Pomieszczenie gospodarcze stanowi zaplecze naszego budynku. Przede wszystkim mieści się tu instalacja grzewcza oraz panel sterujący, który pozwala nadzorować pracę całej instalacji. Pomieszczenie gospodarcze może również pełnić funkcję pralni, suszarni, warsztatu czy schowka. Rodzi się zatem ważne pytanie: ile metrów kwadratowych powinniśmy przeznaczyć na pomieszczenie gospodarcze, aby było ono w pełni funkcjonalne?
Jaką funkcję pełni pomieszczenie gospodarcze?
Pomieszczenia gospodarcze w dużej mierze służą nam do tego, aby utrzymać dom i ogród w nienagannym stanie. Bardzo często jest to schowek, w którym znajdziemy wszelkie narzędzia oraz sprzęty wykorzystywane przy sprzątaniu czy pielęgnacji ogrodu. Ponadto, ważnym pomieszczeniem gospodarczym w naszym domu jest również kotłownia, w której mieści się instalacja grzewcza. Jeśli bazujemy na ogrzewaniu paliwem stałym lub ciekłym, potrzebny jest kocioł, a także odpowiedni skład opału. W tym pomieszczeniu często mieszczą się także liczniki powiązane z innymi instalacjami w naszym domu, np. licznik zużycia energii elektrycznej.
Do grona pomieszczeń gospodarczych zaliczymy również garaż, pralnię, suszarnię, schowek, spiżarnię oraz warsztat. Czasem do tego grona zaliczamy także garderobę. Rodzi się zatem pytanie, jak dużą powierzchnię musimy przeznaczyć na pomieszczenia gospodarcze w naszym domu? W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz zapoznać się z nowoczesnymi projektami domów, aby sprawdzić, w jaki sposób architekci rozplanowują rozkład i powierzchnię poszczególnych pomieszczeń. Poniżej postaramy się omówić poszczególne części obszaru gospodarczego w domu.
Jaką powierzchnię powinna mieć kotłownia?
To zależy od tego, w jaką instalację grzewczą wyposażymy nasz dom, a także, co dokładnie chcemy umieścić w tym pomieszczeniu gospodarczym. Często znajduje się tutaj panel sterowania potrzebny do sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją czy rekuperacją. W tym miejscu można ulokować także inwerter, który przekształca energię pozyskiwaną przez fotowoltaikę w prąd zmienny. Niewielka kotłownia posiada powierzchnię rzędu 3-5m2. Jeśli jednak pragniemy zmieścić tu coś więcej, niż tylko główny trzon instalacji grzewczej, kotłownia powinna mieć powierzchnię 6-10m2.
Garaż jednostanowiskowy i dwustanowiskowy
Ważnym pomieszczeniem gospodarczym w naszym domu jest garaż, który często sąsiaduje z innymi pomieszczeniami zaplecza gospodarczego: garderobą, schowkiem czy kotłownią. Optymalna powierzchnia garażu zależy oczywiście od liczby pojazdów, jakie chcemy w nim przechowywać. W przypadku jednostanowiskowego garażu jest to ok. 15-25m2. Z kolei przypadku garażu na dwa samochody, powierzchnia powinna wynosić od 25 do 40m2. Oczywiście spotkamy się także z większymi garażami, w których można stworzyć dodatkowy warsztat oraz miejsce na motocykle i rowery.
Jaką powierzchnię powinna mieć pralnia z suszarnią?
W domach o niewielkim metrażu, funkcję pralni pełni po prostu łazienka wyposażona w pralkę. Wygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście stworzenie oddzielnej pralni łączonej z suszarnią. Takie pomieszczenie znacznie ułatwia zrobienie prania i stanowi ogromne udogodnienie dla każdego gospodarza domu. W pralni potrzebujemy zatem miejsca na pralkę, suszarkę na pranie oraz miejsce na pojemnik, w którym możemy składować brudną odzież czekającą na pranie. W pralni bardzo dużym udogodnieniem jest również dwukomorowy zlewozmywak o dużej pojemności. Jak doskonale wiemy, niektóre ubrania i delikatne tkaniny należy bowiem prać w rękach. Praktyczna pralnia z suszarnią powinna mieć powierzchnię rzędu 6-10m2.
Gdzie ulokować pomieszczenia gospodarcze?
Bardzo istotną kwestią jest funkcjonalny rozkład strefy gospodarczej w naszym domu. Jeśli odpowiada Ci jeden z projektów, ale chcesz nanieść drobne zmiany w rozkładzie zaplecza gospodarczego, dobrym rozwiązaniem jest adaptacja projektu, o której przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. Architekt pomoże Ci wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych potrzeb. W ramach adaptacji można również zaprojektować podpiwniczenie domu, w którym można umieścić wszystkie pomieszczenia gospodarcze. W praktyce, podpiwniczenie może być wdrożone tylko wtedy, gdy określone warunki spełnia działka budowlana.
Dom dostosowany do Twoich potrzeb
Być może posiadasz swoją autorską wizję i chcesz samodzielnie rozplanować przestrzeń pod zaplecze gospodarcze domu. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest stworzenie własnego projektu we współpracy z wykwalifikowanym architektem. Firma budowlana New House świadczy takie usługi, o czym więcej przeczytasz w tym artykule: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house. Zaletą jest możliwość przeznaczenia dowolnej powierzchni na praktycznie pomieszczenia gospodarcze. Pamiętajmy, że ich powierzchnia nie jest wliczana od powierzchni użytkowej domu.