Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu nadejście kalendarzowej zimy wymuszało zaprzestanie prac budowlanych i oznaczało konieczność czekania na cieplejsze dni. Coraz nowocześniejsze technologie budowlane oraz ciepłe zimy bez mrozu występujące w ostatnich latach sprawiają jednak, że obecnie budowa domu nie musi się zatrzymywać. Jakie prace można wykonać w grudniu czy styczniu, a które powinny bezwzględnie poczekać na wiosnę? Jakie wady, a jakie zalety ma budowa domu zimą? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Budowa domu w zimie nie należy na pewno to zbyt popularnych – zarówno wśród inwestorów, jak i wśród ekip budowlanych. Należy jednak mieć świadomość, że zima nie musi oznaczać przymusowej przerwy w pracach budowlanych, choć ich harmonogram musi być dostosowany do panujących warunków atmosferycznych, a inwestor i wykonawca muszą podjąć odpowiednie działania. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć te elementy domu, które już powstały, następnie – zadbać o odpowiednie przechowywanie materiałów budowlanych. Trzeba się też liczyć z nieco większymi wydatkami, koniecznymi np. przy zakupie specjalistycznych materiałów mrozoodpornych.
Budowa domu zimą – jakie prace można wykonywać?
Jeżeli zima nie jest bardzo sroga, a temperatura spada tylko kilka stopni poniżej zera, na budowie można prowadzić prace murarskie. Obecnie bez problemu można kupić specjalne mrozoodporne zaprawy, które dodane do cementu umożliwią wymurowanie ścian domu.
Budowa dachu w zimie jest dyskusyjną sprawą. Jeśli nie ma możliwości, aby dokończyć go przed nadejściem mrozów i opadami śniegu, jesienne prace można zakończyć na etapie stropów albo więźby i odpowiednio zabezpieczyć całą konstrukcję. Ważne jest, by nie zostawiać na zimę warstwy membrany – musi ona w miarę szybko zostać pokryta dachówką, blachą lub innym wybranym materiałem. Nie bez znaczenia są też kwestie bezpieczeństwa – prowadzenie prac dekarskich zimą jest po prostu trudniejsze.
Jeżeli dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym (czyli posiada okna, drzwi zewnętrzne i ewentualnie bramę garażową) można go ogrzewać i zimą prowadzić prace deweloperskie oraz wykończeniowe. Jak ogrzać budowę zimą? Możliwości jest wiele. Bardzo popularne, ale równocześnie drogie w eksploatacji jest ogrzewania elektryczne. Jeśli wcześniej chociażby częściowo powstała gazowa instalacja grzewcza, można do domu wstawić kocioł i rozpocząć ogrzewanie. Czasowo do ogrzewania budowy zimą może być wykorzystywany także wkład kominkowy podłączony do komina i opalany drewnem. Mimo ciepłych zim w ostatnich latach, temperatura wewnątrz domu, szczególnie przy wykonywaniu tzw. prac mokrych, powinna wynosić co najmniej 15°C. Pamiętać trzeba także o skutecznej wentylacji, umożliwiającej odprowadzenie wilgoci.
Jakie prace odłożyć do wiosny?
Zimą co do zasady nie wykonuje się prac ziemnych – kiedy grunt jest zamarznięty, wykonanie wykopów pod fundamenty może być najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Betonowanie w teorii można wykonywać nawet w temperaturze do -10°C – używa się wówczas betonu ze specjalnymi domieszkami, dzięki którym nie pęka i nie kruszy się.
Na wiosnę lepiej odłożyć ocieplanie domu i tynkowanie. Choć istnieją specjalne domieszki mrozoodporne do tynków, to jednak czas ich schnięcia jest sporo dłuższy. Niewskazane jest zostawanie na zimę warstwy ocieplenia bez tynku – może ona zawilgotnieć i stracić swoje właściwości.
Jak zabezpieczyć budowę na zimę?
Zabezpieczenie budowy przed zimą jest koniecznością! Co można zrobić niedrogim kosztem i niewielkim nakładem pracy?
• Wykonane już fundamenty i ściany można ochronić przed chłodem i wilgocią przy pomocy słomianych mat.
• Jeśli dom nie ma okien i drzwi (znajduje się w stanie surowym otwartym), najlepiej zabić je solidnymi deskami.
• Materiały budowlane (pustaki, bloczki) należy przechowywać w pomieszczeniu – w ten sposób można je zabezpieczyć przed zawilgotnieniem.
• Wykonana z drewna więźba dachowa nie lubi mrozu i wilgoci. Na zimę należy ją zabezpieczyć specjalną folią oraz deskowaniem.
Wady i zalety budowania domu zimą
Podsumowując – budowa domu zimą ma zarówno wady, jak i zalety. Mimo nowoczesnych technologii budowlanych, tempo prac prowadzonych zimą jest wolniejsze – kleje i zaprawy schną po prostu dłużej. W trudnych warunkach atmosferycznych ciężko jest zachować precyzję działania, a pogoda – mimo wielu różnych prognoz – i tak może zaskoczyć. Potężna śnieżyca może sparaliżować budowę na kilka tygodni.
Z drugiej strony, zimą łatwiej o ekipy budowlane, które mają w tym okresie przestoje i chętnie chwytają się tego typu zleceń. Zazwyczaj nie ma problemu z dostępnością materiałów budowlanych, które dodatkowo są w lepszych cenach niż latem. Dodatkowo, jeśli pogoda będzie sprzyjać, budowa domu zimą pozwala mocno nadgonić prace.
W New-House – jeśli pozwalają na to warunki pogodowe – prowadzimy prace budowlane także w chłodniejszych miesiącach, a całość inwestycji staramy się zamknąć w około dziewięć miesięcy. Wszystkie osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt.