Działka budowlana położona na skarpie daje nam wszechstronne możliwości w tworzeniu ciekawych układów architektonicznych: kaskadowa bryła, przepiękny widok na ogród, teren podzielony na kilka segmentów. Jednakże taka działka nastręcza również pewnych problemów. Podstawową trudnością jest oczywiście prawidłowe usytuowanie domu na takiej działce. Na co należy zwrócić uwagę, aby wybudować funkcjonalny, a zarazem trwały dom na skarpie?
Co należy zrobić przed wyborem projektu domu?
Jeśli interesuje Cię budowa domu na skarpie, pamiętaj o tym, że w pierwszej kolejności należy wybrać działkę budowlaną, a dopiero później projekt domu. Budowa na skarpie jest bardziej skomplikowana, ale wybierając dobrze dopasowany projekt jesteśmy w stanie skutecznie wyeliminować pewne niedogodności. Oczywiście zawsze należy rozpocząć od zapoznania się z miejscowym planem przestrzennym lub wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Te dokumenty powiedzą nam, jaki dokładnie dom będzie można wznieść na tym terenie.
Obowiązkową kwestią są również badania geotechniczne gruntu. W ten sposób możemy poznać warunki wodno-gruntowe i wskazać ewentualne zagrożenia dla domu, np. wysoki poziom wód gruntowych lub niestabilny grunt, który po rozpoczęciu budowy grozi osuwaniem. Na podstawie ekspertyzy geotechnicznej można prawidłowo zaadaptować projekt do panujących warunków, co przeniesie się zarówno na niższe koszty budowy (brak niespodzianek i opóźnień w trakcie realizacji) oraz wytrzymałość budynku na przestrzeni lat.
Jak prawidłowo posadowić fundamenty domu na skarpie?
Budowa domu na skarpie musi oczywiście uwzględniać specyficzne ukształtowanie terenu. Rodzi się pytanie, w jaki sposób osadzić fundamenty na takim terenie. Istnieją dwie techniki. Jeśli dom będzie posiadał podpiwniczenie, można po prostu wykonać głębszy wykop i postawić wysokie ściany fundamentowe. Na poziomie podpiwniczenia można wykonać garaż, który będzie częściowo ukryty pod ziemią, a częściowo wysunięty przed elewację domu W naszym artykule o posadowieniu domu w trudnych warunkach możesz poznać ciekawe sposoby na wykorzystanie specyficznego ukształtowania i wykorzystanie go jako atutu.
Przy budowie domu na skarpie często wykorzystuje się również fundamenty schodkowe. Jak sama nazwa wskazuje, mają one formę stopni, których poziom zmienia się w zależności od nachylenia terenu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby w żadnym momencie ławy fundamentowe nie były położone poniżej poziomu przymarzania gruntu. Fundamenty schodkowe są również odpowiednio zbrojone na zakład w miejscu stopni oraz na kształt litery L w narożnikach.
Jak chronić fundamenty przed wilgocią i osuwaniem się gruntu?
Badania geotechniczne gruntu dostarczają nam kompletnych informacji na temat uwarunkowania terenu. Jeśli problemem jest wysoki poziom wód gruntowych, a także wody naporowe, wówczas można zastosować dookoła fundamentów drenaż, który będzie odciągał wodę od konstrukcji domu i odprowadzał ją w bezpieczne miejsce. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są również mury oporowe, które mają ustabilizować grunt i zapobiec jego usuwaniu się na skutek ingerencji w uksztaltowanie terenu oraz obciążeń generowanych przez dom. Im lepiej znamy specyfikę działki budowlanej, tym lepiej jesteśmy w stanie przystosować budynek na etapie adaptacji projektu.
Podpiwniczenie w domu położonym na skarpie
Działka położona na skarpie często sprzyja podpiwniczeniu, zwłaszcza w układzie kaskadowym, gdy podpiwniczenie jest częściowe i dostosowane do poziomu gruntu. Wówczas, na najniższej kondygnacji może mieścić się garaż, a także wejście prowadzące na klatkę schodową, z której przechodzimy do wyżej położonych kondygnacji. W naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) dostępne są przydatne informacje związane z różnymi etapami realizacji projektu w technologii murowanej. Znajomość tych zagadnień ułatwi Ci porozumienie się z architektem w celu dostosowania projektu do Twoich indywidualnych potrzeb.
Czym powinien charakteryzować się dobry projekt domu?
Przede wszystkim pragniemy wykorzystać atuty działki położonej na skarpie zyskując z pokoju dziennego piękny widok na tereny położone niżej. Należy zatem wybrać projekt, w którym pomieszczenia są usytuowane w taki sposób, aby uzyskać optymalny widok. Świetnie sprawdzają się domy zachowane w układzie kaskadowym, w którym kolejne kondygnacje stanowią poniekąd odrębne bryły dostosowane do zmiany ukształtowania terenu. Wówczas, stropodach niższej kondygnacji może być równocześnie tarasem widokowym dla wnętrz położonych wyżej.
Na skarpie coraz częściej wznoszone są właśnie minimalistyczne domy zwieńczone stropodachem, jako iż łatwo je dostosować do ukształtowania terenu, a jednocześnie w pełni wykorzystać atuty miejsca. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać dom z poddaszem zwieńczony dwuspadowym dachem i zachowany w klasycznej stylistyce góralskiej. Musimy jedynie pamiętać o tym, aby projekt dobierać pod kątem założeń MPZP oraz specyficznych uwarunkowań działki.