Okna dachowe pozwalają nam doświetlić światłem naturalnym wnętrza znajdujące się na poddaszu. Mogą być montowane w spadzistych dachach o różnym nachyleniu. Wybór optymalnych okien dachowych ma ogromny wpływ na funkcjonalność wnętrza i komfort domowników. W tym artykule podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę, aby dobrać jakościowe okna dachowe, które sprostają oczekiwaniom domowników.
Okna dachowe – sposób na jasne i ciepłe poddasze
Już na wyboru projektu domu powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób doświetlane są wnętrza na poddaszu. Wielkość okien dachowych ma decydujące znaczenie w kwestii tego, ile światła naturalnego wpuścimy do wnętrz na poddaszu. W nowoczesnych domach energooszczędnych, okna dachowe muszą posiadać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć problemu wyziębiania poddasza w okresie zimowym, ale również nadmiernego nagrzewania wnętrz w okresie letnim.
Na wybór prawidłowych okien dachowych często wpływa konstrukcja dachu. Kąt nachylenia nie jest w tej kwestii bez znaczenia. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega kompleksowa budowa dachu wraz z wstawianiem okien dachowych. Przy wyborze okien powinniśmy zwrócić uwagę na cztery decydujące czynniki: współczynnik przenikania ciepła, właściwości akustyczne, materiał, z którego wykonane są okna, a także na to, w jaki sposób otwierają się okna dachowe.
Współczynnik przenikania ciepła
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w nowych domach można stosować okna dachowe o współczynniku przenikania ciepła nieprzekraczającym 1,1 W/(m2·K). Współczynnik ten decyduje o tym, jak duża część ciepła ucieka z naszego domu przez powierzchnię okiem. A zatem, im niższy jest ten współczynnik, tym bardziej energooszczędne są okna. Wpływ na ten parametr ma przemyślana konstrukcja ramy, zastosowany pakiet szyb, jak również prawidłowy montaż i doszczelnienie otworów okiennych. Obecnie, najlepsze okna dachowe mogą mieć współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,5 W/(m2·K). Mówimy tu już o bardzo energooszczędnych, a zarazem drogich oknach. Warto jednak zaznaczyć, że dobre okna dachowe oznaczają spore oszczędności w perspektywie długoterminowej.
Nieco pokrewnym współczynnikiem jest współczynnik przepuszczalności promieniowania g. Informuje nas on o tym, jak duża część energii w promieniowaniu słonecznym zostanie przepuszczona do wnętrza naszego domu. W ten sposób, w okresie zimowym można zyskać lepszy bilans cieplny. W domach energooszczędnych stosuje się okna dachowe o współczynniku g na poziomie min. 50%. Z kolei w przypadku domów pasywnych, współczynnik ten powinien być wyższy niż 55%.
Dobra izolacja akustyczna
Istotną kwestią jest również izolacja akustyczna. Okna dachowe powinny nas odciąć od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Problemem jest również ulewny deszcz, który może generować naprawdę duży hałas na poddaszu. Problem możemy jednak ograniczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie dobrej termoizolacji dachu, która jednocześnie chroni przed hałasami. Ponadto, możemy zdecydować się na dźwiękoszczelne okna dachowe. Właściwości akustyczne okien są wyrażane w decybelach. Jest to tzw. współczynnik Rw. Wysokojakościowe okna mogą pochwalić się współczynnikiem Rw na poziomie 25-35db. Najlepsze ona dochodzą do wartości 40db.
Z jakiego materiału powinny być okna dachowe?
Na poddaszu najczęściej wykorzystywane są okna drewniane, które odznaczają się wysoką wytrzymałością, niższym parametrem przenikania ciepła, jak również estetycznym wyglądem. W łazienkach można jednak rozważyć wybór okien z tworzywa o wyższej odporności na wilgoć. Mogą to być okna drewniano-poliuretanowe. Świetnie sprawdzą się także uniwersalne i funkcjonalne okna PCV, o których możesz przeczytać więcej w tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-pcv. Okna PCV ze względu na dowolną okleinę mogą świetnie imitować drewno. Są również bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie mają niższą wagę niż okna drewniane. Na poddaszu dużo rzadziej są natomiast stosowane okna aluminiowe.
Sposób otwierania okien dachowych
Okna dachowe powinny być również funkcjonalne. Chodzi tu głownie o sposób ich otwierania. Do wyboru mamy okna obrotowe, które można stosować niezależnie od wysokości ściany kolankowej. Zawiasy znajdują się na środku ramy, co pozwala swobodnie regulować kąt rozwarcia. Minusem jest jednak to, że uchylone w ten sposób okno zajmuje pewną część wnętrza. Dlatego bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem wydają się jednak okna obrotowo-klapowe z zawiasami w górnej części ramy. Minusem są jednak większe trudności z myciem takich okien od zewnątrz. Jest to z kolei zaleta okien obrotowych, do których mamy większy dostęp od strony wnętrza. Sposób otwierania okien dachowych warto skonsultować z projektantem wnętrz lub architektem odpowiedzialnym za adaptację gotowego projektu domu.