W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkamy się z innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomogą nam zadbać o bardziej funkcjonalny oraz trwały dom. Bardzo dużą popularnością cieszą się płynne tworzywa sztuczne wykorzystywane do hydroizolacji dachu. Z tym rozwiązaniem najczęściej spotkamy się w przypadku dachów płaskich. W tym artykule dowiesz się, na czym polega ten system hydroizolacji, a także, jakie zalety może zaoferować inwestorom.
Czym dokładnie jest płynne tworzywo do hydroizolacji dachu?
Płynne tworzywa sztuczne powstają na bazie poliuretanu. Można je nakładać z pomocą walka w miejscach, w których izolacja wodoszczelna łączy się z problematycznymi miejscami. Do takich miejsc zaliczymy wszelkie styki, w których papa spotyka się z elementem konstrukcyjnym, np. kominem, wywietrznikiem czy świetlikiem. Z pomocą płynnego tworzywa sztucznego można nałożyć warstwę, która dokładnie uszczelni to połączenie, docierając w szczeliny, które w przyszłości mogłyby odpowiadać za przeciekanie dachu. Prosty montaż, wysoka skuteczność oraz trwałość na przestrzeni lat to tylko niektóre korzyści, jakie może zaoferować taki system hydroizolacji.
Prawidłowe wykonanie hydroizolacji przy problematycznych miejscach na dachu nie jest zadaniem łatwym. Dotyczy to zwłaszcza płaskich dachów wykańczanych z pomocą membrany lub papy. Nawet niewielkie szczeliny mogą w przyszłości dać znać o sobie i wygenerować dodatkowe koszty eksploatacyjne. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat kompleksowej budowy domu. Wiele miejsca poświęcamy różnym konstrukcjom dachu oraz popularnym sposobom hydroizolacji.
W jakich sytuacjach można zastosować płynną hydroizolację?
Płynne tworzywa sztuczne doskonale odnajdują się w przypadku płaskich dachów. Ich powierzchnia jest chroniona przed wodą z pomocą papy lub wodoszczelnej membrany. Fachowcy pracujący przy wykończeniu dachów doskonale zdają sobie jednak sprawę z tego, jak trudnie jest prawidłowe zaizolowanie styków z elementami konstrukcyjnymi wystającymi z dachu. Nawet wysoka zakładka z papy lub membrany nie daje pewności, że w przyszłości nie dojdzie w tym miejscu do przecieków.
Dlatego też, tak dużym zainteresowaniem cieszą się płynne tworzywa sztuczne do hydroizolacji dachu. Dzięki nim można bardzo łatwo dotrzeć do miejsc, których nie da się zaizolować tradycyjnymi materiałami. Jednocześnie, można stworzyć spójne i trwałe połączenie styku konstrukcji z papą lub membraną. Hydroizolacja na bazie poliuretanu dociera w najmniejsze szczeliny, a następnie, na skutek powietrza ulega twardnieniu, tworząc szczelną i bardzo trwałą warstwę hydroizolacyjną.
Jakie zalety oferują płynne tworzywa sztuczne do hydroizolacji
Hydroizolacja w formie płynnych tworzyw cieszy się coraz większym uznaniem w nowoczesnym budownictwie. Jak już mówiliśmy, zwykle stosuje się ją do uszczelniania płaskich dachów, niemniej jednak, znajdzie ona zastosowanie także przy dachach spadzistych czy w piwnicach. Bardzo istotną zaletą jest niezwykle prosty montaż oraz możliwość dokładnego uszczelnienia trudnodostępnych miejsc, do których trudno jest dotrzeć z tradycyjnymi materiałami. Podłoże zwykle nie musi być gruntowane. Taką hydroizolację można nakładać na papę, beton, metal, drewno oraz tworzywa.
Płynne tworzywa sztuczne są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu, na przestrzeni wielu lat gwarantują doskonałą ochronę przed wilgocią. W jej strukturze nie znajdziemy niebezpiecznych substancji czy rozpuszczalników, dzięki czemu, jest to dość ekologiczny materiał. Hydroizolację w płynie można nakładać także przy wysokich temperaturach oraz w dużym nasłonecznieniu, jako iż poliuretan jest odporny na działanie promieniu ultrafioletowych.
Na czym polega montaż płynnych tworzyw?
Ważną informacją dla fachowców jest to, że tworzywa sztuczne do hydroizolacji dachu nie wymagają w montażu specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykły wałek do nakładania ciekłych emalii. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z konstrukcją dachu oraz poszczególnymi etapami jego uszczelniania. Z pomocą taśmy malarskiej można zaznaczyć miejsca, do których nakładana będzie hydroizolacja płynna. Po otworzeniu puszki należy dokładnie wymieszać emalię.
Teraz możemy przejść do nakłania hydroizolacji. W tym celu można zastosować gąbkowe wałki malarskie. Po nałożeniu pierwszej warstwy tworzywa należy odczekać, aż ulegnie ono częściowemu utwardzeniu i nakładamy na to miejsce włókninę. Na włókninę nakładamy drugą warstwę płynnego tworzywa do hydroizolacji dachu. Całkowite wyschnięcie obu warstw zachodzi w trakcie kilku godzin. Płynną hydroizolację można nakładać na podłoże w temperaturze od 5 do 50 stopni Celsjusza. Już po godzinie od nałożenia warstwy zyskuje ona odporność na wilgoć.