Ogrodzenie posesji jest bardzo często stosowane. Zabieg ten podyktowany jest najczęściej zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa, ochroną przed dzikimi zwierzętami, wydzieleniem przestrzeni czy po prostu walorami estetycznymi. Najczęściej montaż płotu poprzedzony jest wykonaniem podmurówki. Jednak planując ogrodzenie swojej posesji, pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy możliwe jest wykonanie ogrodzenia bez tej części? Owszem, podmurówkę zastąpić możemy innymi rozwiązaniami. Bywają jednak przypadki, kiedy podmurówka pod ogrodzenie jest niezbędna. Kiedy zatem można zrezygnować z podmurówki i zastąpić ją czymś innym, a kiedy na podmurówkę powinniśmy się koniecznie zdecydować?
Podmurówka pod ogrodzenie – kiedy będzie konieczna?
Podmurówka pełni wiele ważnych funkcji. Dzięki jej zastosowaniu nasze ogrodzenie będzie z pewnością bardziej stabilne. Jeśli więc z naszą posesją sąsiaduje teren, którego materiał (ziemia, piasek itp.) może się przesypywać, zastosowanie podmurówki będzie niezbędne, ponieważ bez niej ogrodzenie może bardzo łatwo stracić stabilność i po prostu się przewrócić. Do podobnej sytuacji doprowadzić może wiatr o dużej sile, który będzie napierał na ogrodzenie.
Ponadto, jeśli ogrodzenie będzie zbudowane na terenach o zwiększonej wilgotności gleby, podmurówka może się okazać również niezbędna, jeśli płot będzie wykonany z drewna. Jej zastosowanie pozwoli uniknąć podmakaniu elementów ogrodzenia, co pozwoli nam dłużej się cieszyć z jego żywotności.
Podmurówka może się także okazać niezbędna, kiedy posiadać będziemy zwierzęta. Jej zastosowanie będzie zapobiegało chociażby podkopywaniu się naszego psa pod ogrodzeniem. Działa to także w drugą stronę. Jeśli posiadamy hodowlę na przykład kur, to podmurówka chronić będzie je przed atakiem lisów czy kun, które z łatwością przedostałyby się pod ogrodzeniem bez jej zastosowania.
Alternatywne rozwiązania dla ogrodzeń z podmurówką
Jeśli wyżej wymienione argumenty stojące za zastosowaniem podmurówki nas nie dotyczą, to możemy się zdecydować na ogrodzenie bez niej. Co możemy wybrać, aby takie ogrodzenie ładnie wyglądało i było praktyczne?
Na pierwszy ogień idą metalowe panele ogrodzeniowe. Są one też często stosowane z prefabrykowanymi podmurówkami betonowymi, jednak ich użycie nie jest konieczne. Takie panele prezentują się minimalistycznie i pasują zazwyczaj do każdej nieruchomości. Ponadto ich niewątpliwą zaletą jest ich łatwy montaż. Trzeba jednak pamiętać, aby pod słupkami, na których panele zostaną zamontowane, były wykonane solidne fundamenty poniżej poziomu przemarzania (na głębokości ok. 80-140 cm).
Innym, zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem jest ogrodzenie gabionowe. Gabiony to druciane konstrukcje, które wypełnia się różnego rodzaju kruszywem. W tym przypadku trzeba także zadbać o głęboko wmurowane słupki. Ogrodzenie gabionowe wygląda niezwykle efektownie i nowocześnie. Świetnie będzie się komponować z domami nowoczesnymi, jak i tymi, które są bardziej klasyczne. Inną jego zaletą jest efektywne tłumienie dźwięków, więc z pewnością będzie to dobry pomysł, kiedy planujemy odgrodzić się od dosyć ruchliwej ulicy. Metalowe kosze gabionów, które odporne są na rdzewienie i ich wypełnienie, które również łatwo nie ulega warunkom atmosferycznym, będą nam służyć przez lata.
Jeśli myślimy o ogrodzeniu bez podmurówki, warto wziąć także pod uwagę ogrodzenie palisadowe. Co prawda często jest stosowane na podstawie podmurówki, jednak i bez niej da się je wykonać, wykluczając uszczerbek na stabilności czy wyglądzie. Pasuje ono do architektury nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Występuje na rynku w wielu wersjach kolorach, a ponadto jest bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją.