Na mapie ewidencyjnej zaznaczone są wszystkie działki budowlane. Na etapie dzielenia terenu na pomniejsze działki, na gruncie ustanawia się znaki graniczne, które mają na celu zaznaczenie fizycznych granic widocznych na mapie. Czasami, znaki graniczne niszczeją lub są usuwane przez ludzi, przez co mogą pojawić się konflikty związane z faktycznym przebiegiem granicy działki. W takich sytuacjach możliwa jest procedura rozgraniczenia nieruchomości.
Kiedy zachodzi konieczność rozgraniczenia działki?
Takie sytuacje często mają miejsce w sytuacji, gdy inwestor kupuje działkę budowlaną położoną obok innej, nieogrodzonej działki. Jej właściciel być może nie chciał tracić czasu na stawianie ogrodzenia za domem, sądząc, że ziemia ta nie zostanie wykupiona przez innego inwestora. Kupujemy zatem działkę i chcemy postawić prowizoryczne ogrodzenie, które już na początku pozwoli uzyskać fizyczne rozgraniczenie obu nieruchomości.
Zazwyczaj sąsiedzi są w stanie dojść do porozumienia. W ramach sporu, na miejscu zjawia się geodeta, który odnajduje znaki graniczne ukazujące dokładny przebieg granicy pomiędzy nieruchomościami. Jeśli jednak takowych znaków nie ma, a inwestor nie potrafi dojść do porozumienia z sąsiadem, wówczas konieczna okazuje się rozgraniczenie działki. Taka konieczność zachodzi również w sytuacji, gdy nowo utworzona nieruchomość nie posiada jeszcze granic.
Sąsiad wkroczył na mój teren – czy konieczne jest rozgraniczenie?
Załóżmy, że sąsiad, który wprowadził się niedawno, chce postawić ogrodzenie na naszej działce. Jeśli z dokumentów jasno wynika, że sąsiad narusza granice, początkowo należy zwrócić mu uwagę i poprosić o przesunięcie linii ogrodzenia. Jeśli sąsiad nie wyrazi chęci do pokojowego załatwienia sprawy, wzywamy geodetę, który wznowi granice działki na podstawie istniejących dokumentów. Jeśli jednak i to nie poskutkuje, wówczas będziemy musieli wkroczyć na drogę sądową. Rozgraniczenie terenu to procedura stosowana tylko wtedy, gdy nie da się wznowić granic działki, ponieważ nie istnieją potrzebne do tego znaki graniczne.
Jak złożyć wniosek o rozgraniczenie działki?
Spór związany z granicami działki może skutecznie opóźnić naszą inwestycję, jako iż będziemy mieli problem ze stworzeniem projektu budowlanego i planu zagospodarowania terenu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe opisujemy formalności, jakie musi spełnić inwestor przed przystąpieniem do budowy. Jeśli zachodzi spór o przebieg granicy działki, składamy wniosek o rozgraniczenie nieruchomości do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek musi zawierać załączniki, takie jak: akt własności, wypis z rejestru ewidencji gruntów, wydruk z księgi wieczystej oraz kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczoną granicą sporną.
Po zapoznaniu się z naszą decyzją, organ wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego oraz wskazuje geodetę odpowiedzialnego za to zadanie. W praktyce, strony postępowania mogą wskazać konkretnego geodetę, a wójt, burmistrz lub prezydent miasta zaakceptują ten wybór. W tym miejscu rozpoczynają się czynności rozgraniczeniowe.
Jak przebiega rozgraniczenie nieruchomości?
Co najmniej 7 dni przed zaplanowanymi czynnościami, strony postępowania są o tym informowane i proszone o stawiennictwo. Inwestora może reprezentować pełnomocnik. Geodeta przeprowadzi wywiad terenowy ukierunkowany na odnalezienie znaków granicznych. W przypadku uszkodzonych lub usuniętych znaków, ustala ich lokalizację na podstawie dokumentów.
Problem pojawia się w sytuacji, gdy znaki nie istnieją, podobnie jak dokumenty, które pozwoliłyby na ich odtworzenie. W takiej sytuacji, geodeta dąży do uzyskania ugody pomiędzy stronami postępowania, szukając granicy, która zostanie zaakceptowana przez obie strony. Jeśli strony (lub jedna z nich) nie wyrażą na to zgody, geodeta sporządza protokół graniczny, wykonuje tymczasowy pomiar granicy oraz wydaje opinie przedkładaną wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Organ nadrzędny na podstawie opinii aprobuje granice i wydaje decyzje o rozgraniczeniu nieruchomości. Jeśli wydanie wiążącej decyzji jest niemożliwe, sprawa jest przekazywana do sądu.
W praktyce, w interesie obu stron jest ugoda i przystanie na warunki proponowane przez geodetę. Sprawa w sądzie może ciągnąć się wiele miesięcy i generuje dodatkowe koszty. Oczywiście z perspektywy inwestora jest to dużo bardziej uciążliwe.
Jak zadbać o sprawne załatwienie sprawy z rozgraniczeniem nieruchomości?
W kwestiach typowo formalnych, ogromnym udogodnieniem jest nawiązanie współpracy z firmą budowlaną oferującą kompleksowe usługi obejmujące także załatwianie formalności. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez firmę budowlaną New House. Spróbujemy pomóc inwestorowi w pokojowym załagodzeniu sporu granicznego z sąsiadem, a jeśli nie przyniesie to oczekiwanego efektu, możemy wystąpić w roli pełnomocnika podczas czynności rozgraniczeniowych.