Pewnie nie raz słyszeliście o szarych ściekach. Dla niektórych może być to pierwsze w życiu zetknięcie się z tym terminem. Czym zatem są ścieki określane mianem szarych?
Szare ścieki – co to takiego?
Szare ścieki swoją nazwę zawdzięczają kolorowi, jakim się cechują. Szara woda także posiada konkretny status, przez który nie jest określana wodą pitną, ani wodą silnie skażoną.
Szare ścieki, niekiedy nazywane też szarą wodą, określane są jako woda zabrudzona, która wolna jest od fekaliów. Mówiąc prostszym językiem, jest to woda nieprzemysłowa woda ściekowa, która powstaje w trakcie różnych domowych prac czy procesów, chociażby podczas prania, mycia naczyń czy kąpieli. Woda taka nadaje się w ograniczonym zakresie do ponownego użycia.
Warto wspomnieć o tym, że w większości gospodarstw domowych nawet 80% zużytej wody można określić mianem szarych ścieków, które można ponownie wykorzystać. Istotny jest jednak fakt, że woda wykorzystywana do spłukiwania toalety nie jest zaliczana do szarych ścieków. Spowodowane jest tym, że ścieki powstałe po spłukaniu toalety charakteryzują się inną zawartością chemikaliów i bakterii. Jeśli skład szarej wody zawiera duże ilości odpadów kuchennych albo środków chemicznych o dużym natężeniu, określa się już ją mianem ścieku.
Wykorzystywanie szarych ścieków
Swego czasu, z powodu ograniczonej ilości wody gruntowej, która niezbędna była w wielu segmentach gospodarki, a także do codziennego użycia, oraz w związku z dużym kosztem uzdatniania wody, dużym zainteresowaniem zaczęło się cieszyć wykorzystywanie zużytej wcześniej wody zarówno w domach, jak i komercyjnie. Do dziś praktyka ta obecna jest w domach autonomicznych.
Zdarza się często, że wiele krajów czy regionów, ze względu na możliwe zagrożenia zdrowotne czy środowiskowe, nakazuje intensywnie przerobić szarą wodę, aby uzyskać z niej wodę czystą. Jednak jak możemy się domyślić, koszt odzysku wody jest znacznie wyższy niż koszt pozyskania nowej, czystej wody, więc nie wykorzystuje się potencjału szarej wody.
Mimo prawnych ograniczeń co do wykorzystywania szarej wody często i tak jest ona stosowana chociażby do nawadniania ogrodów. Niektóre kraje zezwalają na takie jej wykorzystanie. Należą do nich te kraje, które znajdują się w strefach klimatycznych, którym grożą susze i tam, gdzie woda pitna nie może być używana do podlewania ogrodów czy mycia samochodów. Idealnym przykładem takiego kraju jest Australia, której rząd umożliwił wykorzystywanie szarej wody w tych miejscach, gdzie dostępne są specjalne systemy konieczne do rozsączania szarej wody. Ważne jest wtedy, aby systemy te uzbrojone były w odpowiednie certyfikaty. W krajach Trzeciego Świata szara woda używana do wielu czynności, do których woda jest niezbędna, jest bardzo powszechne, mimo tego, że nie stosuje się tam żadnych regulacji w tej kwestii.