Wybór działki budowlanej to niezwykle istotny aspekt na drodze do postawienia wymarzonego domu. Musimy wziąć pod uwagę szereg czynników: jakie udogodnienia oferuje nam ta lokalizacja? Czy okolica spełnia nasze oczekiwania? Jakie uwarunkowania gruntowe panują na danym ternie? W tym artykule poruszamy sześć decydujących czynników, które powinny nam przyświecać przy wyborze działki.
Lokalizacja działki
Kluczową kwestią jest oczywiście lokalizacja, w jakiej znajduje się interesująca nas działka budowlana. Najbardziej łakomym kąskiem są działki położone w bliskim sąsiedztwie miasta. W ten sposób możemy cieszyć się domem na przedmieściach. Atutem tego rozwiązania jest dostęp do wielu udogodnień. Należy mieć jednak na uwadze, że miasta stale się rozrastają i za 10-20 lat, na przedmieściach mogą wyrosnąć bloki. Ponadto, ceny działek w okolicy dużych miast są zazwyczaj odpowiednio wyższe. Jeśli szukamy działki na wsi, musimy sprawdzić, czy na danym terenie możliwa jest zabudowa. Czasem potrzebny jest czasochłonny proces odrolnienia działki. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy do wybranej działki prowadzi droga utwardzona, czy też jest to zwykła droga gruntowa.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Aby sprawdzić, czy na wybranym terenie możliwe będzie zrealizowanie wybranego projektu, pierwszym krokiem jest wizyta w urzędzie gminy i zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób możemy sprawdzić ewentualne ograniczenia w zabudowie na danym terenie. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać o tym, jakie udogodnienia przynosi kompleksowa budowa domu realizowana przez firmę New House. Wybierając nasze usługi, możesz zlecić nam sprawdzenie planu zagospodarowania, a także, podjęcie starań ukierunkowanych na otrzymanie pozwolenia na budowę domu. W ten sposób pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej działki budowlanej.
Rozmiar i kształt działki
Przeglądając projekty na naszej stronie internetowej możesz sprawdzić, jaki rozmiar musi mieć działka, aby możliwa była realizacja wybranego projektu. To kluczowy aspekt. Najwygodniejsze są oczywiście proste działki o kształcie prostokąta lub równoległoboku. W takiej sytuacji najłatwiej jest zagospodarować całą przestrzeń. Ponadto, automatycznie obniżamy koszty zakupu oraz montażu ogrodzenia. Jeśli chodzi o minimalny rozmiar działki budowlanej pod dom jednorodzinny, warto szukać od 700m2 w górę. To wystarczający areał do stworzenia przestronnego domu, a jednocześnie zaprojektowania ogrodu z uwzględnieniem powierzchni biologicznie czynnej.
Dostęp do przyłączy technicznych
Szukając odpowiedniej działki budowlanej musimy również sprawdzić, jakie przyłącza techniczne są dostępne. Niemal wszystkie działki budowlane są oczywiście wyposażone w dostęp do prądu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest instalacja podziemna. Linie elektryczne nad ziemią są bardziej narażone na awarie w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych.
Kolejną kwestią jest dostęp do gazu lub kanalizacji. O tym, jak ważną rolę pełnią poszczególne przyłącza techniczne, możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki. Oczywiście zawsze można zaplanować rozwiązania zastępcze. Zamiast kanalizacji można zbudować szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków. Wodę czerpiemy natomiast wprost z wykopanej studni. Jeśli nasza działka nie ma dostępu do gazu, warto poszukać tanich w eksploatacji instalacji grzewczych. W nowoczesnym budownictwie coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. W drugiej kolejności sprawdzamy dostęp do mediów (np. możliwość podłączenia światłowodów).
Udogodnienia w danej okolicy
Ostatnim krokiem jest sprawdzenie udogodnień występujących w okolicy. Z perspektywy większego bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na to, jak daleko znajduje się najbliższy komisariat policji, przychodnia oraz straż pożarna. Jeśli wychowujemy dzieci, sprawdzamy dostępność szkół, a także dostęp do komunikacji publicznej. Kolejnymi, istotnymi udogodnianiami są: sklep spożywczy, apteka, stacja paliw, sklep całodobowy. Wiele osób przy wyborze działki często nie zwraca większej uwagi na ten aspekt, co jest oczywiście błędem. Warto patrzeć na każdy, nawet najmniejsze detal, np. to, czy na danym terenie można zamówić jedzenie na dowóz.
Geotechniczne warunki na działce
Rodzaj gruntu, jego przepuszczalność, a także poziom wód gruntowych – to główne czynniki, które składają się na geotechniczne warunki. Być może, na danym terenie występują pewne utrudnienia, które ograniczą wybór projektów lub będą wymagać zastosowania dodatkowych rozwiązań. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://new-house.com.pl/posadowienie-w-trudnych-warunkach. Firma New House oferuje swoim klientom fachowe doradztwo już na etapie poszukiwania odpowiedniej działki. Możemy sprawdzić w Twoim imieniu miejscowy plan zagospodarowania, zająć się formalnościami, a także sprawdzić, czy na danej działce można zrealizować wybrany projekt.