Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Koszt projektu domu na indywidualne zamówienie

Każdy inwestor, który planuje budowę własnego domu, już na początku podjąć musi bardzo ważną decyzję – zdecydować się na gotowy projekt domu czy też projekt tworzony na indywidualne zamówienie. Już na wstępie można jednoznacznie stwierdzić, że gotowy projekt będzie tańszy oraz szybciej dostępny dla inwestora, ale czy faktycznie cena projektu domu na indywidualne zamówienie jest zdecydowanie wyższa? Kiedy warto rozważyć jego zakup? W jakich sytuacjach jest to rozwiązanie niezbędne? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Wybór między gotowym projektem domu a projektem na indywidualne zamówienie porównać można do zakupu szafy. Są osoby, które jadą do sklepu meblowego i po obejrzeniu dostępnych tam modeli decydują się na zakup gotowej szafy. Inni – chcąc stać się posiadaczami mebla o określonych wymiarach czy z konkretnego gatunku drewna – kontaktują się bezpośrednio z producentami szaf i zamawiają mebel wykonany zgodnie z ich wytycznymi. Czasami np. nie mają wyjścia, bo ich mieszkanie jest trudne do zagospodarowania i potrzebują mebli nietypowych, nieprodukowanych na szeroką skalę. Podobnie jest z zakupem projektu domu. Można wybrać ten gotowy, dostępny od ręki, a co za tym idzie – tańszy. Jeśli inwestor zdecyduje się na indywidualny projekt domu, koszt z pewnością będzie wyższy, a dodatkowo – trzeba będzie na niego poczekać.

 

 

Indywidualny projekt domu – cena to nie wszystko!

Zanim przejdziemy do analizy kosztów projektu domu na indywidualne zamówienie, warto zastanowić się, kiedy w ogóle warto zdecydować się na jego zakup albo kiedy wydaje się to absolutną koniecznością.

I tak z naszych wieloletnich doświadczeń na rynku budownictwa jednorodzinnego wynika, że pomimo bardzo szerokiej oferty projektów gotowych, nadal trudno jest znaleźć projekty domów dużych i bardzo dużych, o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych. Choć buduje się je relatywnie rzadziej (wymagają bowiem i przestrzennej działki, i o wiele większych nakładów finansowych), to jednak zdarzają się osoby gotowe na taką inwestycję. W tego typu sytuacji trudno o szeroki wybór projektów gotowych i niezbędne okazuje się wykonane projektu na indywidualne zamówienie.

Kolejną kwestią, która niekiedy wymusza na inwestorze zakup projektu indywidualnego, może być nietypowość posiadanej działki. Czasami zdarzają się działki bardzo wąskie, ale długie, niekiedy skomplikowane bywają warunki gruntowe, uniemożliwiające np. budowę tradycyjnymi, powszechnie stosowanymi metodami czy używanie określonych materiałów – wówczas projekt domu na indywidualne zamówienie jest jedynym rozwiązaniem. Wielu inwestorów decyduje się nawet na projekty domów z kosztami budowy (oczywiście w formie szacunkowego kosztorysu), co pozwala im jeszcze lepiej przygotować się pod kątem finansowym do inwestycji.

 

 

Cena projektu domu a oczekiwania inwestorów

Ważnym czynnikiem przy wyborze między gotowym a przygotowanym na indywidualne zamówienie projektem domu są oczekiwania inwestora. Jeśli nie są one wybujałe, a dodatkowo liczy się on zarówno z pieniędzmi, jak i czasem, nie ma się co zastanawiać i po prostu wybrać projekt z niezwykle szerokiej oferty tzw. projektów gotowych. Znaleźć je można na naszej stronie internetowej w wyszukiwarce dostępnej tutaj -> https://new-house.com.pl/gotowe-projekty-ze-strony-new-house.

Co innego, jeśli inwestorowi zależy na tym, aby dom był dopasowany do jego potrzeb pod kątem każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest projekt na indywidualne zamówienie – wykonujący go architekt może wziąć pod uwagę oczekiwania klienta dotyczące między innymi:

 

 

Indywidualne projekty domów – ceny

Jak więc widać, zalet projektów domów na indywidualne zamówienie jest naprawdę wiele. Niestety, posiadają one również wady, w tym dwie największe. Są to czasochłonność oraz zdecydowanie większe koszty. Projekt domu nie powstanie w kilka dni – architekt potrzebuje na to od kilku do kilkunastu tygodni, choć na forach internetowych znaleźć można wpisy inwestorów, którzy na swój projekt czekali nawet… rok. Jak więc widać, nie jest to rozwiązanie dla osób liczących się z czasem (oczywiście należy mieć świadomość, że w zależności od stopnia skomplikowania projektu dłużej może trwać również sama budowa, prace deweloperskie czy wykończeniowe).

Oczywiście liczy się też cena projektu domu na indywidualne zamówienie. Jest ona uzależniona m.in. od wielkości domu, charakterystyki jego architektury, ale także renomy pracowni architektonicznej czy regionu kraju. Znany architekt z Warszawy czy Krakowa z pewnością policzy sobie za pracę zdecydowanie więcej niż mniej znane pracownie. Niektóre z nich przeliczają koszt projektu domu na metr kwadratowy – można przyjąć, że dolne widełki to około 130-150 zł za metr kwadratowy. Firmy z renomą, wyróżniane i nagradzane w branżowych konkursach żądają za indywidualny projekt domu nawet około 250-300 zł za metr kwadratowy. Można więc przyjąć, że cena poniżej 100 zł za metr kwadratowy jest dumpingiem cenowym, niedającym gwarancji jakości wykonania, zaś powyżej 300 zł – zdecydowaną przesadą.

Analizując koszty projektu domu na indywidualne zamówienie można również kierować się wytycznymi Stowarzyszenia Architektów Polskich, zgodnie z którymi cena projektu – w zależności od tzw. kategorii złożoności projektu oraz szacowanych kosztów budowy – powinna wynosić od około 3 do nawet 8% kosztu całej budowy. Jak więc widać, może to być nawet kilkakrotnie więcej niż cena projektu domu gotowego.

 

 

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.