Wybierając działkę budowlaną zwracamy uwagę na wiele czynników: kształt, dokładną lokalizację, wymiary, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy czy uzbrojenie działki. Czasami jednak rodzi się potrzeba samodzielnego sprawdzenia powierzchni działki. Być może mamy wątpliwości, czy jej właściciel podaje nam prawidłowe dane lub chcemy sprawdzić jedną z okolicznych działek w naszej okolicy. W jaki sposób możemy sprawdzić powierzchnię działki?
Dlaczego warto zweryfikować powierzchnię działki?
Być może informacje zawarte w ogłoszeniu wzbudziły Twoje wątpliwości i skłoniły do ich weryfikacji. W praktyce, każdemu inwestorowi zalecamy dokładne zapoznanie się ze statusem prawnym działki w Geoportalu oraz w księdze wieczystej. W ten sposób można wykryć zagrożenia, o których nie poinformował nas sprzedawca działki budowlanej.
Wielu inwestorów pragnie również pozyskać niezabudowaną działkę w atrakcyjnej okolicy. W takiej sytuacji nie mamy pewności, czy właściciel będzie chciał zbyć swoją nieruchomość, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z jej specyfiką i oszacować wartość. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki poruszamy różne kwestie związane z zakupem odpowiedniej działki budowlanej. Znajomość aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie, ułatwia odnalezienie parceli dostosowanej do naszych indywidualnych potrzeb.
W jaki sposób możemy sprawdzić powierzchnię działki?
Sprawdzenie faktycznej powierzchni działki budowlanej jest bardzo proste. Takich informacji dostarcza nam rządowa strona internetowa, Geoportal. Jeśli posiadamy numer ewidencji lub identyfikator działki, wystarczy wpisać dane w wyszukiwarce, aby od razu przejść do interesującej nas parceli. Jeśli natomiast nie posiadamy szczegółowych danych, należy wybrać region, w którym położona jest działka, a następnie zlokalizować ją na mapie.
Po kliknięciu w wybraną działkę można sprawdzić numer ewidencji, status prawny działki, a także jej powierzchnię. Biorąc pod uwagę, jak wiele informacji na temat działki jest ogólnodostępnych, warto zweryfikować interesującą nas parcelę w Geoportalu. W następnym akapicie powiemy więcej na temat tego, jakie możliwości oferuje nam Geoportal.
Jakie informacje znajdziemy w serwisie Geoportal?
W Geoportalu Krajowym możemy sprawdzić: dane adresowe, dane związane z ewidencją działki, mapy topograficzne, a także ortofotomapy. W ten sposób możemy zweryfikować poprawność danych podanych w ogłoszeniu, a także przyjrzeć się usytuowaniu terenu, co pozwala wstępnie określić, czy budowa domu na tym terenie w ogóle będzie możliwa. Ponadto, dysponując numerem ewidencji działki możemy dotrzeć do księgi wieczystej. To jeden ze sposobów na odnalezienie właściciela działki budowlanej, którą chcemy pozyskać.
Geoportal jest również popularnym sposobem na znalezienie atrakcyjnej działki budowlanej. W ten sposób możemy sprawdzić atrakcyjne z naszej perspektywy działki niezabudowane znajdujące się w okolicy, do której chcielibyśmy się przeprowadzić. Choć nie mamy pewności, czy wybrana nieruchomość będzie na sprzedaż, wielu inwestorów jest w stanie w ten sposób dotrzeć do ciekawej parceli i skłonić jej właściciela do sprzedaży odpowiednią ofertą.
Rozbieżności w ewidencji gruntów i księdze wieczystej
Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których powierzchnia działki budowlanej w ewidencji gruntów różni się od tej, zapisanej w księdze wieczystej. Najczęściej, winę ponoszą pracownicy urzędu odpowiedzialni za aktualizację danych. Niekiedy zdarza się jednak sytuacja, w której okoliczne działki zostały scalone i ponownie podzielone, co mogło nieznacznie wpłynąć na konkretną powierzchnię parceli. Dane zostały zaktualizowane w ewidencji gruntów, ale w księdze wieczystej już nie. W takich sytuacjach powinniśmy jeszcze przed zakupem nieruchomości zwrócić się z prośbą do jej właściciela o uprzednie złożenie wniosku o dokonanie korekty informacji w księdze wieczystej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?
Z perspektywy inwestora, niezwykle istotnymi informacjami są: powierzchnia działki, jej dokładne wymiary, a także kształt. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy wybraliśmy już wymarzony projekt domu i szukamy parceli, na której będzie można go zrealizować. W takiej sytuacji należy sprawdzić także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie jest objęta MPZP, złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Dopiero, gdy zapoznamy się ze specyfiką działki i możliwościami zabudowy warto przejść do innych aspektów, takich jak chociażby lokalizacja oraz udogodnienia dostępne w okolicy. Przed zakupem działki warto sprawdzić również jej uzbrojenie, a także dostęp do drogi. Czasami, najprostszym sposobem na uzyskanie ciekawych informacji na temat konkretnej nieruchomości jest zamienienie kilku słów z sąsiadami. Bardzo często to właśnie szybki wywiad lokalny pozwala nam zebrać informacje potrzebne do podjęcia decyzji odnośnie zakupu konkretnej działki budowlanej.