Akademia Budowlana

Jakie są wady budowania tzw. systemem gospodarczym, a jakie zalety budowy z firmą?

Spis treści:

Jedną z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć, rozważając budowę domu, jest to, czy wybudujemy go systemem gospodarczym, czy zleconym? Jak to w życiu bywa, każde z tych rozwiązań ma swoje niewątpliwe zalety, ale również ograniczenia. Przyjrzymy się im bliżej w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury.

 

System gospodarczy a zlecony – podstawowe różnice

 

System gospodarczy to taki sposób prowadzenia budowy domu, w której inwestor wszystko organizuje samodzielnie. W praktyce oznacza to, że sam planuje każdy etap prac, zajmuje się wyborem rozwiązań i zakupem niezbędnych materiałów budowlanych, prace niewymagające specjalistycznych kwalifikacji wykonuje we własnym zakresie lub z pomocą rodziny i znajomych a do prac, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, wynajmuje wybranych przez siebie fachowców.

 

Natomiast budowa domu systemem zleconym oznacza, że wszystkie działania związane z realizacją przedsięwzięcia budowlanego prowadzone są przez generalnego wykonawcę tj. np. firma New-House specjalizująca się w kompleksowym budownictwie jednorodzinnym.

 

Na pierwszy rzut oka widać, że zlecone działania budowlane są znacznie wygodniejsze dla inwestora, ponieważ zajmują mniej czasu. Kompleksowa budowa domu przez jedną firmę oznacza także zminimalizowanie ryzyka popełnienia kosztownych w skutkach błędów, które najczęściej mają swoje źródło w niewiedzy lub niewystarczającej wiedzy inwestora na temat zagadnień okołobudowlanych. Cóż, nikt nie jest przecież specjalistą od wszystkiego. Klienci są fachowcami w swoich zawodach, a my jesteśmy od tego, aby profesjonalnie zająć się budową ich domu.

 

Budowa domu systemem gospodarczym i zleconym krok po kroku

 

Formalności podczas budowy domu w systemie gospodarczym i zleconym

 

Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym, należy mieć świadomość, że w tym przypadku to na inwestorze spoczywa obowiązek załatwienia wszystkich niezbędnych formalności bezpośrednio związanych z procesem budowlanym. Mamy tutaj na myśli znalezienie i wybór działki budowlanej oraz sprawdzenie jej zarówno pod kątem technicznym, jak i administracyjnym, a to dopiero początek. Inwestor we własnym zakresie musi również wystąpić o pozwolenie na budowę oraz wykonanie wszystkich niezbędnych przyłączy. Choć wydawać by się mogło, że nie jest to skomplikowane, to prawda jest zgoła inna. Wszystkie sprawy urzędowe wymagają po pierwsze skompletowania dużej ilości drobiazgowej dokumentacji po drugie poświęcenia znacznej ilości czasu na rozliczne wizyty w urzędach i placówkach odpowiedzialnych za poszczególne media. Nie inaczej jest w przypadku formalnego odbioru budynku, także tutaj musimy uzbroić się w dużo wolnego czasu, który poświęcimy sprawom administracyjnym.

 

A jak to wygląda, jeśli budowę domu zlecimy generalnemu wykonawcy? Po podpisaniu stosownej umowy inwestora de facto przestają interesować formalności związane z budową domu. New-House zajmuje się nimi od A do Z oferując swoją pomoc zarówno w trakcie zakupu i sprawdzenia działki, jak również w kontaktach z urzędami i przygotowywaniu dokumentacji niezbędnej na różnych etapach budowy domu. Jednak nie trzeba wierzyć naszym słowom – zapraszamy do zapoznania się z referencjami pochodzącymi od naszych zadowolonych klientów.

 

Zakup materiałów budowlanych w systemie gospodarczym i zleconym


Budowa domu systemem gospodarczym oznacza, że to inwestor zajmuje się wyborem i zakupem niezbędnych materiałów i surowców. W praktyce oznacza to długie godziny spędzone na analizie aktualnych ofert hurtowni i marketów budowlanych w poszukiwaniu najkorzystniejszych promocji na interesujące nas artykuły a w kolejnym kroku niezliczone wizyty w tych miejscach celem ich zakupu.

 

A i tak nie będziemy w stanie uzyskać takich cen, jakie uzyskują wyspecjalizowane firmy budowlane. Dlaczego? Ponieważ klient indywidualny kupując materiały budowlane w cenie końcowej, płaci 23% VAT. A przedsiębiorstwa realizujące budowy nabywają analogiczne produkty ze stawką VAT wynoszącą tylko 8%. Różnicę widać gołym okiem. Nie wspominając już o zaoszczędzonym czasie i stresie związanym z zakupami, których jakości być może nie jesteśmy pewni. Zdecydowanie lepiej i taniej jest powierzyć to specjalistom. 

 

Zatrudnianie profesjonalistów w systemie gospodarczym i zleconym

 

Wybierając budowę domu systemem gospodarczym, mniej wymagające czynności można wykonać samodzielnie, jednak istnieje wiele działań, w których konieczne są specjalistyczne kwalifikacje, wiedza oraz doświadczenie, do których będziemy musieli wynająć profesjonalistów i to w odpowiedniej kolejności. Część prac należy zlecić fachowcom także z powodu obowiązujących w naszym kraju przepisów prawnych.

 

Niestety polski rynek budowlany od lat boryka się z niedoborami wyspecjalizowanych pracowników, co w praktyce oznacza, że ekipy mają z reguły rezerwacje terminów na nawet kilkanaście miesięcy wprzód. Należy również pamiętać, że fachowcy, współpracując z inwestorami indywidualnymi, najczęściej wyżej wyceniają koszt robocizny. Może się więc okazać, że wtedy, gdy potrzebujemy jakiegoś typu specjalistów, po prostu ich nie znajdziemy, a jeśli już jakimś cudem nam się uda, to zapłacimy za pracę o wiele więcej niż gdybyśmy całość prac powierzyli jednej firmie.

 

Inwestorzy decydujący się na współpracę z generalnym wykonawcą w ramach systemu zleconego nie muszą w ogóle zajmować się tematem wynajmu fachowców do budowy domu. To wykonawca dba o to, aby fachowcy na placu budowy pojawili się w odpowiedniej kolejności i dokładnie wtedy, gdy są potrzebni.

 

New-House zajmuje się kompleksowym budownictwem jednorodzinnym od 1991 roku a ze sprawdzonymi specjalistami tj. murarze, elektrycy, hydraulicy czy malarze współpracujemy nawet od 15 lat. Zapewniamy im ciągłość zatrudnienia oraz stałe zlecenia, dzięki czemu możemy liczyć na niższe ceny robocizny, co rekompensuje marże. Dlatego warto powierzyć nam budowę swojego domu od A do Z.

 

Czas trwania budowy w systemie gospodarczym i zleconym

 

Nie oszukujmy się – budowa domu systemem gospodarczym z reguły trwa około dwa lata. Z jednej strony pozwala to dostosować wydatki do aktualnej sytuacji finansowej inwestora. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy nie mamy całej kwoty na budowę. Z drugiej zaś należy pamiętać, że w tym czasie inwestor – nierzadko z rodziną – musi gdzieś mieszkać, co oznacza, że ponosi bieżące koszty wynajmu, czynszu, mediów itp. Oznacza to, że im dłużej trwa budowa domu, tym cały proces jest kosztowniejszy. Warto mieć tego świadomość już na wstępie. Dodatkowo z racji długiego czasu trwania budowa systemem gospodarczym wymusza dokładne zaplanowanie działań tak, aby doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego przed zimą i w kolejnym sezonie kontynuować jego wykończenie.

 

Budując dom w systemie zleconym np. z firmą New-House doprowadzenie budowy do stanu surowego zajmuje 3 miesiące, do stanu deweloperskiego kolejne 3 miesiące, a do stanu pod klucz kolejne 2 miesiąc. Oznacza to, że w sprzyjających okolicznościach do nowego domu można wprowadzić się już po mniej więcej 9 miesiącach. I nawet jeśli niekorzystne warunki atmosferyczne nieznacznie wydłużą ten proces, to nadal jest to termin o wiele krótszy niż ten, na który musimy się przygotować, budując dom samodzielnie.

 

Czy lepiej wybrać budowę systemem gospodarczym, czy systemem zleconym – podsumowanie?

 

Reasumując – rozsądna, przemyślana, dobrze zaplanowana i zorganizowana budowa domu systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić pomiędzy 5 a 10% w porównaniu do budowy systemem zleconym. Jeśli więc dla kogoś znaczenie ma tylko aspekt ekonomiczny, to odpowiedź jest prosta – powinien wybrać samodzielne zarządzanie budową domu.

 

Jednakże należy pamiętać, że przeprowadzenia budowy inwestor będzie potrzebował naprawdę dużo czasu, który musi zainwestować kosztem swojej pracy zawodowej lub życia prywatnego. Nie wspominając już o stresach związanych z ewentualnymi problemami, na jakie z pewnością prędzej czy później natknie się podczas tego procesu, a które nie zawsze da się rozwiązać szybko i sprawnie.

 

Budowa domu systemem zleconym jest z reguły droższa – choć nie zawsze, biorąc pod uwagę różnice w cenie materiałów budowlanych, o której wspominaliśmy wyżej. Jednakże to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze dla inwestora, ponieważ zdejmuje z jego barków większość formalności oraz spraw, jakimi należy się zająć, budując dom. Ma to znaczenie szczególnie dla klientów, którzy nie dysponują odpowiednią wiedzą fachową oraz ilością czasu, aby wszystkiego samodzielnie dopilnować. Docenią ją również klienci, którym zależy na krótkim czasie budowy. Porównując wszystkie zalety i ograniczenia obu systemów, wydaje się, że korzystniejsze dla inwestora pod wieloma względami jest współpraca z generalnym wykonawcą.

 

Rozważasz budowę domu i chcesz poznać wszystkie szczegóły ewentualnej współpracy z firmą budowlaną New-House? Skontaktuj się z naszą infolinią, która dla Twojego komfortu działa 7 dni. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji codziennie od 7.00 do 21.00. Zapraszamy!

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.