Strop typu TERIVA z roku na rok zyskuje na popularności znajdując zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, budynkach komercyjnych oraz obiektach użyteczności publicznej. TERIVA to rodzaj stropu monolityczno-prefabrykowanego oraz belkowo-pustakowego, w skład, którego wchodzą zarówno kratownicowe belki stropowe, jak i również pustaki betonowe i zaprawa betonowa. Połącznie różnorodnych materiałów oraz technologii sprawia, że całość tworzy niezwykle zwartą oraz stabilną konstrukcję, która zyskuje coraz większe grono zwolenników wśród inwestorów.
Rodzaje stropów TERIVA
Stropy TERIVA występują w kilku rodzajach uwzględniających rozpiętość konstrukcji:
- strop TERIVA I – w którym rozpiętość modularna wynosi 2,1-6,0 m (ze stopniowaniem co 30 cm);
- strop TERIVA NOVA – w którym rozpiętość modularna wynosi 2,1-7,2 m (ze stopniowaniem co 30 cm);
- strop TERIVA I BIS – w którym rozpiętość modularna wynosi 2,1-7,2 m (ze stopniowaniem co 30 cm);
- strop TERIVA II – w którym rozpiętość modularna wynosi 2,1-7,8 m (ze stopniowaniem co 30 cm);
- strop TERIVA III – w którym rozpiętość modularna wynosi 2,1-7,2 m (ze stopniowaniem co 30 cm).
Podstawowe elementy stropu typu TERIVA obejmują:
- zbrojenie żebra rozdzielczego,
- podporę montażową,
- zbrojenie przy kominie lub wylocie wentylacji,
- zbrojenie wieńca,
- kształtki zewnętrzne,
- siatki zbrojeniowe przypodporowe,
- ocieplenie wieńca,
- nadbeton.
Charakterystyka stropów TERIVA
- Łączne obciążenie w przypadku tego rodzaju stropu rozłożone jest równomiernie pod ciężar własny konstrukcji i obejmuje także ścianki działowe warstw wykończeniowych i podłogowych.
- Stropy TERIVA mają wysoką odporność ogniową, którą można dodatkowo podnieść, wykańczając jego dolną powierzchnię płytami gipsowo-kartonowymi GKF, płytami wiórowo-cementowymi lub odpowiednim typem sufitu podwieszanego.
- Stropy tego typu spełniają wymogi budownictwa mieszkalnego w zakresie odpowiedniego poziomu izolacji akustycznej. A jeśli zostanie właściwie wzmocniony i dodatkowo zabezpieczony można wykorzystywać go również w budynkach komercyjnych o dużej kubaturze np. w magazynach oraz w szeroko pojętych obiektach użyteczności publicznej.
- Izolacyjność cieplna w przypadku stropu TERIVA wynosi około 0,37-0,39 m2K/W — bez warstwy wykończeniowej dolnej i górnej. Przy czym wykorzystywane pustaki mogą mieć dwa, trzy lub więcej otworów.
- Stropy TERIVA dla budownictwa mieszkalnego są wyższe i sztywniejsze, szczególnie gdy planowane jest wykorzystanie strzałki odwrotnej, która w przypadku ewentualnych uszkodzeń ścianek działowych lub wypraw pozwala na minimalizację strat, co jest niemożliwe, gdy strop jest cienki i wiotki.
Montaż stropów TERIVA
Montaż stropu TERIVA należy rozpocząć od dostarczenia prefabrykowanych płyt stropowych na plac budowy. Następnie trzeba sprawdzić, czy wszystkie elementy i komponenty są zgodne z naszym projektem domu? W kolejnym kroku ustawia się podpory stałe i podpory montażowe niezbędne na czas powstawania konstrukcji stropu. Zależnie od planowanej długości stropu będziemy potrzebować pomiędzy 1 a 3 podpory montażowe. Należy jednak pamiętać, że podpory dodatkowe należy postawić i zamocować przed układaniem belek i pustaków. W miejsca pomiędzy podporami pustaki wkłada się w jednym kierunku, który jest prostopadły do belek stropowych.
Gdy pustaki i belki są już ułożone, można rozpocząć betonowanie pozostałych przestrzeni z wykorzystaniem elastycznego i plastycznego betonu. To ważne, aby poddawał się on modelowaniu, ponieważ tylko w ten sposób wypełni dokładnie wszystkie struktury, które ma do wypełnienia a my uzyskamy solidne połączenie, które przetrwa latami. Należy dopilnować tego etapu, ponieważ nieszczelne wypełnienie oznacza strop o gorszych parametrach izolacyjnych i akustycznych. Jeśli nie masz wiedzy oraz doświadczenia w tego typu pracach najlepiej zlecić je wykwalifikowanej ekipie montażowej, która ma na koncie zrealizowane projekty tego typu. Specjaliści z New-House nadadzą się do tego znakomicie.
Zalety stropów TERIVA
- Trwała i stabilna konstrukcja pozwalająca na dowolną adaptację oraz wykończenie różnych powierzchni i płaszczyzn.
- Niski ciężar stropu.
- Cena stropu TERIVA oraz jego montażu jest stosunkowo niska.
- Transport półfabrykatów wykorzystywanych do budowy tego stropu jest łatwy i można je długo składować, jeśli zaistnieje taka potrzeba, ponieważ są odporne na niekorzystne działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
- Montaż stropu TERIVA jest stosunkowo prosty, jednakże pozwala na różnorodne modyfikacje, które dają możliwość dostosowania go do przestrzeni o nietypowych kształtach i wymiarach.
- Tworzenie stropu TERIVA wymaga zastosowania łatwo dostępnych maszyn i urządzeń.
- Tworzenie tego stropu nie wymaga deskowania, co znacznie przyspiesza proces konstrukcyjny.
- Prefabrykowane belki stropowe można dowolnie skracać lub rozbijać celem dopasowania do przestrzeni.
- Stosunkowo łatwo jest znaleźć profesjonalistów, którzy zajmą się montażem tego typu stropu.
- Zastosowanie keramzytowych pustaków TERIVA pozwala obniżyć ciężar stropu i podnieść izolacyjność termiczną i akustyczną. Dodatkowo jest to surowiec prostszy w obróbce, ekologiczny i nie zawiera pierwiastków promieniotwórczych.
Ograniczenia stropów TERIVA
- Konieczność wykonania bardzo dokładnego planu oraz drobiazgowych pomiarów co może być problematyczne dla początkujących konstruktorów. Wszystko musi być dokładnie opisane przed przystąpieniem do działań. To ważne szczególnie w przypadku, gdy zaistnieje konieczność wymiany któregoś z półfabrykatów czy niezbędnych podzespołów. Bez planu nie będzie wiadomo, na co można je bezpiecznie wymienić?
- Złożona konstrukcja, która wymaga czasu, nakładów pracy oraz ponadprzeciętnej precyzji wykonania.
Budowa stropu TERIVA z New-House
Na szczęście powyższe ograniczenia można łatwo zniwelować powierzając budowę stropu TERIVA sprawdzonym fachowcom z New-House, którzy niejedną tego typu inwestycje z powodzeniem zrealizowali. Nasz zespół ma odpowiednie doświadczenie, wiedzę, umiejętności praktyczne oraz zaplecze technologiczne do realizacji nawet najbardziej skomplikowanych zleceń w zakresie konstrukcji stropowych.
Oprócz tego oferujemy kompleksową budowę domów jednorodzinnych od znalezienia terenu pod budowę na zagospodarowaniu działki i odbiorze budynku kończąc. Warto w tym miejscu dodać, że nie skupiamy się wyłącznie na pracach fizycznych, ale wspieramy inwestorów również w zakresie niezbędnych spraw urzędowych i administracyjnych, jakich należy dopilnować podczas budowy domu. Współpraca z naszą firmą znacznie skraca czas budowy i podnosi jej bezpieczeństwo, ponieważ dzięki naszej pomocy inwestorzy unikają nietrafionych inwestycji wynikających z niewystarczającej wiedzy fachowej.
Jeśli chcesz poznać szczegóły współpracy z New-House, zachęcamy do kontaktu. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Zapraszamy!