W domach jednorodzinnych ze strychem nieużytkowym niezbędne jest właściwe ocieplenie stropów. W ten sposób unikniemy nadmiernej utraty ciepła, które wędrowałoby do wyższych stref budynku, a zatem w kierunku dachu. Rodzi się jednak ważne pytanie: które ocieplenie stropu okaże się najbardziej wydajne? Styropian? A może wełna mineralna? W tym miejscu sprawdzimy oba rozwiązania i spróbujemy wskazać bardziej energooszczędne rozwiązanie.
Kiedy ocieplenie stropu jest niezbędne?
W przypadku domów z poddaszem użytkowym, ocieplenie jest stosowane przy połaci dachu. Jego celem jest niedopuszczenie do uciekania ciepła z naszego domu. Właściwa termoizolacja dachu ma ogromny wpływ na energooszczędność budynku. Jeśli jednak na poddaszu nie znajduje się część mieszkalna, wówczas, ocieplenie dachu nie będzie konieczne. Jeśli na poddaszu znajduje się strych, suszarnia bądź po prostu przestrzeń nieużytkowa, wówczas ocieplamy strop, który zapobiegnie przenikania ciepła z części mieszkalnej domu.
Nowoczesne projekty budowlane zwracają szczególną uwagę na energooszczędność budynku. Jeśli zadbamy o odpowiedni system grzewczy oraz trwałą termoizolację, koszty eksploatacyjne w przyszłości okażą się znacznie mniejsze. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz opisujemy główne zalety realizacji projektu przez firmę New House. Kompleksowa budowa domu realizowana przez jednego wykonawcę przebiega sprawniej, a także uwzględnia wszystkie, indywidualne oczekiwania inwestora.
Jakie funkcje pełni ocieplenie stropu?
Ocieplenie stropu posiada dwa zasadnicze zadania. Z jednej strony, odpowiednio gruba warstwa ocieplenia zmniejsza przestrzeń, która wymaga ogrzewania. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić na energii wykorzystywanej do ogrzewania domu. Z drugiej strony, ocieplenie stropu nie dopuszcza do wymiany ciepła. Na poddaszu panować będzie niższa temperatura, a duża różnica w porównaniu z częścią mieszkalną prowadziłaby do powstania mostków cieplnych. Są to wolne przestrzenie, przez które ciepło wędruje w górę, a jego miejsce zastępuje chłód z zewnątrz.
Podstawowym zadaniem ocieplenia stropu jest niedopuszczenie do mostków cieplnych. Ciepło wyprodukowane w skutek ogrzewania domu pozostaje w części mieszkalnej i nie przechodzi do poddasza. Efektem jest znacznie mniejsze zużycie energii, a także, dłuższe zachowanie optymalnej temperatury w naszym domu. W okresie letnim, ocieplenie stropu chroni natomiast przed nadmiernym ogrzewaniem części mieszkalnej, gdy na poddaszu panuje dużo wyższa temperatura. Warstwa izolacyjna stropu powinna mieć przynajmniej 20cm grubości.
Czy styropian sprawdzi się przy ogrzewaniu stropu?
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych. Jest stosunkowo niedrogi i dostępny w szerokiej gamie grubości, dzięki czemu, łatwiej wybrać materiał dostosowany do specyfiki naszego domu. O ile styropian dobrze sprawdza się do ocieplania elewacji, o tyle nieco gorzej sprawdzi się w przypadku ocieplania stropu, szczególnie przy skomplikowanej konstrukcji. Styropian jest bowiem sztywny i bardzo łamliwy. W rezultacie, w niektórych miejscach mogą pojawić się wolne przestrzenie, które w przyszłości będą tworzyć mostki cieplne.
Ponadto, styropian nie jest dobrym materiałem akustycznym i nie wytłumi głośnych dźwięków, które mogą powstawać na poddaszu, w sytuacji gdy usytuujemy tu pomieszczenie gospodarcze, np. pralnię. Jeśli jednak poddasze nie będzie w żaden sposób użytkowane, ograniczenie w kwestii izolacji akustycznej nie ma większego znaczenia.
Jakie zalety oferuje wełna mineralna?
Lepszą alternatywą przy ociepleniu stropu może okazać się wełna mineralna. Materiał ten odznacza się dużą elastycznością i sprężystością, dzięki czemu, dobrze przylega do powierzchni i chroni przed powstawaniem pustych przestrzeni. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat różnych systemów izolacyjnych. Wełna mineralna znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie w energooszczędnych budynkach.
Materiał odznacza się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, a ponadto, gwarantuje doskonałą izolację akustyczną. Ocieplenie stropu wełną mineralną okaże się droższym rozwiązaniem, ale w perspektywie długoterminowej stanowi dobrą inwestycję. Kolejna zaleta to wysoka odporność ogniowa i niska palność. Wyróżniamy wełnę szklana oraz skalną. Wełna szklana posiada lepsze właściwości izolacyjne, ale co za tym idzie, jest droższa.
Jak uzyskać idealne ocieplenie stropu?
Kwestię ocieplenia stropu warto pozostawić specjalistom. Firma budowlana New House zawsze służy inwestorom fachową radą i pomaga dobrać systemy, które w przyszłości pozwolą obniżyć koszty eksploatacyjne domu. Ocieplenie stropu, wraz z odpowiednim materiałem izolacyjnym, zostaną uwzględnione w projekcie budowlanym. Budowa domu pod klucz to wygodne rozwiązanie, w którym jeden wykonawca przeprowadza wszystkie prace budowlane zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi. Taka forma realizacja projektu szybciej prowadzi do odbioru końcowego.