Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Dom pasywny – co trzeba o nim wiedzieć?

Możliwość płacenia jak najniższych rachunków za ogrzewanie domu jest naprawdę kusząca – kluczowe decyzje w tej kwestii trzeba jednak podjąć już na etapie planowania inwestycji. Czym więc jest dom pasywny? Czym różni się od domu energooszczędnego? Czy da się wybudować mały i tani dom pasywny? Odpowiadamy na te i inne pytania!


Mówiąc wprost – dom pasywny to budynek, którego zapotrzebowanie roczne na energię potrzebną do ogrzewania nie przekracza 15 kWh na metr kwadratowy, a zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną, niezbędną do działania sprzętów domowych czy ogrzania wody, jest nie wyższe niż 120 kWh na metr kwadratowy. Dla porównania – w przypadku domów energooszczędnych pierwszy wskaźnik nie może przekraczać 40 kWh na metr kwadratowy rocznie, a domów zwykłych – nawet 180 kWh na metr kwadratowy na rok. Dom pasywny musi być bardzo szczelny, a także idealnie zaizolowany, tak by nawet te niewielkie ilości ciepła wytwarzane w pomieszczeniach były wystarczające do ogrzania mieszkańców.

 

 


Dom pasywny – projekty


Projekt domu pasywnego może dość mocno różnić się od innych projektów domów – konstrukcje tego typu cechują się bardzo prostą bryłą, bez zbędnych balkonów, wykuszy czy lukarenek – wszystkie te miejsca są bowiem bardzo trudne do uszczelnienia oraz ocieplenia. Zazwyczaj są one zbudowane na rzucie prostokąta oraz posiadają jedno- lub dwuspadowy dach.
Projekty domów pasywnych charakteryzują się również żelaznymi zasadami dotyczącymi rozmieszczenia poszczególnych pokoi. Strefa dzienna powinna być ulokowana od najbardziej nasłonecznionej strony południowej – tam warto umieścić jak największe okna, które zapewnią możliwie najbardziej efektywne działanie promieniowania słonecznego. Z kolei strona północna powinna mieć jak najmniej przeszkleń, a nawet być zupełnie zamknięta. Z tego względu od północy w projekcie domu pasywnego umieszcza się ciągi komunikacyjne, kuchnię, sanitariaty czy pomieszczenia gospodarcze.
W domu pasywnym z reguły unika się zawierania garażu w bryle budynku – może on stanowić osobny budynek albo znajdować się w przybudówce oddzielonej od reszty domu. Projekty tego typu budynków znaleźć można na naszej stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow.


Dom pasywny – budowa


To, z czego budujemy dach czy ściany domu pasywnego jest tak naprawdę mniej istotne – wymagania spełnia tu naprawdę mnóstwo materiałów. O wiele bardziej istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej oraz materiałów uszczelniających – to m.in. od grubości ich warstwy będzie zależało, jak ciepłe będą przegrody. Należy tu zwrócić uwagę przede wszystkim na tzw. współczynnik przenikania ciepła, określany symbolem λ.
Izolację termiczną murów należy poprawić stosując porządną warstwę termoizolacji. Jeżeli do ocieplania domu pasywnego użylibyśmy zwykłego styropianu, grubość warstwy wyniosłaby nawet 40 cm. Można jednak użyć do tego styropianu grafitowego, o najniższym współczynniku λ, wynoszącym nawet 0,031 W na metr kwadratowy. Aby ściany można było zakwalifikować do standardów domu pasywnego, ich współczynnik przenikania ciepła (U) wynosić musi około 0,12 W na metr kwadratowy.
Bez względu na to, czy budujemy mały dom pasywny czy budynek o większej powierzchni, ważne jest dobre rozplanowanie stolarki okiennej. Okna powinny pozyskiwać energię z promieniowania słonecznego oraz powodować jak najmniejsze straty ciepła. Od 1 stycznia 2017 r. – zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej – w przypadku domów pasywnych współczynnik przenikania ciepła przez okna nie może być wyższy niż 0,8 W na metr kwadratowy.
Skoro mowa o przepisach UE, to zgodnie z dyrektywą unijną każdy nowo powstały budynek musi spełniać wymagania dotyczące współczynnika zużycia energii, określanego symbolem Ep. Jest to ilość energii potrzebna do zaspokojenia wszystkich potrzeb użytkowników domu. Obecnie wynosi ona 95 kWh na metr kwadratowy na rok. Od 2021 r. ma nie przekraczać 70 kWh na metr kwadratowy rocznie. Ma to sprawić, że do ogrzania domu potrzeba będzie jeszcze mniej paliw i energii.
Oczywiście warto pamiętać, że w domu pasywnym instalacja grzewcza w zasadzie nie jest potrzebna – założeniem tej koncepcji jest bowiem ograniczenie zapotrzebowania na ciepło do tego stopnia, by można je było dostarczyć tylko przez podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Najprościej można to zrobić poprzez umieszczoną w kanale nawiewnym nagrzewnicę powietrza, zasilaną przez pompę ciepła. Tę z kolei wykorzystuje się jednocześnie do podgrzewania wody.

 

 

Dom pasywny – koszt


Szacuje się, że budowa domu pasywnego jest o około 20% wyższa niż budowa domu w technologii „tradycyjnej”. Skąd biorą się te różnice? Otóż każdy element domu pasywnego – fundamenty, ściany, dach, stolarka okienna, wentylacja, ogrzewania – muszą być wykonane w taki sposób i z użyciem takich materiałów, które zapewniają szczelność oraz termoizolację. Droższe są okna i drzwi, które muszą spełniać wyższe standardy gwarantujące minimalizowanie strat ciepła.
Koszty budowy domu pasywnego można oszacować przy pomocy naszego praktycznego kalkulatora -> https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.


Dom pasywny – dofinansowanie


Jeszcze niedawno przy budowie pasywnego domu można było skorzystać z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Był to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla osób budujących domy pasywne o niskim zużyciu energii. Pomoc obejmowała dofinansowanie częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę/zakup domu (lub zakup mieszkania). Dotacja była wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu budowy i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.
Wysokość dofinansowania była zależna od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energii, a także innych wskaźników, m.in. dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej. Program był prowadzony w latach 2013-2018. Oczywiście niewykluczone, że podobne dofinansowania będą jeszcze przyznawane w przyszłości.
Wszystkie osoby zainteresowane budową domu pasywnego, zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt. Nasi specjaliści pomogą Państwu spełnić marzenia o własnym domu!

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.