Ścianki działowe służą do oddzielania od siebie kolejnych pomieszczeń. Nie przejmują na siebie obciążeń innych elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu, w dowolnym momencie można zmienić ich ustawienie, a taka zmiana nie wymaga zgody autora projektu. W tym artykule postaramy się wskazać powody, dla których inwestorzy zdecydują się na przesunięcie ścian działowych, a także powiemy, na jakim etapie można zdecydować się na ich przesunięcie.
Zmiany w gotowym projekcie domu
W wielu przypadkach, inwestor od razu po zapoznaniu się z projektem dostrzega, że potrzebne będą drobne zmiany. W ramach adaptacji projektu można wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestora. Poważne zmiany w konstrukcji budynku wymagają zgody autora projektu. Przestawianie ścian działowych nie należy jednak do istotnego ingerowania w projekt, dzięki czemu, tego typu zmiany można zrealizować bez konieczności uzyskania zgody autora.
Zmiana położenia ścian działowych nie jest również kosztowna w porównaniu z innymi, popularnymi zmianami, które można nanieść w gotowym projekcie domu. Im szybciej zdecydujemy się na wprowadzenie zmian, tym mniejsze będą koszty takich przeróbek. W przypadku decyzji na etapie adaptacji, zmiany okażą się najtańsze, jako iż nie będzie konieczności wyburzania istniejących już ścian. Co więcej, na projekcie możemy łatwo ocenić nowy rozkład wnętrz.
W który momencie stawiane są ściany działowe?
W domach wolnostojących spotkamy się z dwoma rodzajami ścian: nośnymi oraz działowymi. Ściany nośne to m.in. zewnętrzne ściany budynku, które pozwalają bezpiecznie przenosić obciążenia innych elementów konstrukcyjnych. Ściany działowe nie przenoszą obciążeń, a ich nazwa najlepiej opisuje ich rolę w domu. Są one stawiane do dzielenia przestrzeni i wyznaczania konkretnych pomieszczeń. W wielu przypadkach, ściany działowe buduje się a płyt GK, dzięki czemu, ich demontaż jest stosunkowo prosty, co jest dużą zaletą w perspektywie ewentualnego remontu. W nowoczesnych domach spotkamy się także z solidniejszymi ścianami działowymi z ceramiki, betonu lub silikatu.
Jako iż ściany działowe nie przenoszą drgań, są one stawiane już po wzniesieniu ścian nośnych oraz stropów. Zwykle jest to jeden z ostatnich etapów prac ukierunkowanych na uzyskanie stanu surowego. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat realizowania gotowych projektów w sprawdzonej technologii murowanej. Opisujemy tu poszczególne etapy budowy domu realizowanej przez firmę budowlaną New House.
Czy wszystkie ścianki działowe można przesuwać?
W teorii tak, jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie wzmocnienie stropu. Zwłaszcza w starszych budynkach możemy spotkać ściany konstrukcyjne, które nie tylko oddzielają przestrzeń, ale również wzmacniają strop, jako iż na górnej kondygnacji zastosowano taki sam rozkład ścian działowych. W takich sytuacjach możliwy jest demontaż ścian działowych, ale zaleca się wzmocnienie stropu. W przypadku starszych konstrukcji warto również skonsultować się z wykwalifikowanych architektem, który doradzi najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Bardziej skomplikowane jest również przesuwanie ścian działowych murowanych, które są znacznie cięższe i na piętrze lub poddaszu mogą stanowić znaczące obciążenie stropu. Dlatego też, w takich sytuacjach zawsze warto skonsultować się z architektem lub technikiem, który oceni stan techniczny budynku oraz sprawdzi, czy postawienie takich ścian na górnej kondygnacji jest bezpieczne, a także wskaże, czy zastosowanie dodatkowego wzmocnienia stropu jest konieczne.
Przesuwanie istniejących ścian działowych
Gdy nasz dom znajduje się w stanie deweloperskim lub pod klucz, możemy dojść do wniosku, że aktualny rozkład wnętrz nie jest do końca satysfakcjonujący. Czasami na projekcie ciężko jest dostrzec pewne niuanse, które uwidaczniają się dopiero w momencie wzniesienia budynku. W takich sytuacjach wciąż możemy zdecydować się na przesuwanie ścian działowych, ale im później to nastąpi, tym droższy okaże się taki remont. Pracę mogą utrudniać chociażby przewody elektryczne lub wentylacyjne. Taki remont możemy jednak przeprowadzić nawet wiele lat po wybudowaniu domu, np. gdy zajdzie potrzeba uzyskania dodatkowego pokoju dla nowego członka rodziny.
Czy ściany działowe można przesuwać bez pozwolenia?
W przypadku domów wolnostojących inwestor ma pełne prawo przesunąć ściany działowe i nie musi zgłaszać takich prac, ponieważ nie zmieniają one najważniejszych parametrów konstrukcyjnych budynku. Nieco inaczej jest w przypadkach domów wielorodzinnych, bloków lub kamienic, gdy ściana działowa może być również ścianą konstrukcyjną stanowiącą wzmocnienie stropu. W takich sytuacjach warto skonsultować się ze spółdzielnią mieszkaniową i zapytać, czy takie prace wymagają stosownego pozwolenia. Czasami spółdzielnia chce najpierw ocenić wpływ takich zmian na budynek.