W momencie, kiedy z powodzeniem sfinalizowaliśmy zakup działki budowlanej w wymarzonym miejscu, przychodzi czas na wybór najlepszego projektu domu. Obecnie wielu inwestorów decyduje się na zakup gotowego rozwiązania, ponieważ jest to najszybszy i stosunkowo tani sposób. Dodatkowo wybór gotowych domów z katalogu jest naprawdę duży, co sprawia, że można bez większych trudności znaleźć ten idealnie wpisujący się w nasze potrzeby.
Aby dom został uznany za funkcjonalny, musi zapewniać komfort wszystkim jego mieszkańcom. Jasne jest, że wygoda dla każdego oznaczać będzie coś nieco innego. Zależy to od naszej sytuacji rodzinnej, stylu życia, jaki prowadzimy oraz naszych indywidualnych przyzwyczajeń. Można jednak wyróżnić kilka głównych cech, które sprawiają, że dom jest bardziej przyjazny dla użytkowników. I to właśnie na nie powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, poszukując funkcjonalnego projektu domu.
Dom funkcjonalny to dom estetyczny
Własny dom to inwestycja na lata dlatego niezwykle ważne jest, aby przez te lata był dla nas powodem do dumy. Trudno chwalić się budynkiem, który zwyczajnie się nam nie podoba. Dlatego wybrany projekt domu powinien budzić w nas pozytywne emocje i sprawiać, że na naszej twarzy pojawia się uśmiech połączony z ekscytacją. W takim domu będziemy czuć się dobrze i kolekcjonować dobre wspomnienia.
Niemal każdy inwestor przystępujący do przedsięwzięcia życia, jakim jest budowa własnego domu ma w głowie jego wymarzony obraz. Poszukując odpowiedniego projektu, warto się nim kierować, nie zamykając się jednak na inne opcje, które również mogą się okazać ciekawe i interesujące. Na szczęście wybór gotowych domów z Internetu jest tak bogaty, że znalezienie idealnego budynku nie stanowi większego problemu. A jeśli rozważany projekt nie jest idealny, to zawsze można wprowadzić w nim zmiany, które pozwolą mu maksymalnie zbliżyć się do tego, czego oczekujemy. Pozwala nam na to dodawana do dokumentacji projektowej autorska zgoda na zmiany.
Dom funkcjonalny to dom ergonomiczny
Niemniej ważna od estetyki jest odpowiednia ergonomia domu. Wnętrza powinny rozsądnie rozmieszczone i funkcjonalne. Ciągi komunikacyjne nie powinny zajmować więcej miejsca niż to absolutnie niezbędne a układ pionów w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych musi być zaprojektowany w sposób przemyślany i praktyczny. Niezwykle ważne jest także optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Ma to znaczenie, szczególnie jeśli nasz dom ma być niewielki. Niewidoczne schowki, szafy wnękowe, zakamarki i optymalnie rozplanowane pomieszczenia gospodarcze sprawiają, że pozostałe wnętrza są uporządkowane i wolne od nadmiaru. Takie pozornie nic nieznaczące drobiazgi sprawią, że nasze codzienne życie będzie po prostu przyjemniejsze.
Modne obecnie otwarte przestrzenie podnoszą komfort użytkowania domu i sprawiają, że nawet niewielkie nieruchomości dają wrażenie przestronnych. Ergonomię budynku może podnieść również garaż zaplanowany w bryle domu. Trudno wyobrazić sobie bowiem większą wygodę niż przejście w środku zimy z ciepłego domu wprost do ogrzewanego wnętrza garażu.
Dom funkcjonalny to dom ekonomiczny
Mało który inwestor dysponuje nieograniczonym budżetem na budowę domu. Najczęściej musimy skrupulatnie liczyć koszty i to one determinują część naszych decyzji. Na szczęście znalezienie projektu domu taniego w budowie nie jest niemożliwe. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka zmiennych, dzięki którym możliwe jest poczynienie znacznych oszczędności.
Ekonomiczny projekt domu powinien posiadać:
• prostą i regularną bryłę budynku,
• oszczędną konstrukcję z minimalną ilością ścian nośnych,
• prosty, dwuspadowy dach pozbawiony ozdobników,
• przemyślany, dopasowany do potrzeb metraż – koszt budowy domu do 100 m2 zawsze będzie niższy niż takiego o powierzchni 200 m2,
• minimalną ilość pomieszczeń dodatkowych tj. kosztowna w budowie piwnica czy garaż wolnostojący.
Dom funkcjonalny to dom pasujący do posiadanej działki
Czy nas to cieszy, czy też nie, wybrany projekt domu musi być dopasowany do warunków zabudowy obowiązującej na posiadanej przez nas działce. Niestety, urzędowe regulacje mają wpływ na kształt planowanej przez nas inwestycji i nie mamy większego wyboru jak się z tym pogodzić. Możemy mieć odgórnie narzuconą maksymalną powierzchnię zabudowy, minimalną wysokość domu, kąt nachylenia dachu oraz inne zmienne co w praktyce może być nie tylko uciążliwe, ale i irytujące. Musimy więc znaleźć projekt nieruchomości, który będzie odpowiadał wymogom urzędników oraz naszym indywidualnym preferencjom.
Warto również pamiętać, że mogą wystąpić także inne czynniki zewnętrzne, które zdeterminują rodzaj wybranego przez nas projektu. Należą do nich np.
• szerokość działki – na wąską działkę trudniej znaleźć gotowy projekt domu,
• spadek terenu – w takiej sytuacji warto rozważyć zakup projektu domu z piwnicą,
• dostępność mediów, czyli stopień uzbrojenia działki,
• struktura geologiczna gruntu – może sprawić, że zamiast klasycznych fundamentów konieczne będzie zastosowanie płyty fundamentowej.
Podsumowanie
Funkcjonalny dom powinien być doskonale dopasowany do indywidualnych oczekiwań inwestora w zakresie komfortu codziennego użytkowania zarówno obecnie, jak i w przyszłości, kiedy jego sytuacja rodzinna może ulec zmianie. Ergonomiczna przestrzeń to taka, która pozwoli na bezbolesne wprowadzenie zmian i dostosowanie domu, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Warto o tym pamiętać poszukując projektu wymarzonego domu. Nawet jeśli będzie to wymagało poświęcenia większej ilości czasu przeznaczonego na jego znalezienie. To czas, który naszym zdaniem bez wątpienia nie będzie zmarnowany.