W budowie współczesnych domów kładzie się nacisk na energooszczędność oraz funkcjonalność. Aby ograniczyć koszty eksploatacyjne oraz uzyskać optymalną charakterystykę budynku często stosuje się strefy buforowe. Są to nieogrzewane wnętrza domu, które jednocześnie mogą zmniejszyć utratę ciepła przez wnętrza ogrzewane. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega koncepcja stref buforowych w domu i jakie korzyści można dzięki nim osiągnąć.
Czym jest strefa buforowa?
Strefa buforowa to nieogrzewane przestrzenie w domu, które mają zmniejszyć utratę ciepła przez strefę dzienną, która jest najbardziej ogrzewaną i eksploatowaną częścią domu. Koncepcja jest bardzo prosta: w strefie buforowej jest chłodniej niż w części mieszkalnej, a zarazem cieplej, aniżeli na zewnątrz budynku. Mniejsze różnice temperatur automatycznie zmniejszają utratę ciepła. Dodatkowo, strefa buforowa jest ocieplana zarówno od zewnątrz, jak również na ścianach przylegających do części mieszkalnej. W ten sposób tworzymy optymalny bufor poprawiający charakterystykę energetyczną.
Jakie pomieszczenia mogą pełnić rolę strefy buforowej? Niemal każdy współczesny dom jest wyposażony w wiatrołap, przedsionek lub sień. Strefą buforową może być również garaż w bryle domu. Taką rolę mogę pełnić także: kotłownia, magazyn, schowek czy też pralnia. Dodatkowe korzyści uzyskujemy poprzez zastosowanie wnętrz eksploatacyjnych, takich jak kotłownia czy pralnia, w sąsiedztwie strefy dziennej. Pracujące tu urządzenia generują ciepło, które może być przekazywane do części dziennej, Na poddaszu, strefą buforową może być strych przylegający do części mieszkalnej.
Strefy buforowe w nowoczesnym budownictwie
W trosce o środowisko wprowadzane są nowe przepisy, które mają uczynić współczesne domy bardziej energooszczędnymi. Mniejsze zużycie energii przekłada się na czystsze środowisko. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ściany wewnętrzne oddzielające pomieszczenia ogrzewanie od pomieszczeń nieogrzewanych powinny posiadać określony współczynnik przenikania ciepła. Dla tradycyjnych domów jest to 1,0 W/m²K, natomiast dla domów energooszczędnych 0,3 W/m²K. To sprawia, że strefy buforowe są ocieplane nie tylko od zewnątrz, ale również od ścian wewnętrznych. W naszym artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się więcej na temat technologii stosowanych przy budowie współczesnych, energooszczędnych domów.
Projekt dobrany pod kątem działki budowlanej
Nowoczesne projekty domów starają się usytuować strefę dzienną, czyli salon, jadalnię, kuchnię oraz gabinet w części południowej. Duże i energooszczędne przeszklenia są w stanie wykorzystać promieniowanie słoneczne jako dodatkowe ogrzewanie wnętrz w strefie dziennej. Sypialnie są dostępne na poddaszu lub piętrze, a w domach parterowych zwykle w części północnej, jako iż może tu być nieco chłodniej, co wpłynie na lepszy sen. Strefy buforowe powinny być usytuowane w taki sposób, aby zabezpieczać strefę dzienną. Garaż i wiatrołap może przylegać do strefy dziennej od wschodu lub północy. Ewentualnie może to być część zachodnia. Stref buforowych nie stosujemy natomiast od strony południowej, ponieważ ograniczałyby one dopływ promieniu słonecznych. Gotowy projekt jest oczywiście starannie adaptowany w taki sposób, aby usytuować dom na działce w idealny sposób z perspektywy energooszczędności.
Które wnętrza domu należy dodatkowo ocieplać?
Współczesne domy są zazwyczaj ocieplane w całości. Po co ocieplać garaż? Ano właśnie po to, aby uzyskać tu strefę buforową, czyli miejsce, w którym będzie cieplej niż na zewnątrz, a zarazem chłodniej niż w części mieszkalnej. Dodatkowo, ocieplany ściany wewnętrzne stref buforowych. Celem jest zminimalizowanie utraty ciepła wyprodukowanego w naszym domu. Należy ocieplić ściany wewnętrzne wszystkich tych wnętrz, które nie są ogrzewane, a zatem: garażu, wiatrołapu, kotłowni, magazynu, ewentualnie pralni. W przypadku kotłowni i pralni specjaliści mają różne podejście. Jeśli te wnętrza nie są ogrzewane, lepiej zastosować ocieplenie. Jeśli jednak znajdzie się tam nawet niewielki grzejnik, wówczas nie ocieplamy tych wnętrz. Urządzenia dostępne w pralni i kotłowni produkują dodatkowe ciepło, które może być wtedy przekazywane do części mieszkalnej.
Jakie korzyści oferują strefy buforowe w domu?
Optymalnie usytuowane strefy buforowe mają bardzo korzystny wpływ na charakterystykę energetyczną całego budynku. Pozwalają do minimum ograniczyć utratę ciepła, co oczywiście przekłada się na niższe zużycie energii w sezonie grzewczym. W rezultacie, można zauważyć wydatne różnice w kosztach eksploatacyjnych, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Dlatego też, strefy buforowe pełnią bardzo istotą rolę we współczesnym budownictwie, a na etapie adaptacji gotowych projektów zwraca się uwagę na optymalne usytuowanie domu względem poszczególnych kierunków.