Budowa domu wymaga od inwestorów podjęcia wielu decyzji – jedną z najważniejszych jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Z naszego wieloletniego doświadczenia w budowie domów jednorodzinnych pod klucz w całej Polsce wynika, że najpopularniejszymi rodzajami pokryć dachowych wybieranych przez inwestorów są dachówka ceramiczna, dachówka cementowa, blachodachówka i dachówka bitumiczna. Podpowiadamy, jakie są ich najważniejsze cechy!
Pokrycie dachowe ma wpływ na wiele czynników związanych z budową domu oraz jego późniejszym użytkowaniem. Od rodzaju pokrycia zależy to, jak będzie wyglądał dom, czy będzie komfortowy pod względem użytkowania, a także czy zostanie odpowiednio zabezpieczony przez działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uciekaniem ciepła. Oczywiście należy mieć świadomość, że rodzaj pokrycia ma również olbrzymi wpływ na ogólny koszt budowy domu – jedne rozwiązania są tańsze, inne wymagają głębszego sięgnięcia do kieszeni.
Warto pamiętać, że w wielu przypadkach wybór odpowiedniego pokrycia konieczny jest już na etapie projektu – od niego zależą niektóre kwestie konstrukcyjne. Wiele zależy od kształtu dachu, jego stopnia skomplikowania, nachylenia połaci, a niekiedy nawet… zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o to, by wygląd domu pasował do otaczającego dom krajobrazu i już istniejących zabudowań.
Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne to bardzo uniwersalny rodzaj pokrycia dachowego – nadają się zarówno do krycia prostych dachów dwuspadowych, ale także tych o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Ogólnie dzieli się na faliste oraz płaskie Są ekonomicznym rozwiązaniem – podczas układania dachówki ceramicznej powstaje niewiele odpadów, a gdy z biegiem czasu któraś dachówka ulegnie uszkodzeniom, w wielu przypadkach można ją wymienić samodzielnie. Dachówki ceramiczne są dość ciężkie, ale świetnie wyciszają, zapewniają szczelność, ale zarazem dobrą wentylację. Naturalnym kolorem dachówki ceramicznej jest czerwień, ale dzięki zewnętrznym powłokom z różnych glazur mogą mieć także inną barwę. Idealnie pasują do domów w stylu tradycyjnym.
Blachodachówki
Blachodachówki są bardzo popularnym rozwiązaniem – łączą w sobie zalety blach dachowych i wygląd zbliżony do estetycznej dachówki ceramicznej, od której są jednak sporo tańsze. Są trwałym pokryciem dachowym, ale parametry wytrzymałościowe zależą m.in. od grubości stali, z której są wykonane, wysokości ich przetłoczeń, a także zastosowanego rodzaju powłoki ochronno-dekoracyjnej. Bez problemu znaleźć jednak można blachodachówki, na które pod względem technicznym producenci dają 30-40 lat gwarancji. Blachodachówki ogólnie dzieli się na powlekane i z posypką. Te powlekane są z obu stron pokryte specjalną warstwą podkładu chroniącego przed korozją. Blachodachówka z posypką posiada rdzeń pokryty stopem aluminium, cynku i krzemu, zabezpieczającym stal przed korozją. Na rynku są też blachodachówki o podwyższonym standardzie akustycznym.
Dachówki cementowe
Dachówki cementowe stosować można na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 10°, chociaż są modele, które układa się jedynie wtedy, gdy nachylenie dachu wynosi 15, 22, a nawet 30°. Dachówki cementowe są produkowane z piasku, wody, szybko wiążącego cementu portlandzkiego o małej zawartości wapnia oraz barwnika. Są one bardzo wytrzymałe, nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia. Po wysuszeniu dachówki cementowe maluje się farbą akrylową i nakłada specjalne preparaty ochronne i dekoracyjne. Dzięki temu wyglądają bardzo estetycznie. Dachówki cementowe zalicza się do pokryć ciężkich, ale jeśli dom ma poddasze użytkowe nie jest to wadą. Dobrze izolują one akustycznie odgłosy padającego deszczu, podczas upalnego lata nie oddają ciepła do środka. Są nienasiąkliwe i mrozoodporne.
Dachówki bitumiczne
Dachówki bitumiczne cieszą się popularnością przede wszystkim ze względu na łatwość montażu – nawet na dachach o skomplikowanej konstrukcji. Składają się z dwóch elementów, tzw. osnowy, czyli welonu z włókien szklanych oraz warstwy wierzchniej wykonanej z metalowej folii lub gruboziarnistej posypki. Pierwsza warstwa odpowiada za wytrzymałość, szczelność i trwałość dachówki, druga – zwiększa jej odporność na działanie warunków atmosferycznych i czynników chemicznych. Jeśli chodzi o kolorystykę, jeszcze niedawno dostępne były przede wszystkim dachówki bitumiczne czerwone, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się także dachówki czarne i w odcieniach szarości. Jest to rodzaj pokrycia lekkiego o dużym formacie.
W New-House wiemy, że wybór odpowiedniego pokrycia dachu, a także wszelkie inne decyzje dotyczące budowy domu w wielu przypadkach uzależnione są od możliwości finansowych. Dlatego udostępniliśmy naszym klientom kalkulator budowy domu – to nieoceniona oraz zupełnie darmowa pomoc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych! Wystarczy jedynie podać swoje dane, a szacunkowy koszt budowy trafi na wskazany adres mailowy. Budowa własnego domu nie musi być pozostać w sferze marzeń – w New-House pomagamy je realizować!