Nowoczesne budownictwo coraz większy nacisk kładzie na energooszczędność budynków. Domy pasywne idą o krok dalej niż domy energooszczędne. Za sprawą nowoczesnych technologii do minimum ogranicza się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Choć koszty budowy takiego domu są znacznie wyższe, oszczędności wygenerowane w perspektywie nadchodzących lat sprawiają, że domy pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów.
Jakie warunki musi spełniać dom pasywny?
Tylko budynki spełniające określone wymagania mogą być nazywane domami pasywnymi. Głównym kryterium jest zapotrzebowanie na energię elektryczną, które w przypadku tych domów nie może przekraczać 15kwH rocznie na metr sześcienny. Jest to kilkukrotnie mniej w porównaniu z domami energooszczędnymi oraz nawet kilkunastokrotnie mniej w zestawieniu ze standardowymi domami. Biorąc pod uwagę regularne podwyżki cen prądu, łatwo obliczyć, że oszczędności generowane z domu pasywnego mogą szybko zwrócić nadwyżki związane z kosztem budowy domu.
Domy pasywne często starają się również wykorzystać energię odnawialną. Mamy zatem specjalne przeszklenia, które pozwalają wykorzystać promieniowanie słoneczne do ogrzania domu. Jakościowa termoizolacja w połączeniu z oknami i drzwiami sprawia, że współczynnik przenikania ciepła w domach pasywnych nie przekracza 0,10 W na metr kwadratowy. Do popularnych rozwiązań stosowanych w takich domach zaliczymy: rekuperację, pompę ciepła, fotowoltaikę czy też solary.
Nowoczesna stodoła jako przykład domu pasywnego
Ze względu na wysoką funkcjonalność i energooszczędność, dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne stodoły o prostej i nieskomplikowane bryle. Są to budynki usytuowane na planie prostokąta i pokryte dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Urozmaiceniem bryły może być zadaszenie tarasu i wejścia czy garaż położony w części przylegającej do głównej bryły budynku.
Świetnym przykładem domu pasywnego w koncepcji nowoczesnej stodoły jest projekt HG 01 passive, który możesz sprawdzić w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/23647. Dom posiada powierzchnię użytkową 125m2. Mamy tu wyraźny podział na strefę dzienną na zachodzie oraz strefę nocną we wschodnim skrzydle. Dom posiada trzy sypialnie i dwie łazienki.
Parterowy dom pasywny dla 5-6 osobowej rodziny
Powyższy projekt jest adresowany do rodzin 4-osobowych. Pracownia architektoniczna oddaje do dyspozycji inwestorów kilka wariantów różniących się powierzchnią użytkową i liczbą sypialni. Jeśli szukasz domu pasywnego w formie nowoczesnej stodoły z miejscem dla 5-6 osobowej rodziny, Twoim oczekiwaniom sprosta projekt HG 03 passive, który znajdziesz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/23648. Dom posiada 139m2 i nie różni się specjalnie od wyżej opisanego wariantu. Strefa nocna składa się jednak z czterech sypialni.
Nowoczesna stodoła z poddaszem użytkowym
Dwa powyższe projekty obrazują nam dom pasywny w formie domu parterowego. Nowoczesne stodoły często wykorzystują jednak dwuspadowy dach, aby stworzyć pod nim poddasze użytkowe oferujące większą przestrzeń. Jest to również sposób na oddzielenie strefy dziennej na parterze od strefy nocnej na poddaszu.
Przykładem domu pasywnego w formie nowoczesnej stodoły z poddaszem jest projekt HG 06 passive, który możesz obejrzeć w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/23649. Łączna powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 137m2. Dom posiada dodatkowy gabinet na parterze oraz cztery sypialnie na poddaszu. Podobnie, jak w przypadku powyższych projektów, do dyspozycji domowników pozostają dwie łazienki. Warto zwrócić uwagę na duże przeszklenia w strefie dziennej, które mają za zadanie wykorzystać promieniowanie słoneczne do ogrzania domu.
Czy dom pasywny to opłacalna inwestycja?
Zdecydowanie tak! Koszty budowy takiego domu bez wątpienia są znacznie wyższe w porównaniu z domami standardowymi lub energooszczędnymi, ale minimalne zużycie energii sprawia, że warto ponieść dodatkowe koszty. Już w ciągu kilku lata od wprowadzenia można bowiem wygenerować oszczędności, które zwrócą nam nadwyżki poniesione przy budowę domu. W kolejnych latach, dom pasywny będzie generował czyste oszczędności, które w skali roku mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Dzięki temu, domy pasywne coraz częściej zastępują mniej efektywne domy energooszczędne.
Warto również wspomnieć o tym, że dom pasywny mieści się pomiędzy domem energooszczędnym a domem plus energetycznym, który bazuje na energii odnawialnej i wykorzystuje ją w taki sposób, aby ilość wyprodukowanej energii była większa od zużytej. Są to jednak bardzo skomplikowane konstrukcje, w których stosuje się wiele nowoczesnych technologii, co przekłada się na duże koszty budowy domu. To sprawia, że domy pasywne są obecnie spotykane znacznie częściej niż bardzo kosztowne domy plus energetyczne.