Akademia Budowlana

Poddasze użytkowe ze skosami czy pełnoprawne piętro?

Wybór odpowiedniego projektu domu nie należy do prostych kwestii – szczególnie trudne jest zdecydowanie się na dom z poddaszem użytkowym albo dom piętrowy. Różnią się one między sobą wyglądem, możliwościami aranżacyjnymi, a także kosztami budowy. Podpowiadamy, jakie czynniki brać tu pod uwagę!


Na początek warto uświadomić sobie, że zarówno projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym, jak i piętrowych są dobrym wyborem jeżeli mamy niewielką działkę. Dom parterowy z dużą powierzchnią całkowitą wymaga sporej działki, a zakup takiego gruntu może naprawdę mocno podnieść koszty całej inwestycji. Domy z poddaszem użytkowym i piętrowe pozwalają natomiast uzyskać zarówno sporą powierzchnię całkowitą, jak i powierzchnię użytkową nawet jeżeli inwestor posiada relatywnie niewielką działkę. Należy jednak pamiętać, że czasami dopuszczalna wysokość domu bywa narzucona w obowiązującym dla danego terenu miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i to dość mocno ogranicza wybór projektu.


Dom z poddaszem a dom piętrowy – różnice w charakterze


Domy z poddaszem użytkowym cieszą się w naszym kraju dużą popularnością.

Z pewnością jest to wpływ polskiej kultury i tradycji – tego typu budynki wyraźnie nawiązują architekturą do doskonale znanych dworków szlacheckich i wiejskich domków, obecnych w krajobrazie Polski od wieków. Domy z poddaszem użytkowym posiadają spadzisty dach, często bywają pokryte czerwoną dachówką i dzięki temu wyglądają jak tradycyjne domki z książek dla dzieci. Budzą pozytywne emocje, mają swojski charakter, kojarzą się z rodzinnych ciepłem i przytulnością.


Domy piętrowe mają zdecydowanie nowocześniejszy, bardziej miejski i urbanistyczny charakter. W pierwszej kolejności kojarzą się ze spotykanymi w okolicach miejskich rynków kamienicami albo willami należącymi do miejskich klas wyższych. Należy jednak pamiętać, że obecnie domy piętrowe to nie typowe dla okresu PRL-u proste, a nawet nieco toporne sześcienne kostki. Bogactwo projektów pozwala wybrać dom piętrowy o stylowej architekturze, z ozdobnymi detalami, z lekką bryłą – przykładem jest tu Willa Diamentowa o powierzchni 134 m2 dostępna w ofercie naszej firmy New-House. 


Poddasze czy piętro? Różnice w funkcjonalności


Domy z poddaszem użytkowym i domy piętrowe różnią się od siebie również pod względem funkcjonalności. W przypadku domów z poddaszem użytkowym parter jest większy pod względem powierzchni użytkowej – zazwyczaj tam znajduje się strefa dzienna z salonem, jadalnią, kuchnią, czasami niewielkim pokojem (np. gabinetem) oraz dodatkowym WC. Strefę nocną – z sypialniami, garderobą oraz łazienką – aranżuje się przeważnie na poddaszu, przy czym należy mieć świadomość, że ze względu na obecne tam skosy urządzenie funkcjonalnych pomieszczeń może być trudniejsze (co oczywiście nie oznacza, że jest to niemożliwe). Nie w każdym miejscu będzie można postawić szafę, kłopot może sprawić sięganie do szafek i komód czy umiejscowienie prysznica.


Inaczej jest w przypadku domu piętrowego – zwłaszcza jeśli ma dach płaski albo znajdujące się nad piętrem poddasze – wówczas górna kondygnacja może być w pełni wykorzystana. To tam można umieścić sypialnie dla wszystkich członków rodziny, a także spokojny i cichy pokój do pracy, a na parterze zaaranżować komfortową strefę dzienną, np. z dodatkowym pomieszczeniem rekreacyjnym dla dzieci.


Dom z poddaszem i dom piętrowy – który tańszy?


Z naszego blisko 30-letniego doświadczenia w budowie domów jednorodzinnych wynika, że w wielu przypadkach najkorzystniejsza dla inwestorów pod kątem kosztów jest budowa domu z poddaszem użytkowym. Oszczędności można poczynić zarówno na etapie budowy fundamentów, znacznie mniejszych niż w przypadku domów parterowych, a także ścian zewnętrznych, o mniejszej powierzchni niż w domach piętrowych. W przypadku domów z poddaszem użytkowym w porównaniu do domów piętrowych niższe bywają także koszty ocieplenia oraz tynków.


Dom piętrowy w całokształcie może być droższy niż dom z poddaszem użytkowym, choć np. koszty wykończenia i aranżacji piętra, ze względu na pełnoprawne wymiary, bywają czasem niższe niż te same prace na poddaszu. Ogólnie, ceny budowy domów piętrowych najczęściej są porównywalne z parterowymi, choć wszystko zależy oczywiście od stosowanych technologii i materiałów. Supernowoczesny dom parterowy może mieć wyższe koszty budowy 1 m2 niż tradycyjny dom piętrowy.


Marzysz o własnym domu, ale nie wiesz, jak zabrać się do tej inwestycji? Chcesz powierzyć budowę sprawdzonej, rzetelnej firmie, która nie tylko wykona prace budowlane, ale również załatwi wszystkie formalności? Zapraszamy do kontaktu z New-House – kompleksowa budowa domów jednorodzinnych to nasza specjalność!


 

Poddasze użytkowe ze skosami czy pełnoprawne piętro?


Dom dwukondygnacyjny wybierają najczęściej osoby, które dysponują małą działką budowlaną lub wtedy, kiedy zależy im na większej powierzchni. Jednak to jeszcze nie koniec podejmowanych decyzji. Teraz należy się zastanowić, czy druga kondygnacja ma być pełnoprawnym piętrem czy wystarczy poddasze użytkowe. Od naszego wyboru będzie zależeć ostateczna powierzchnia użytkowa domu, jego funkcjonalność oraz wygląd zewnętrzny.


Poddasze użytkowe


W Polsce w przypadku budowy domów dwukondygnacyjnych chętniej wybierane są te z poddaszem użytkowym. Ich większa popularność niewątpliwie związana jest z niższymi kosztami budowy, które w tym przypadku są niższe o 10-20% w porównaniu z budową domu z pełnoprawnym piętrem. Poddasze użytkowe posiada skosy, które z jednej strony dodają uroku, tworzą przytulny klimat pomieszczeń. Jednak z drugiej strony są pewną przeszkodą. W przypadku skosów trudniej zaplanować przestrzeń. Większość mebli trzeba kupować na wymiar, na pewno nie wstawimy tu wysokich szaf i regałów. Należy także pamiętać, że w przypadku skosów powierzchnia użytkowa pomieszczeń jest znacznie mniejsza niż powierzchnia całkowita. Zatem jeśli zależy nam na większej przestrzeni, chcemy mieć więcej miejsca do dyspozycji, to powinniśmy zastanowić się nad pełnym piętrem.


Nie tylko wnętrze domu z poddaszem użytkowym jest inne, ale także z zewnątrz budynek wygląda inaczej. Tego typu dom ma bardziej sielski charakter. Dawniej wszystkie domy na wsi miały jedno piętro, a drugą kondygnację stanowiło poddasze. Domy piętrowe były charakterystyczne dla krajobrazu miejskiego.


Dom z pełnoprawnym piętrem


Jeśli działka budowlana jest stosunkowo niewielka, a zależy nam na jak największej powierzchni użytkowej, to dom z pełnoprawnym piętrem będzie dobrym rozwiązaniem. Jednorodzinne domy z pełnoprawnym piętrem wyróżnia bardziej miejski i nowoczesny wygląd. Tak, jak dawniej na wsi budowano domy z poddaszem użytkowym, tak w miastach budowano głównie piętrowe kamienice — stąd wielkomiejski charakter domów piętrowych. Świetnym przykładem jest tu willa diamentowa.


Pełne piętro bez skosów nie generuje ograniczeń aranżacyjnych, jakie występują w przypadku poddasza użytkowego. Dlatego też domy piętrowe są częściej wybierane przez rodziny wielopokoleniowe, gdzie na piętrze można wydzielić odrębne mieszkanie. W przypadku skosów funkcjonalność poddasza jest ograniczona i często pomieszczenia przeznacza się na pokoje sypialne, gdzie nie ma konieczności wstawiania wysokich mebli.


Różnice w kosztach budowy


Jak już wspomnieliśmy na początku koszty budowy domu z poddaszem użytkowym są średnio niższe o 10-20% od kosztów budowy domu z pełnoprawnym piętrem. To oznacza, że w przypadku domu z poddaszem zapłacimy średnio 4500-5000 zł/1 m2. Cena dotyczy budowy z wykończeniem pod klucz. Dla domu parterowego lub z pełnym piętrem cena wynosi 5000-5500 zł/ m2. Jeszcze wyższe koszty budowy występują w przypadku domu nowoczesnego i tutaj nie ma znaczenia, czy jest to dom z poddaszem użytkowym czy pełnym piętrem. W tym przypadku cena budowy m2 domu nowoczesnego może wynieść nawet 5500-6000 zł.


Często pomimo wiedzy na temat wad i zalet obu rozwiązań, nadal trudno podjąć decyzję, co wybrać — poddasze użytkowe czy pełnoprawne piętro. W takiej sytuacji najlepiej przejrzeć projekty domów jednorodzinnych i dopiero wtedy wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.


  

.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
contact_form_checkbox_unchecked Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.