Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Dom z antresolą – wygoda czy utrudnienie?

Salon z antresolą to w ostatnich latach coraz częściej spotykane połączenie. Przestrzeń wydzielona w obrębie górnej części piętra to dobry sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod sufitem. Stworzenie dodatkowego pomieszczenia pozwoli na zagospodarowanie kameralnej sypialni czy cichego i funkcjonalnego miejsca do pracy. Czy warto więc zdecydować się na antresolę? Takie rozwiązanie to wygoda, czy może wręcz przeciwnie – utrudnienie? O czym należy pamiętać, planując konstrukcję antresoli?
Antresola – główne założenia

Aby użytkowanie pomieszczenia było bezpieczne i komfortowe, antresolę należy zaplanować na wysokości około 210-220 centymetrów (uwzględniając jeszcze grubość konstrukcji, czyli 20-30 cm, co daje łącznie 420-430 cm wysokości całego pomieszczenia). Odpowiedni rozmiar gwarantuje dwie rzeczy: wygodę osób znajdujących się na antresoli, które będą mogły z niej korzystać w pozycji wyprostowanej, a także nieograniczoną aktywność osób na dolnym poziomie pokoju.
 
Antresola w mieszkaniu powinna być wykonana z trwałego, wytrzymałego materiału. Najczęściej wykonuje się ją z drewna – głównie z powodów aranżacyjnych, ponieważ prezentuje się wyjątkowo lekko. Dużym zainteresowaniem cieszą się także antresole żelbetowe i stalowe. Natomiast do bardziej wyszukanych wnętrz stosuje się luksfery czy tafle hartowanego, zbrojonego szkła. Konstrukcja antresoli musi być jednak przede wszystkim bezpieczna i stabilna, dlatego decyzję o wyborze materiału powinniśmy podjąć ze zwróceniem szczególnej uwagi na przeznaczenie konstrukcji oraz ciężar, jaki będzie musiała unieść.
 
Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, konstrukcję można oprzeć na belkach umocowanych w ścianie. Bezpieczniej natomiast nie podwieszać antresoli do stropu budynku, ponieważ istnieje ryzyko przeciążenia. Najczęściej wybieranym miejscem na zaprojektowanie antresoli jest przestrzeń znajdująca się tuż nad drzwiami wejściowymi do pomieszczenia. Dzięki takiemu usytuowaniu konstrukcji nie ograniczymy dopływu światła dziennego.
 
Jakie są funkcje antresoli?

To, jaką antresola pełni funkcję, zależy głównie od wysokości mieszkania czy domu. W niskich pomieszczeniach może więc znaleźć zastosowanie jako biblioteczka, garderoba czy schowek. Natomiast w pokojach oferujących większą przestrzeń może stać się miejscem realizacji naszych zainteresowań, kącikiem telewizyjnym czy sypialnią. Antresola, dzieląc przestrzeń na dwa poziomy, przede wszystkim powiększa przestrzeń użytkową, a także sprzyja lepszej integracji mieszkańców – przebywając na górze, nie traci się kontaktu z pozostałymi domownikami.
 
Co z mankamentami?
Antresola jawi się jako atrakcyjna przestrzeń, na którą warto się zdecydować. Projekty domów z antresolą zachwycają pomysłowością urządzenia wnętrza. Zanim jednak postanowimy, że w naszym domu powstanie dodatkowa przestrzeń nad salonem, warto poznać wady tej konstrukcji. Największą komplikacją, jaką niesie za sobą zbudowanie antresoli, jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze unosi się do góry, będzie więc ono uciekać z dolnej kondygnacji na antresolę. Aby jego odpowiednia ilość została na dole, powinniśmy zdecydować się na większą moc grzewczą, a także zaplanować właściwe rozmieszczenie grzejników. Równie ważna pod tym kątem jest dobra izolacja dachu – tą drogą ucieka aż 30% ciepła. Dlatego warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym, które sprawdza się w dwupoziomowych wnętrzach. Dźwięki pochodzące z pomieszczeń znajdujących się pod antresolą często są bardziej słyszalne na górze niż w pomieszczeniach znajdujących się na dolnej kondygnacji. Jedną z metod poradzenia sobie z problemem akustyki, może być montaż podwójnych drzwi oddzielających je od otwartej galerii.
 
Dom z Antresolą - ostateczny werdykt: wygoda czy utrudnienie?

Antresola to rozwiązanie przede wszystkim dla osób posiadających wysokie pomieszczenia w mieszkaniu, ponieważ w tej sytuacji konstrukcja może być nie tylko funkcjonalna, ale również komfortowa. Urządzona i wykonana z pomysłem może stanowić aranżacyjne dopełnienie stylowego wnętrza. Także mankamenty związane z ogrzewaniem czy akustyką, można zminimalizować lub całkowicie zlikwidować, jeżeli odpowiednio wcześniej wdrożymy odpowiednie rozwiązania.

 

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.