowe na działce. Takie badania nie zawsze pozwolą sprawdzić, czy na działce występuje melioracja. Na szczęście istnieje dużo prostszy i szybszy sposób.
Jak sprawdzić czy teren jest zmeliorowany?
W tym celu należy skontaktować się z Nadzorem Wód Polskich i podać numer działki, obręb oraz gminę. W ten sposób możemy dowiedzieć się, który Zarząd Zlewni będzie w stanie odpowiedzieć nam na pytanie o meliorację działki. W Zarządzie Zlewni możemy złożyć wniosek o udzielenie informacji o występowaniu urządzeń melioracji wodnej na naszym terenie. Warto również wystąpić z prośbą o udostępnienie mapy drenażu. Jest to symboliczny koszt kilku złotych, a może znacznie ułatwić adaptację projektu do specyfiki zmeliorowanej działki budowalnej.
Nawet jeśli otrzymamy informację o tym, że melioracja występuje na danym terenie, nie jest to jeszcze zbieżne ze stanem faktycznym. Czasami mapy obejmują plany, które koniec końcu nie zostały zrealizowane. Tu właśnie przyda się otrzymana mapa drenażu. Należy sprawdzić metodą odkrywkową, czy drenaż rzeczywiście jest tam, gdzie pokazują mapy. W tym celu wykonuje się kilka dołków o metrowej głębokości. Jeśli nie znajdziemy tam drenażu, problem z głowy. No dobrze, a co w sytuacji, gdy nasza działka faktycznie okaże się zmeliorowana?
Wpływ melioracji na budowę domu
Z jednej strony, melioracja jest wartością dodaną, ponieważ zapobiega zaleganiu wody na działce, a także reguluje stosunek wodny w gruncie. Jednakże obecność systemu drenarskiego może oznaczać wyższe koszty budowy domu. Nie mamy bowiem możliwości usytuowania domu bezpośrednio na systemie drenażowym. Konieczne będą przeróbki, co oznacza sporządzenie odrębnego projektu oraz uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego od Wód Polskich. Dopiero po przebudowie instalacji inwestor będzie mógł ubiegać się o pozwolenie na budowę domu.
Znacznie prostszym rozwiązaniem jest jednak usytuowanie domu w miejscu, gdzie system drenarski nie występuje. W przypadku dużych działek zazwyczaj nie ma problemu z tym, aby znaleźć dogodną lokalizację. W przypadku mniejszych działek może pojawić się problem ze znalezieniem miejsca, w którym budynek nie będzie nachodził na obszar występowania melioracji. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach można wystąpić z wnioskiem o warunkowe zmniejszenie odległości od granic działki, aby usytuować dom bez konieczności przebudowy systemu drenarskiego.
Jak postępować w przypadku działki zmeliorowanej?
Czas na podsumowanie. Jeśli chcesz sprawdzić, czy na działce występuje melioracja, zwróć się do Wód Polskich w celu wskazania Zarządu Zlewni, który może odpowiedzieć na Twoje pytanie. Następnie złóż wniosek o udzielenie informacji o występowaniu urządzeń melioracyjnych i zaznacz, że chcesz otrzymać mapę drenażu. Jeśli Zarząd Zlewni potwierdzi obecność takich urządzeń, wykonaj prace odkrywkowe, aby upewnić się, że drenaż rzeczywiście znajduje się tam, gdzie pokazuje mapa. W wielu przypadkach okazuje się, że wbrew informacjom na mapie, drenażu po prostu nie ma.
Jeśli działka rzeczywiście jest zmeliorowana, spróbuj znaleźć miejsce na działce, gdzie budowa domu nie będzie nachodzić obszarem na miejsca, w których przebiega system drenarski. Jeśli jest to niemożliwe, skontaktuj się z geologiem w celu stworzenia projektu przebudowy instalacji. Następnie, projekt wraz ze stosownym wnioskiem złóż w oddziale Wód Polskich. Po otrzymaniu zgody można przejść do przebudowy systemu drenarskiego. Oznacza to jednak dodatkowe koszty, które w skrajnych przypadkach mogą sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych.