Projekt budowlany nowego domu obejmuje instalacje wewnętrzne, które zadecydują o funkcjonalności i wygodzie przyszłych domowników. Konkretne rodzaje instalacji należy uwzględnić w projekcie ze względu na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. W tym artykule wymienimy najważniejsze instalacje wewnętrzne, o wyborze których decydujemy już na etapie projektowania.
Uzbrojenie działki a instalacje wewnętrzne
Wybór konkretnych rozwiązań często predysponuje uzbrojenie działki. Jest to nic innego jak dostęp do mediów, takich jak: prąd, gaz, a także sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Na wybór odpowiedniej instalacji grzewczej mogą wpływać również uwarunkowania gruntowe, szczególnie, jeśli interesuje nas nowoczesna pompa ciepła. To pokazuje, jak wiele puzzli musimy poukładać już na etapie sporządzania projektu budowlanego. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu przedstawiamy, czym jest kompleksowa budowa domu oferowana przez firmę New House. Tymczasem, przejdźmy do najważniejszych instalacji wewnętrznych w naszym domu.
Instalacja elektryczna
Rozpoczęcie budowy domu bez prądu jest niemożliwe. W związku z tym, w pierwszej kolejności warto pomyśleć o instalacji elektrycznej. Przy wyborze konkretnej instalacji musimy uwzględnić m.in. zapotrzebowanie energetyczne domu, podyktowane przez liczbę urządzeń oraz instalacji korzystających z energii elektrycznej. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczymy: podtynkową instalację elektryczną, natynkową instalację elektryczną, wtynkową instalacje elektryczną, a także podłogowe instalacje elektryczne.
Duzy wpływ na wybór instalacji elektrycznej może mieć uzbrojenie działki. Prąd może być dostarczany przed linie naziemne rozwieszone na słupach, a także poprzez przewody podziemne. Dużo wygodniejszą, a zarazem bezpieczniejszą opcją są przewody podziemne. W takiej sytuacji należy jednak uwzględnić ich położenie względem sieci wodociągowej i przewodów gazowych. Więcej na temat instalacji elektrycznych możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne. Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci wybór optymalnej i funkcjonalnej instalacji.
Instalacja gazowa
Jest to spore udogodnienie, w które wyposażone są liczne działki budowlane położone na terenie miasta. Dysponując instalacją gazową, możemy wykorzystać wiele energooszczędnych systemów grzewczych, co wpłynie na niższe koszty eksploatacji. Na wielu działkach, szczególnie na terenach wiejskich, nie ma jednak możliwości podpięcia się pod instalację gazową. W takiej sytuacji musimy bardziej obciążyć instalację elektryczną. Wyjątkiem są czynności związane z gotowaniem, do których możemy wykorzystać gaz dostarczany z butli.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Kolejną kwestią jest instalacja wodno-kanalizacyjna. W praktyce, są to dwie odrębne instalacje. O ile nasz dom może posiadać dostęp do sieci wodociągowej, o tyle niekoniecznie posiada dostęp do kanalizacji. W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni zainwestować w szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Więcej na temat projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-hydrauliczne. Na etapie projektowania należy uwzględnić rozmieszczenie łazienek, toalet, pralni, kuchni oraz innych pomieszczeń, w których potrzebne będzie podejście doprowadzające wodę.
Instalacja grzewcza
Niezwykle istotną instalacją wewnętrzną jest również instalacja grzewcza, która zapewni nam komfortową temperaturę w okresie jesienno-zimowym. Do wyboru mamy szereg popularnych rozwiązań. Wyróżniamy instalacje bazujące na paliwie stałym, np. piec na pellet, instalacje gazowe odpowiedzialne za ogrzewanie wody, a także instalacje zasilane energią elektryczną, np. elektryczne ogrzewanie podłogowe.
We współczesnym budownictwie, ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła, które pobierają ciepło z otoczenia: wody gruntowej, gruntu lub powietrza. Są one zasilane energią elektryczną, ale pobierają bardzo niewielką ilość prądu, biorąc pod uwagę, jak wiele ciepła przynoszą w zamian. Pompa ciepła często współpracuje z rekuperacją, fotowoltaiką czy gruntowym wymiennikiem ciepła. Wybór instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od tego, czy nasz przyszły dom będzie posiadał dostęp do instalacji gazowej.
Instalacje teletechniczne
Na zakończenie musimy wspomnieć o instalacjach teletechnicznych, które są niezwykle istotne, jeśli zależy nam na systemie alarmowym, a także rozwiązaniach typowych dla inteligentnego domu. Tego typu instalacje działają na niskich napięciach prądu: 12V lub 24V. Do popularnych instalacji teletechnicznych zaliczymy: alarm, czujki przeciwpożarowe, telewizję przemysłową czy monitoring. Na tego typu instalacji bazują również wszelkie systemy Smart Home. A zatem, już na etapie projektowania domu musimy się zastanowić, na jakich udogodnieniach nam najbardziej zależy i jak w związku z tym zaprojektować instalację teletechniczną dostosowaną do naszych potrzeb.