Akademia Budowlana

Czym jest parametr EUco? Dlaczego jest taki ważny?

Spis treści:

Budowa domów energooszczędnych nie jest już używana za interesujący trend w dziedzinie budownictwa i architektury, to swego rodzaju norma, standard. Coraz więcej inwestorów decydujących się na budowę wymarzonego domu jednorodzinnego, chce by był on realizowany w technologii energooszczędnej. Wówczas w pewnym momencie spotykają się z czymś takim, jak parametr EUco. Co to jest? Co określa? Jak się go oblicza? Pytań jest wiele, a my postaramy się na każde z nich Państwu odpowiedzieć.

 

Firma New-House działa na rynku budowlanym już od 1991 roku, dzięki czemu mieliśmy możliwość obserwacji stopniowo zachodzących zmian na polskim rynku nieruchomości. Budowaliśmy pierwsze domy energooszczędne, jeszcze w latach, kiedy było to rozwiązanie szczególnie innowacyjne i intrygujące. Z czasem takich realizacji było coraz więcej. W sumie, w całej naszej karierze wybudowaliśmy ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych, w tym wiele z nich było właśnie energooszczędnych. Mamy doskonałą wiedzę w tym temacie, którą chętnie się z Państwem podzielimy. Wyjaśnimy zarówno ogólne kwestie energooszczędności w budynkach jednorodzinnych, jak i samego parametru EUco. Odpowiemy Państwu między innymi na takie pytania, jak:

 

Wierzymy, że merytoryczne wsparcie klienta jest bardzo istotne w procesie budowy. Dlatego chętnie dzielimy się wiedzą na łamach naszego bloga, jak i w trakcie rozmów podczas procesu realizacji domu.

 

Kiedy możemy uznać dom za energooszczędny?

 

Jako dom energooszczędny, w dużym uproszczeniu, możemy uznać po prostu budynek, którego zapotrzebowanie na energię jest niższe niż zapotrzebowanie standardowego domu jednorodzinnego. Jest to jednak bardzo ogólna definicja, która w prosty sposób prowadzi do mylenia terminów domu energooszczędnego, domu pasywnego, a także domu zeroenergetycznego.

 

Aby rozróżnić, więc te pojęcia przygotowano odpowiednie wskaźniki, które dom energooszczędny powinien spełniać.

Wskaźnik EP dla jednorodzinnego domu energooszczędnego powinien wynosić najwyżej 95 kWh/m2/rok. Z kolei wskaźnik EUco dla budownictwa energooszczędnego powinien się mieścić w granicach 30-70 kWh/m2/rok. Warto przy tym pamiętać, że przepisy prawne stale się zmieniają i mają na celu przybliżenie nas do budowy domów możliwie najbardziej przyjaznych środowisku. W związku z tym z końcem roku 2020 ulegnie na przykład zmianie maksymalna wysokość wskaźnika EP, która będzie wynosić 70 kWh/m2/rok dla budownictwa jednorodzinnego.

 

Można więc uznać, że już niedługo budowa domu energooszczędnego będzie nie tylko możliwością, ale koniecznością. Warto jednak pamiętać, że poza samymi parametrami na pełną definicję domu energooszczędnego składają się również konkretne rozwiązania realizacyjne - izolacje, odpowiedniej jakości materiały, sprawna wentylacja i wiele innych aspektów.

 

Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

 

Wielu inwestorów, którzy stali przed decyzją o rozpoczęciu budowy domu, kierowali do nas pytania o realną opłacalność takiej realizacji. Musimy jednak przyznać, że jest to bardzo opłacalna realizacja. Współcześnie budowane domy jednorodzinne wymagają poniesienia największych kosztów związanych z ogrzewaniem, jest to zwykle około 65 procent całego utrzymania. Decydując się na budowę domu energooszczędnego zwiększy się cały koszt realizacji o zaledwie kilka procent, natomiast koszt rocznego ogrzewania domu może spać nawet pięciokrotnie. Dzięki temu zwiększony nakład finansowy w trakcie budowy bardzo szybko się zwraca, a komfort życia w energooszczędnym domu jest nieporównywalnie lepszy.

 

Czym jest certyfikacja energetyczna?

 

Każdy dom musi uzyskać odpowiednią certyfikację energetyczną, którą nazywa się również świadectwem charakterystyki energetycznej oraz paszportem energetycznym. Jest to dokument, którego zadaniem jest przekazanie dokładnych informacji na temat zapotrzebowania budynku na energię potrzebną do jego eksploatacji. Powinna ona uwzględniać ilość energii wymaganej do spełnienia zapotrzebowania na ogrzanie budynku, przygotowanie ciepłej wody, a także energii zużywanej na wentylację, klimatyzację i oświetlenie pomieszczeń. Klasa energetyczna domu (energochłonność) jest przedstawiana jako ilość energii w kWh na 1 metr kwadratowy na rok. Taka certyfikacja energetyczna jest wystawiana na okres 10 lat.

 

Tego typu certyfikacja energetyczna jest realizowana, dzięki wymienionym wyżej parametrom EUco (energii użytkowej), EK (energii końcowej), a także EP (energii pierwotnej). Jednak, żeby już na etapie projektowania realizacji możliwie najtrafniej określić jakość energooszczędna domu, a także koszty jego eksploatacji, konieczne jest wzięcie pod uwagę parametru EUco. Zapotrzebowanie na energię użytkową to współczynnik, który pozwoli określić, czy budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed utratą ciepła.

 

 

Czym jest parametr EUco?

 

Budując dom energooszczędny zdecydowanie warto wiedzieć, czym jest parametr EUco, ponieważ jest on jednym ze współczynnik określających możliwość klasyfikacji domu jako energooszczędnego. Parametr EUco określa zapotrzebowanie domu na energię użytkową, czyli tę konieczną do ogrzania wnętrza budynku i przygotowania ciepłej wody.

 

Dla domów poza klasą energooszczędności parametr EUco wynosi około 130 kWh na metr kwadratowy na rok użytkowania. Zgodnie z ustaloną przez Unię Europejską normą ISO, parametr EUco dla domu energooszczędnego powinien być mniejszy lub równy 70 kWh na metr kwadratowy na rok. Przy czym jednak, od momentu gdy wynik schodzi poniżej  30 kWh/m2/rok mówi się już o domu niskoenergetycznym, poniżej 15 kWh/m2/rok o domu pasywnym, natomiast dom zeroenergetyczny ma dokładnie 0 kWh/m2/rok.

 

Dlaczego osiągnięcie odpowiednio niskiego wyniku parametru EUco jest dla inwestorów tak istotne? Jest to główne kryterium, które pozwala na uzyskanie finansowego dofinansowania od rządu na realizację domu energooszczędnego. Wysokość możliwego dofinansowania jest uzależniona od tego, jak wynik standardu energetycznego zostanie wykazany. Standard NF40 odpowiada za dom energooszczędny, natomiast standard NF15 za dom pasywny.

 

Jak obliczyć parametr EUco?

 

Parametr EUco, czyli roczne zapotrzebowanie ciepła użytkowego, oblicza się z wykorzystaniem konkretnego wzoru. Takie zapotrzebowanie ciepła na ogrzewanie oraz wentylację oblicza się z wykorzystaniem bilansów miesięcznych. Jest to suma zapotrzebowania ciepła dla wybranego budynku w poszczególnych miesiącach, w których wartości obliczeniowe są dodatnie. Pod uwagę są brane przedziały czasowe od stycznia do maja oraz od września do grudnia włącznie. Do obliczeń stosuje się poniższy wzór:

 

 

Z kolei zapotrzebowanie domu na miesiąc na ciepło do ogrzewania i wentylacji oblicza się według wzoru:

 

 

Ważne jest jednak, by wiedzieć, że to, w jaki sposób taki parametr EUco jest obliczany nie musi Państwa martwić. Specjaliści zajmujący się przygotowaniem projektu domu przedstawią Państwu konkretne wyniki. Przykładowo, gotowy projekt domu HomeKONCEPT-53, który mogą Państwo znaleźć w bazie projektów na stronie firmy New-House (https://new-house.com.pl/projekt/1533) ma parametr EUco określony na poziomie 17,24 kWh/(m²rok). Z kolei projekt domu HomeKONCEPT-13 (https://new-house.com.pl/projekt/1486) ma parametr EUco na poziomie 45,60 kWh/(m²rok). Zależy Państwu na domu energooszczędnym? A może chcą Państwo wybudować dom pasywny? Nasza baza projektowa jest bogato wyposażona w różnego typu propozycje i z chęcią pomożemy Państwu wybrać taki, który całkowicie spełni Państwa oczekiwania. Architekci współpracujący z firmą New-House mogą wykonać również dla Państwa indywidualny projekt domu, który będzie miał parametr EUco zgodny z tym, czego Państwo oczekują.

 

 

Co wpływa na wysokość parametru EUco?

 

Aby uzyskać konkretny wynik parametru EUco konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowania realizacji. Architekci wykorzystują pewne sposoby szczególnie chętnie, ponieważ dają one możliwości najskuteczniejszego obniżenia zapotrzebowania na energię. Dom energooszczędny powinien mieć mocną izolację przegród zewnętrznych, zredukowane mostki termiczne, sprawnie działający system wentylacji mechaniczny z odzyskiem ciepła oraz dobrej jakości instalację grzewczą. Są to rozwiązania, które nie tylko wpływają na większy komfort domowników i niższe koszty eksploatacji budynku, ale również przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Aby uzyskać dom energetyczny i mieć odpowiednio niski wynik EUco, konieczne są konkretne działania.

 

Unikanie mostków termicznych

Domy energooszczędne powinny między innymi ograniczyć unikanie ciepła z wnętrza domu. Powodują to przede wszystkim mostki termiczne, które wynikają z niedoskonałości w izolacji i/lub samej konstrukcji budynku. Właśnie dlatego domy energooszczędne są najczęściej wykonywane na bazie prostej, nieskomplikowanej bryły. Wówczas znacznie łatwiej jest zapobiec powstawaniu mostków. Oczywiście, istotne jest również fachowe wykonawstwo i dobrze zrealizowany projekt domu. Najłatwiej o powstanie takich mostków jest w okolicy ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, w wieńcach stropu i na łączeniu płyty balkonowej ze stropem. Dobrze zrealizowany projekt domu będzie zabezpieczał te miejsca. To bardzo ważne, bo źle zrealizowana izolacja może powodować utratę nawet 30 procent ciepła w domu.

 

Dobra izolacja

Dom energooszczędny powinien mieć wykonane ściany zewnętrzne z odpowiednią izolacją, która zapewni wartość współczynnika utraty ciepła (U) w granicach od 0,15 do 0,20 W/m2K. Dzięki dobrze wykonanej izolacji dom będzie zatrzymywał ciepło wewnątrz budynku, co wpłynie pozytywnie na roczny koszt ogrzewania budynku. Dom energooszczędny potrafi obniżyć taką kwotę nawet pięciokrotnie w porównaniu do standardowych realizacji. Przy wykonywaniu izolacji należy bazować na sprawdzonych, jakościowych materiałach. Realizując domy energooszczędnościowe przyjmuje się, że materiał izolacyjny powinien mieć grubość około 20 centymetrów.

 

Korzystanie z naturalnego światła

W budowaniu takiego domu jest również ważne umiejętne wykorzystanie potencjału płynącego z naturalnych źródeł energii, takich jak promienie słoneczne. Wykorzystanie ich ciepła padającego na elewację budynku pozwoli na ograniczenie kosztów ogrzewania domu. Jak dobrze zaplanować taką realizację? Budynek powinien być tak ułożony, by promienie słoneczne przez najdłuższy czas padały na największą powierzchnię budynku. Warto także większe pomieszczenia (na przykład pokój dzienny) usadowić od strony południowej, natomiast od północy umieścić pomieszczenia gospodarcze, garaż itp. Duże okna w budynku powinny zostać umieszczone od południa, dzięki czemu wniosą do wnętrza więcej ciepła. Natomiast od strony północnej wielkość i ilość okien warto zmniejszyć do minimum.

 

Budowa domu energooszczędnego z firmą New-House

 

Interesują Państwa domy energooszczędne? Zachęcamy Państwa do współpracy z firmą New-House, która zapewnia pełen komfort i profesjonalizm współpracy. Budujemy domy kompleksowo, z wykorzystaniem jakościowych materiałów i we współpracy z najlepszymi fachowcami. Więcej na temat budowy domu w naszej firmie przeczytają Państwo pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Zachęcamy do współpracy, zapewniamy aż dziesięć lat gwarancji jakości.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.