Wybierając projekt dla dużej rodziny musimy uwzględnić indywidualne potrzeby wszystkich domowników z osobna. Bez wątpienia nie jest to łatwe zadanie. Do wyboru inwestorów pozostaje obszerna baza gotowych projektów, w których nie brakuje dużych domów dla większej rodziny. Kluczowy okazuje się rozkład pomieszczeń, liczba sypialni i łazienek, a także podział domu na strefy. Czym charakteryzują się projekty adresowane do większych rodzin?
Jaki projekt okaże się najlepszy dla dużych rodzin?
To zależy czy mówimy o rodzinie wielodzietnej czy też o młodym małżeństwie, które decyduje się zamieszkać z rodzicami jednego ze współmałżonków. W obu tych przypadkach niezbędny okazuje się odpowiedni rozkład wnętrz. W przypadku rodziny wieloletniej potrzebna jest jedna podwójna sypialnia, najlepiej z oddzielną łazienką, a także kilka sypialni pojedynczych dla dzieci. Zwykle dążymy do tego, aby każdy domownik dysponował swoim pokojem, ale jeśli nie jest to możliwe, większe pokoje można odpowiednio zaaranżować jako pokój dla rodzeństwa.
W przypadku młodych małżeństw mieszkających z rodzicami, projekt domu powinien uwzględniać podział gwarantujący większy komfort. Istnieją projekty domów z dwoma strefami dziennymi, które są od siebie odseparowany. Mamy tu poniekąd dwa mieszkania zamknięte w bryle jednego domu. Innym pomysłem są oczywiście domy do zabudowy bliźniaczej, w których mamy dwie symetryczne części wyposażone w odrębne wejścia i bez komunikacji między sobą.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu dla dużej rodziny?
Głównym wyznacznikiem dobrego projektu zawsze są potrzeby i oczekiwania inwestora oraz jego rodziny. Na stronie New House znajdziesz obszerną bazę gotowych projektów dostępnych z wyceną: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Wybierając projekt dla większej rodziny, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- Liczba sypialni – najlepszym rozwiązaniem jest dom, który zaoferuje pokój dla każdego domownika. W przypadku rodzin wielodzietnych, większe sypialnie można zaaranżować w taki sposób, aby stworzyć wygodny pokój dla rodzeństwa.
- Liczba łazienek – o poranku cała rodzina szykuje się do wyjścia do pracy lub do szkoły. Jedna łazienka dla dużej rodziny to stanowczo za mało. Najbardziej optymalny układ to przynajmniej trzy łazienki, z czego jedna przypisana do sypialni małżeńskiej. Alternatywą są dwie łazienki oraz dodatkowa toaleta.
- Duża strefa dzienna – spędzanie czasu w rodzinnym gronie jest niezwykle ważne. W związku z tym, warto poszukać projektu oferującego przestronny salon z jadalnią, a także z tarasem przylegającym do strefy dziennej.
- Duży garaż – w przypadku większych rodzin bardzo istotnym elementem domu jest dwustanowiskowy garaż. Znajdziemy tu miejsce nie tylko na samochody, ale również na rowery.
- Pralnia z suszarnią – ogromnym udogodnieniem dla większych rodzin jest oddzielne pomieszczenie gospodarcze, w którym można stworzy pralnię i suszarnię.
Warto również zastanowić się nad indywidualnymi oczekiwaniami. Być może potrzebujemy dodatkowej strefy rekreacyjnej? Gabinetu dla osoby pracującej zdalnie? Piwnicy, w której można stworzyć warsztat, siłownie oraz inne pomieszczenia gospodarcze.
Jakie domy są odpowiednie dla dużej rodziny?
Wybierając projekt domu musimy uwzględnić warunki zabudowy obowiązujące na naszej działce budowlanej. Dużym ograniczeniem może być wskaźnik powierzchni zabudowy. Jeśli potrzebujemy „upchnąć” większą powierzchnię użytkową na mniejszej przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem są domy piętrowe z nowoczesnym rozkładem pomieszczeń. Alternatywą są domy z poddaszem użytkowym, w których strefa dzienna znajduje się na parterze, a strefa nocna na piętrze. Jeśli chodzi o domy parterowe, w przypadku większych rodzin jest to rozwiązanie jedynie dla tych inwestorów, którzy dysponują dużą działką budowlaną.
Jaka powierzchnia domu okaże się optymalna?
Warto również przeanalizować gotowe projekty, aby oszacować, jaką powierzchnię powinien mieć dom dla większej rodziny. Domy o powierzchni poniżej 100m2 zwykle posiadają do trzech sypialni i są stworzone z myślą o rodzinach 2-4 osobowych. W domach o powierzchni do 150m2 rozkład pomieszczeń jest dobierany pod kątem 5-6 osobowej rodziny. Jeśli nasza rodzina liczy sobie ponad 6 osób, wówczas warto poszukać domu powyżej 150-200m2. Wiele zależy od tego, w jaki sposób architekt zagospodarował powierzchnię użytkową w wybranym projekcie.
Dom dostosowany do potrzeb inwestora
Gotowy projekt domu można oczywiście zmodyfikować w ramach adaptacji. Firma budowlana New House naniesie zmiany i stworzy projekt budowlany dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda budowa domu w technologii murowanej. Przy większej rodzinie warto zwrócić uwagę na odpowiednią aranżację ogrodu. W końcu potrzebujemy miejsca na rodzinnego grilla, ale również na grę w piłką i inne aktywności w gronie młodszych domowników.