Dom dwupokoleniowy, inaczej zwany domem dwurodzinnym, to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego warto zamieszkać w domu dwupokoleniowym i jakie konkretne rozwiązania wybierane są najczęściej?
Decydując się na dom dwupokoleniowy, dobrze przemyślmy, jaki projekt domu wybrać. Czy lepszym rozwiązaniem będzie wydzielenie części wspólnych i prywatnych w jednym domu, czy wolimy dom typu bliźniak? A może tradycyjny dom dwupokoleniowy z osobnymi wejściami? A jak podejść do kwestii ogrodu? Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, a wszystko zależy od naszych relacji rodzinnych i własnych upodobań.
Dom dwupokoleniowy typu bliźniak
To rozwiązanie będzie najlepsze dla osób, które w takim samym stopniu cenią sobie bliskość rodziny oraz prywatność. Tego rodzaju dom na ogół jest symetryczny — lewa i prawa część domu stanowią swoje lustrzane odbicia. Każdy może mieć swój własny garaż, ale są też projekty domów bez garażu. W projekcie można uwzględnić także garaż tylko dla jednej rodziny. Dom dwupokoleniowy typu bliźniak to również wiele możliwości w zagospodarowaniu ogrodu. Niektórzy decydują się na wspólne tereny zielone, a inni wolą mieć własny kawałek ogrodu. W tej kwestii nie ma lepszego czy gorszego rozwiązania, jest to kwestia indywidualna. Rozdzielenie ogrodu jest często dobrym rozwiązaniem, szczególnie, kiedy jedna ze stron decyduje się na psa, a druga chce cieszyć się starannie wypielęgnowanym ogrodem.
Piętrowy dom dwurodzinny
Po bliźniaku to najczęściej wybierany rodzaj domu dwupokoleniowego. Tutaj możliwości jest naprawdę dużo. Dom może mieć jedno wspólne wejście lub dwa oddzielne. W tego rodzaju domu często parter zajmowany jest przez jedną rodzinę, a piętro przez drugą — jest to szczególne udogodnienie dla seniorów, którzy nie muszą wspinać się po schodach, a młodzi mogą zająć poddasze. Piętrowy dom dwurodzinny może mieć także części wspólne i prywatne. Wtedy przeważnie parter jest do dyspozycji wszystkich, a na piętrze czy poddaszu każdy ma do dyspozycji własny pokój.
Dom dwupokoleniowy parterowy
Szukając domu dwupokoleniowego, ludzie często zadają sobie pytanie, jaki jest najlepszy projekt domu dla rodziny z babcią lub projekt domu + senior. Takie rodziny właśnie najczęściej wybierają dom dwupokoleniowy parterowy. Jest to też dobry wybór w przypadku, gdzie ma zamieszkać osoba niepełnosprawna lub małe dzieci. Dom, gdzie nie ma schodów i całe życie toczy się na jednym poziomie, to spore udogodnienie. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność posiadania dużej działki. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest jednorodzinny dom parterowy. W przypadku domów dwurodzinnych dom parterowy jest wybierany stosunkowo rzadko, a przeszkodą jest właśnie konieczność zabudowy dużej powierzchni. Jeśli jednak wielkość działki nie jest ograniczeniem, dom dwupokoleniowy parterowy jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.
Zalety domu dwupokoleniowego:
• Niższe koszty utrzymania domu — rachunki i prace remontowe można rozdzielić na dwie rodziny;
• Większe bezpieczeństwo — dom dwurodzinny rzadko pozostaje pusty, na ogół zawsze ktoś w nim jest, można bez obaw wyjechać na wakacje czy zostawić psa pod opieką rodziny;
• Większy komfort życia — czy to prace w ogrodzie, czy opieka nad dziećmi, mając za bliskich sąsiadów rodzinę, można dzielić się obowiązkami;
• Bliskie relacje rodzinne — dom dwupokoleniowy to powrót do korzeni, kiedyś całe rodziny mieszkały w jednym domu lub bardzo blisko siebie. Mając za ścianą bliską rodzinę, zacieśniamy więzy rodzinne, tworzymy bliskie relacje z krewnymi;
• Wzajemna opieka — jeśli zdecydujemy się współdzielić dom z rodzicami lub teściami możemy liczyć na obustronną pomoc. Rodzice, będąc już na emeryturze, mogą pomóc w opiece nad dziećmi. Z kolei, gdy sami będą w podeszłym wieku, mogą liczyć na wsparcie młodszych członków rodziny.
Decyzja o budowie i zamieszkaniu w domu dwupokoleniowym to bardzo komfortowe rozwiązanie. Możemy w pełni korzystać z zalet bliskiego sąsiedztwa rodziny. Każdy z nas jednak potrzebuje choćby odrobiny prywatności, dlatego pamiętajmy, aby podczas projektowania domu, odpowiednio rozplanować wszystkie pomieszczenia. Dobry projekt domu dwurodzinnego sprawi, że my oraz kolejne pokolenia będą się czuć w nim komfortowo. Podsumowując, śmiało można powiedzieć, że dom dwupokoleniowy to inwestycja na lata.