Dobrze zrealizowany dom będzie wyróżniał się estetyką i dbałością o każdy szczegół. Budowa nie powinna się skupiać wyłącznie na dobrej realizacji konstrukcji bryły i zaaranżowania wnętrza, ale również na odpowiednim wykończeniu dachu budynku. Podbitka dachowa to doskonały sposób na efektowne, estetyczne wykończenie realizacji dachu. Czy jest konieczne? Ile kosztuje? Czy warto? O tym dowiedzą się Państwo w tym artykule.
New-House zajmuje się kompleksową budową domów jednorodzinnych od 1991 roku. Naszą główną ofertą jest budowa domu od A do Z, w ramach czego pomagamy również w sprawdzeniu warunków gruntowych działki, wyborze projektu, zrealizowaniu wszelkich kwestii formalnych, a także oferujemy doradztwo i pełne wsparcie merytoryczne. Tak szerokie usługi, które są dopełnieniem dla oferty budowy domu pod klucz, są możliwe przede wszystkim, dzięki naszym fachowcom. Ekipa pracownicza New-House to osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży i szeroką, specjalistyczną wiedzą. Jako profesjonalna firma budowlana wysoce cenimy sobie taką jakość , dlatego z wieloma naszymi specjalistami współpracujemy nawet ponad dziesięć lat. Podbitka dachowa to kwestia, która Państwa zastanawia? Nasi specjaliści bez wątpienia pomogą Państwu w podjęciu odpowiedniej decyzji. Doradzą, czy jest to rozwiązanie konieczne dla Państwa realizacji i czy warto się na nie zdecydować. Pomogą również wybrać odpowiedni rodzaj podbitki dachowej dla Państwa dachu. Więcej o naszej ofercie związanej z montażem podbitki dachowej znajduje się pod linkiem: https://new-house.com.pl/podbitka-dachowa. Zachęcamy również do zapoznania się z treścią artykułu, w którym poruszamy najważniejsze informacje związane z podbitką dachową.
Czym jest podbitka dachowa?
Podbitka dachowa, zwana również podsufitką, jest jednym z elementów wykończenia powierzchni dachu. To prosta, niedroga konstrukcja, która zapewnia efektowne wykończenie realizacji. Jest ona montowana pod okapem, dzięki czemu osłania te części konstrukcji dachowej, które są najsilniej narażone na ewentualne zniszczenia spowodowane niepożądanym działaniem różnego typu czynników atmosferycznych. Efekt jest w związku z tym podwójnie opłacalny – zyskuje się dodatkową ochronę i stylowe wykończenie realizacji.
Przede wszystkim jednak, najważniejszą funkcją w podbitce dachowej jest jej funkcja ochronna. Pozwala ona na zapewnie ochrony dla więźby dachowej, krokwi albo wiązarów. Konstrukcja jest nie tylko chroniona przed wiatrem, opadami i nadmiernym nasłonecznieniem, ale również przed chroni przed ptakami i owadami, które chętnie lokują w takich miejscach swoje gniazda. Należy również podkreślić, że podbitka dachowa chroniąc konstrukcję przed wiatrem, pozwala także na zwiększenie izolacji termicznej budynku, ponieważ ogranicza dostawanie się zimnego powietrza do murów budynku. Wiele osób ceni sobie także efekt, który zapewnia zastosowanie podsufitki. Jest to efektowne wykończenie okapu, które pozwala na podkreślenie piękna całej realizacji. W tym miejscu można również zamontować dodatkowe oświetlenie budynku.
Czy montaż podbitki dachowej jest zawsze konieczny?
Podbitka dachowa jest bez wątpienia świetnym rozwiązaniem, ale nie jest to wymagana realizacja. Nie jest to element wykończenia dachu, który sprawi, że całość okaże się niekompletna. To, czy podsufitka zostanie wykonana zależy od indywidualnych oczekiwań inwestor, rekomendacji architekta i wybranego projektu domu. Są jednak momenty, w których szczególnie warto rozważyć montaż podbitki dachowej. Takie rozwiązanie poleca się szczególnie w momencie, gdy część realizacji dachu została nieestetycznie wykonana. Wskazuje na to rzucający się w oczy fragment izolacji cieplnej, widoczne ślady po impregnacji przeciwgrzybicznej, a także nieprawidłowo obrobione krokwie. Montaż podbitki dachowej sprawi, że zostaną zakryte nieestetyczne elementy, a cała realizacje zdecydowanie zyska pod kątem efektowności.
Dlaczego jednak warto zdecydować się na montaż podbitki dachowej? Warto pamiętać o pięciu poniższych, bardzo ważnych zaletach tej realizacji:
- Efektowna realizacja – dach z podbitką dachową wygląda bardzo elegancko i efektownie. Dzięki realizacji cała konstrukcja budynku jest harmonijna, spójna.
- Ochrona konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi – podsufitka zabezpiecza krokwie, więźbę itp. przed działaniem wiatru, opadów, słońca.
- Ochrona przed ptakami i owadami – okap to idealne miejsce dla ptaków i owadów do zlokalizowania swojego gniazda. Oczywiście, wiąże się to z ryzykiem powstania zniszczeń i zaburzeniem spokoju domowników. Podbitka dachowa pozwala temu zapobiec,
- Wzmocnienie izolacji termicznej – z wykorzystaniem podsufitki wiatr nie dostanie się tak łatwo pod konstrukcję dachu, dzięki czemu wnętrze domu będzie cieplejsze. To przekłada się również na obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku.
- Możliwość wykonania dodatkowego oświetlenia – podbitka dachowa to również bardzo dobre miejsce do zamontowania dodatkowego oświetlenia. Takie rozwiązanie jest nie tylko wysoce funkcjonalne, ale również niesamowicie efektowne.
Jakie są rodzaje podbitki dachowej?
Podbitka dachowa rośnie w popularność, a na rynku pojawiają się jej coraz to nowe rodzaje. Jaki materiał na podbitkę dachową wybrać? Popularnymi rozwiązaniami są: podbitka PCV, podbitka drewniana, podbitka z płyt OSB wykończona tynkiem zewnętrznym. Każde z tych rozwiązań ma szereg zalet i wad. Które polecamy? Poniżej nasze podsumowanie każdego z rozwiązań.
Drewniana podbitka dachowa
To jedno z popularniejszych sposobów na realizację podbitki dachowej. Drewno jest efektowne, stylowe, trwałe, dlatego warto je wykorzystać. Wybierając materiał na podbitkę dachową warto wybierać pomiędzy drewnem sosnowym, świerkowym, a także modrzewiowym. To sprawdzone, dobrej jakości drewno, które świetnie sprawdza się jako podbitka. Do wykonania podsufitki wykorzystuje się zazwyczaj elementy o grubości liczącej około 17-22 milimetrów i długości 6 metrów.
Drewniana podbitka dachowa to świetne rozwiązanie, ale należy pamiętać o tym, że jest to surowiec naturalny i w związku z tym wymaga specjalnej konserwacji. Należy przygotować drewno poprzez odpowiednie wysuszenie i zaimpregnowanie, dopiero potem można poddać deski malowaniu na wybrany kolor. Po wykonaniu montażu konieczne jest regularne sprawdzanie stanu podbitki i wykonywanie prac konserwacyjnych.
Podbitka dachowa z PVC
To rodzaj podbitki dachowej, który jest niemal równie popularny, co drewniana podbitka dachowa. Mówi się, że podbitka dachowa z PVC to świetna, tańsza alternatywa dla drewna. Podsufitka wykonana z tworzywa sztucznego jest nie tylko tańsza, ale także cechuje ją szybki i łatwy montaż. Zaletą podbitki z PCV jest też trwałość i odporność na nieubłagane działanie czasu. Można także swobodnie ją dostosować do realizacji, ponieważ występuje w różnych kolorach, co ceni sobie wielu inwestorów. Podbitka dachowa z PVC jest realizowana najczęściej w formie paneli o grubości jednego milimetra. Występują one w formie pełnych paneli, a także paneli perforowanych do wykonania wentylacji. Ten rodzaj podbitki dachowej ma dużą zaletę w postaci elastyczności kształtu – PVC to lekki, podatny materiał, który można dowolnie docinać. Niestety, wpływa to również na słabość materiału – łatwo pojawiają się odkształcenia, podbitka jest podatna na zniszczenia. Ten rodzaj podbitki dachowej jest także podatny na działanie wysokich temperatur, ale umiejscowienie podbitki sprawia, że nie jest ona wystawiona na bezpośrednie działanie słońca.
Podbitka dachowa z płyt OSB
Ciekawą propozycją okazuje się również podbitka dachowa z płyt OSB, która jest wykończona styropianem i warstwą tynku zewnętrznego. Jest to wymagająca realizacja, która powinna być wykonywana przez doświadczonych fachowców. Przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia realizacja może okazać się nie tylko nieestetyczna, ale także nietrwała – pojawiają się wówczas pęknięcia, a tynk po prostu odpada. Zlecając jednak specjalistom montaż podbitki dachowej z płyt OSB można uzyskać niezwykle efektowne, eleganckie wykończenie realizacji. Decydując się na podbitkę dachową z płyt OSB wykończoną tynkiem zewnętrznym, należy mieć również na uwadze koszty robocizny. Suma całej realizacji nie należy do najniższych.
Montaż podbitki dachowej z New-House
Wybór odpowiedniej podbitki dachowej, a także samo podjęcie decyzji o jej montażu często wydaje się inwestorom trudne. Czy warto? Jak to zaplanować? Jaki rodzaj podbitki dachowej wybrać? W firmie New-House uzyskają Państwo profesjonalne, merytoryczne wsparcie oraz gwarancję dobrze wykonanej pracy. Sprawimy, że będą Państwo zadowoleni z całej realizacji. Więcej informacji o samej podbitce dachowej znajdą Państwo pod linkiem: https://new-house.com.pl/podbitka-dachowa, nasi specjaliści chętnie odpowiedzą również na Państwa pytania oraz pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji.
Warto przy tym pamiętać, że decydując się na współpracę z New-House zyskują Państwo dziesięcioletnią gwarancję jakości na całą realizację!