Ściany działowe w dużej mierze decydują o funkcjonalności domu. To one rozdzielają przestrzenie i pozwalają zagospodarować powierzchnię domu. Z kolei ściany nośne są ważnym elementem konstrukcyjnym przenoszącym obciążenia generowane przez dach na fundamenty. W praktyce, „przestawić” można zarówno ściany działowe, jak i nośne, ale tyko w pierwszym przypadku jest to prosta czynność. Rodzi się zatem pytanie, jak odróżnić ściany działowe od nośnych.
Które ściany można bezpiecznie przenosić?
Ściana działowe może wpływać na nośność budynku, ale przeważnie jest to po prostu separator wnętrz, który ma oddzielić od siebie poszczególne pomieszczenia. W związku z tym, ściany działowe można wyburzyć bez konsekwencji. W starych domach bardzo często wyburza się ścianę, która całkowicie odgradza kuchnię od salonu, aby uzyskać nowocześniejszy i bardziej funkcjonalny układ wnętrz. Ponadto, przesuwając ściany działowe w przemyślany sposób można wygospodarować przestrzeń potrzebną na dodatkowy pokój.
Czym różni się ściana działowa od ściany nośnej?
Ściany nośne, podobnie jak dach oraz fundamenty to kluczowa konstrukcja budynku, odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń do fundamentów, które następnie oddają je do gruntu. Ściany nośne stanowią także należyte podparcie dachu lub stropu. W naszym artykule o domach murowanych (https://new-house.com.pl/dom-murowany) możesz przeczytać więcej ciekawych informacji na temat konstrukcji domu wybudowanego w tej technologii. Z kolei ściany działowe służą nam do oddzielania przestrzeni i zabudowywania poszczególnych pokojów. Są cieńsze i zazwyczaj nie stanowią o nośności budynku (choć w wielu przypadkach mogą podpierać strop).
W jaki sposób można odróżnić ścianę nośną od ściany działowej?
Najprostszym sposobem jest oczywiście odszukanie projektu naszego domu. Jeśli nie dysponujemy już tym dokumentem, zawsze możemy wnieść wniosek do właściwego organu o wydanie nam takiego projektu. Zatwierdzone projekty budowlane są bowiem przechowywane, co czasami stanowi duże udogodnienie dla nieuważnych właścicieli domów, którzy zagubili gdzieś swój egzemplarz projektu. Ściany nośne są grubsze od ścian działowych, co można prosto zauważyć na projekcie. Na naszej stronie możesz znaleźć gotowe projekty domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow), na których również ściany nośne są zaznaczone grubszą kreską.
W starych budynkach często zachodzi jednak problem z odnalezieniem projektu. Ponadto, jeśli w domu przeprowadzono w przeszłości gruntowny remont lub przebudowę, projekt posiada nieaktualne informacje. W takich sytuacjach należy zmierzyć grubość ścian, które chcemy usunąć. Najprościej jest wywiercić dziurę na wylot i sprawdzić wiertłem dystans pomiędzy otworami. Ściany działowe zwykle mają grubość 10-16cm, podczas gdy w przypadku ścian nośnych jest to ponad 20cm. Niestety, ten sposób nie zawsze daje stuprocentową pewność. Warto dodatkowo skuć tynk w miejscu łączenia ściany ze stropem. Ściany działowe wymagają zastosowania szczelin dylatacyjnych, a zatem, jeśli pod skutym tynkiem znajduje się zaprawa, prawdopodobnie jest to właśnie ściana działowa.
Co zrobić, gdy nie mamy pewności w kwestii rodzaju ściany?
Skutki naruszenia ściany nośnej mogą być opłakane w skutkach. Grozi to częściowym, a nawet całkowitym zawaleniem się budynku. Dlatego też, do wyburzania ściany nie należy przystępować, jeśli nie mamy stuprocentowej pewności, że nie jest ona elementem nośnym konstrukcji budynku. Pewność daje nam jedynie projekt budowlany, na którym ściany działowe są odpowiednio zaznaczone. Wyżej opisane techniki z pomiarem grubości w zdecydowanej większości przypadków pozwalają oddzielić ściany nośne od działowych, ale zwłaszcza w przypadku starego budownictwa mogą być zawodne.
Jeśli nie mamy pewności, co do roli pełnionej przez konkretną ścianę, warto wezwać inżyniera lub technika z uprawnieniami budowlanymi. Fachowiec posiada dużo skuteczniejsze metody oceny konstrukcji naszego budynku. Ponadto, jeśli okaże się, że ściana, którą planowaliśmy wyburzyć jest ścianą nośną, możemy od razu zapytać o możliwości jej „przesunięcia”. Ściana nośna może być bowiem wyburzona, ale po pierwsze należy to robić w prawidłowy sposób, a po drugie, w jej miejsce należy wstawić zastępczy element gwarantujący dobrą nośność.
Czy można zmienić ustawienie ścian działowych na projekcie?
Dotychczas skupialiśmy się na sytuacji, w której planujemy remont i przesunięcie istniejących już ścian. A co w przypadku, gdy dopiero planujemy budowę i dysponujemy gotowym projektem? Być może mamy nieco inny pomysł na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni i pragniemy zmienić ustawienie ścian działowych. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej tak! Nasz artykuł poświęcony adaptacji projektu, wyjaśnia wszystkie kwestie związane z modyfikowaniem gotowych projektów na etapie sporządzania kompletnego projektu budowlanego. Co ważne, przesunięcie ścian działowych jest traktowane jako nieistotna zmiana, która nie wymaga zgody ze strony autora projektu.