W nowoczesnym budownictwie stosuje się rozwiązania, które pozwalają skutecznie skrócić czas budowy domu przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakości. I tak, dla tradycyjnej więźby dachowej pojawiła się korzystna alternatywa w postaci więźby prefabrykowanej. Umożliwia ona dużo szybsze stworzenie konstrukcji dachu, a co więcej, nie jest rozwiązaniem droższym. Czy prefabrykowana więźba jest zatem lepszym wyborem od tradycyjnej?
Czym różni się więźba prefabrykowana od tradycyjnej?
Więźba tradycyjna jest wykonywana na miejscu z drewna pozyskanego z tartaku. Wykwalifikowany cieśla zajmuje się obróbką drewna, odpowiednią impregnacją oraz montażem poszczególnych elementów. Jest to czasochłonne zajęcie, nawet jeśli za konstrukcję dachu odpowiada kilku cieśli. Więźba prefabrykowana jest montowana z przygotowanych wcześniej wiązarów kratownicowych. Są one produkowane zgodnie z założeniami dostarczonego projektu domu. Ich montaż okazuje się dużo szybszy i wygodniejszy, choć wymaga ściągnięcia dźwigu.
Jak już mówiliśmy, nowoczesne budownictwo coraz częściej sięga po rozwiązania, które pozwalają przede wszystkim skrócić czas budowy domu. I to główny powód, dla którego więźby prefabrykowane cieszą się tak dużym zainteresowaniem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej na temat różnych konstrukcji dachowych, a także o sposobie ich montażu. Firma budowlana New House proponuje inwestorom profesjonalną budowę domu w technologii murowanej z zastosowaniem zarówno więźby tradycyjnej, jak również więźby prefabrykowanej.
Jak wygląda montaż więźby tradycyjnej?
Wzniesienie tradycyjnej więźby nie jest zadaniem prostym. Tym etapem prac zajmuje się wykwalifikowany cieśla, który zazwyczaj ma do swojej dyspozycji kilku pomocników. Na plac budowy sprowadzane jest drewno potrzebne do wybudowania więźby zgodnie z projektem. Cieśla na miejscu zajmuje się obróbką drewna i belka po belce wznosi konstrukcję więźby. W zależności od rozpiętości dachu oraz specyfiki budynku stosuje się kilka rodzajów więźby: krokwiową, krokwiowo-jętkową oraz płatwiowo-kleszczową. Jak łatwo się domyślić, wykonanie wszystkich prac na placu budowy zajmuje sporo czasu. Postawienie od podstaw więźby tradycyjnej zajmuje kilka tygodni.
Jak wygląda montaż więźby prefabrykowanej?
Duże zakłady produkcyjne zajmują się dostarczaniem gotowych rozwiązań stworzonych pod kątem przedłożonego projektu domu. W zakładzie odbywa się cały proces obrabiania drewna, które wcześniej jest suszone przemysłowo w temperaturze 70˚C. Dzięki temu, drewno odznacza się większą odpornością na wilgoć i w zasadzie nie wymaga dodatkowej impregnacji (niemniej jednak, większość fachowców zaleca zaimpregnowanie wzniesionej krokwi).
Przygotowane elementy drewniane to wiązary kratownicowe łączone za pomocą płytek kolczastych. Elementy niezbędne do budowy dachu są dostarczane na plac budowy, gdzie z pomocą dźwigu montuje się przygotowaną więźbę dachową. Cały proces zajmuje maksymalnie do kilku dni. Nieco dłużej trwa przygotowanie drewna w fabryce, ale inwestor ma możliwość złożenia zamówienia z dużym wyprzedzeniem, tak, aby więźba dotarła na plac budowy we wskazanym terminie. Więźba prefabrykowana jest droższa, ale z drugiej strony, do jej produkcji używa się mniej drewna, a krótszy i szybszy montaż potrafi przynieść spore oszczędności w kolumnie kosztów robocizny.
Jaka więźba dachowa okaże się lepszym rozwiązaniem?
Wiele zależy oczywiście od samej specyfiki dachu: kąta nachylenia, rozpiętości, rodzaju, a także elementów architektonicznych, takich jak chociażby lukarna. Więźby prefabrykowane stosuje się najczęściej do wznoszenia dachów dwuspadowych, czterospadowych i wielospadowych. Główną zaletą jest szybki i prosty montaż, wysoka trwałość konstrukcji, a jednocześnie, możliwość uzyskania więźby o nieregularnych kształtach.
Więźba prefabrykowana okaże się oczywiście droższa od drewna zakupionego w tartaku. Inwestor może jednak liczyć na oszczędności w kwestii robocizny. Warto także zaznaczyć, że dolne pasy wiązarów stają się belkami stropowymi ostatniej kondygnacji, co oznacza kolejne plusy w aspekcie czasu realizacji projektu. Liczne zalety więźby prefabrykowanej sprawiają, że w przypadku wielu domów staje się ona korzystniejszą alternatywą dla więźb tradycyjnych.
Czy można zmienić rodzaj więźby w gotowym projekcie domu?
Gotowe projekty domów stworzone z myślą o realizacji w technologii murowanej zwykle stawiają na więźbę tradycyjną wykonywaną na miejscu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w trakcie adaptacji projektu zmienić konstrukcję dachu. Firma budowlana New House proponuje inwestorom fachowe doradztwo oraz kompleksową adaptację projektu do specyfiki działki oraz pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestora. W związku z tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w gotowym projekcie zmienić pierwotnie wybraną więźbę dachową na więźbę prefabrykowaną. Pamiętajmy jednak, że plac budowy musi być dostatecznie duży, aby możliwe było użycie dźwigu do montażu cięższych wiązarów.