Taras na dachu to charakterystyczny widok ze scen amerykańskich filmów. Do niedawna były postrzegane jako odległe wspomnienie z zachodniego snu. Taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Realizacja domu z tarasem na dachu nie musi być postrzegana, jako niemożliwe do spełnienia marzenie. Wystarczy wiedzieć, jak zaplanować cały proces budowy. Marzy się Państwu dom z tarasem na dachu? Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem, przedstawimy tutaj wszystkie najważniejsze szczegóły, który dotyczą takiej realizacji.
Jako New-House spotykaliśmy się z różnorodnymi realizacjami. Działamy na rynku budowlanym nieprzerwanie od 1991 roku i zdołaliśmy w tym czasie zrealizować ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych w całej Polsce. Wśród nich były zarówno klasyczne domy jednorodzinne o prostej, kwadratowej bryle z dwuspadowym dachem, jak i nowoczesne realizacje z dużymi przeszkleniami, stropodachem i niestandardowym kształtem bryły. W czasie naszej wieloletniej pracy z inwestorami spotykaliśmy się również z prośbą o realizację domu z tarasem na dachu. To świetny pomysł na urozmaicenie projektu, a także na dodatkowe wykorzystanie przestrzeni. W szereg firmy New-House pracują świetni fachowcy związani z różnymi aspektami budowy domów - mają oni bardzo szeroką wiedzę specjalistyczną i bogate lata doświadczenia zawodowego. To właśnie dzięki nim i naszej wieloletniej współpracy możemy oferować inwestorom tak szerokie i profesjonalne usługi. Naszą główną ofertą jest budowa domu w sposób kompleksowy, co oznacza, że zajmujemy się dosłownie całą realizacją od A do Z. Dbamy w ten sposób o spójność realizacji, sprawność wykonania, a także wysoką jakość - bierzemy odpowiedzialność za cały proces budowy i zapewniamy aż dziesięć lat gwarancji jakości. W naszej ofercie, poza samą budową, znajdują się również usługi związane z wsparciem w poszukiwaniu i sprawdzaniu warunków gruntowych działki budowlanej, a także w znalezieniu wymarzonego projektu domu. Interesuje Państwa projekt domu z tarasem na dachu? Możemy zapewnić realizację takiego projektu w ramach indywidualnej współpracy z architektem, a także polecamy wybór jednego z tysięcy gotowych projektów, które znajdują się w internetowej bazie projektowej New-House: https://new-house.com.pl/projekty-domow.
W czasie naszej współpracy z klientem chętnie dzielimy się również naszą wiedzą i doświadczeniem. Zastanawia Państwa, jak poprawnie zrealizować dom z tarasem na dachu? Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem. Omówimy wiele istotnych kwestii związanych z tego typu realizacją.
Dom z tarasem na dachu a kwestie formalne
Jakakolwiek budowa zawsze wymaga tego, by na początku zadbać o kwestie formalne. Bez spełnienia tego warunku nie można zacząć w rzeczywistości żadnych prac. Jakich formalności wymaga budowa tarasu na dachu domu? Już odpowiadamy.
Warto, zacząć od samej kwestii definicji tarasu. Czym on jest? W świetle polskiego prawa budowlanego brakuje oficjalnie sformułowanej definicji tego pojęcia. Jednak bazując na fragmentach przepisów, które wspominają o tarasie można wywnioskować, że jest on częścią budynku, a więc bez problemu może być ulokowany na dachu domu. Jest on wliczany w kubaturę budynku. Jasno wskazuje to na informację, że taras nie może być budynkiem wolnostojącym, tak zwaną małą architekturą. Aby znaleźć konkretniej uformowaną definicję tarasu, można zapoznać się z treścią wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze II OSK 1220/15:
„Taras stanowi więc całość funkcjonalno-użytkową z budynkiem mieszkalnym, zapewniając jego obsługę. Jego istnienie rzutuje na podniesienie walorów użytkowych samego budynku, który zyskuje element mogący stanowić miejsce wypoczynku oraz dodatkową możliwość bezpośredniej komunikacje z ogrodem”.
Decydując się na dom z tarasem na dachu należy uwzględnić tę kwestię w projekcie realizacji, który będzie dołączony do wniosku o pozwolenie na budowę domu. W takim przypadku formalności związane z realizacją domu z tarasem na dachu są bezpośrednio związane z wszystkimi formalnościami dotyczącymi całej budowy i nie wymaga się spełniania dodatkowych warunków. Zupełnie wygląda ta kwestia, jeżeli mają Państwo w planie przebudowę zrealizowanego już domu. Wówczas konieczne będzie przygotowanie projektu realizacji, planu przebudowy, uzyskanie zgody na pozwolenie na budowę, a także uzyskanie specjalistycznych ekspertyz dotyczących konstrukcji domu i jej wytrzymałości.
Uzyskanie urzędowego pozwolenia na realizację tarasu na dachu domu jest konieczne, ponieważ jest to duża ingerencja w konstrukcję nośną dachu. Tego typu przebudowa wymaga stałego nadzoru fachowców. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy wykonanie tarasu na dachu domu nie będzie się wiązało ze zwiększeniem obszaru oddziaływania budynku. Wówczas nie ma konieczności wnioskowania o pozwolenie na budowę i realizację można wykonać na zgłoszenie.
Dom z tarasem na dachu - proces realizacji
Jak wykonać taras na dachu domu? Do takiej realizacji należy się odpowiednio przygotować - zarówno pod kątem merytorycznym, jak i finansowym. Warto jej wykonanie powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy zapewniają gwarancję jakości na całą realizację. Taka budowa nie należy do najprostszych, a błąd może zaważyć nawet na całej konstrukcji budynku.
Czy każdy dach będzie dobrym miejscem na organizację tarasu? Zdecydowanie nie. Część inwestorów decyduje się na wykorzystanie stropu nad częścią mieszkalną, inni wolą wykonać taras na dachu garażu. Kwestia wyboru jest dowolna, jednak najważniejszym aspektem jest w tym momencie to, by wybrany stop charakteryzował się odpowiednią wytrzymałością na obciążenie w granicach 90 – 450 kg/m².
Należy również pamiętać o tym, że dom z tarasem na dachu wymaga zrealizowania dachu odwróconego. Co to oznacza? Jest to dach, którego konstrukcja charakteryzuje się odwróconą kolejnością warstw. Wówczas na samej górze znajduje się podłoga, a niżej legary, żwir, membrana, odpowiednia izolacja i na samym dole jest strop. Tym, co jest charakterystyczne w realizacji dachu odwróconego to fakt, że warstwa izolacji termicznej znajduje się nad warstwą uszczelniającą, czyli izolacją przeciwwilgociową. Efekt pozwala na eliminację naprężenia termicznego oraz ochronę warstwy przeciwwilgociowej przed ewentualnym narażeniem na uszkodzenia. Zastosowanie układu odwróconego jest bardzo istotne przy realizacji tarasu na dachu domu, ponieważ pozwala na to, by wilgoć mogła swobodnie odparować.
Taras na dachu domu lub garażu wymaga również zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych. Zazwyczaj jako podłoże stosowane są płytki ceramiczne, deski kompozytowe, płyty betonowe lub płyty kamienne. Dla barierek można wybrać takie materiały jak beton, cegła, klinkier, metal, drewno. Powinny one być nie tylko solidnym zabezpieczeniem tarasu, ale również być dobrze dopasowane do całej stylistyki domu.
Projekt domu z tarasem na dachu - propozycje
Jeżeli poszukują Państwo funkcjonalnego i efektownego projektu domu z tarasem na dachu, warto zapoznać się z propozycjami gotowych realizacji. Baza projektowa firmy New-House obejmuje tysiące świetnych projektów, w których znajdują się również projekty domów z tarasem na dachu. Baza jest dostępna pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Wśród nich możemy wyróżnić poniższe przykładowe projekty domów z tarasem na dachu.
Projekt domu HomeKONCEPT-66 G2
Jest to projekt nowoczesnego domu piętrowego o łącznej powierzchni użytkowej 127 metrów kwadratowych. Jest on o tyle ciekawą propozycją, że łączy dwa rodzaje pokrycia dachowego. W projekcie znajduje się zarówno dach dwuspadowy, który pokrywa część mieszkalną, jak i stropodach nad garażem. Jest to projekt domu, który pozwala na taras na dachu garażu. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że na tak realizowany taras można wyjść bezpośrednio z drugiego piętra domu. Więcej szczegółów projektu znajduje się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/19780.
Projekt Dom przy Migdałowej 3
Jest to projekt piętrowego domu na małą, wąską działkę. Powierzchnia użytkowa Domu przy Migdałowej 3 to 102 metry kwadratowe. Aby zrealizować ten projekt wystarczy posiadać działkę o minimalnych wymiarach: 13,5 metrów szerokości i 25,9 metrów długości. To dom, który pozwala na maksymalne wykorzystanie każdej z dostępnych przestrzeni. Z tego względu projekt przewiduje realizację tarasu na dachu garażu. Można na niego wyjść bezpośrednio z sypialni znajdującej się na piętrze domu. Taras na dachu w tym projekcie ma aż 20,21 metrów kwadratowych. Szczegóły realizacji tego projektu znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1679.