Nadmierna wilgoć w domu sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów oraz niebezpiecznych drobnoustrojów. Jednocześnie, może wpływać na gorsze parametry zastosowanej termoizolacji, obniżając tym samym energooszczędność domu. Skuteczną bronią przeciwko wilgoci w domu jest przede wszystkim prawidłowa budowa przy użyciu jakościowych oraz odpowiednio zabezpieczonych materiałów. W jaki sposób możemy zabezpieczyć nasz dom przed wilgocią?
Jaka jest przyczyna problemu wilgoci w domu?
W wielu sytuacjach przyczyną są błędy popełnione na etapie budowy domu. Do najczęstszych zaliczymy: niedokładne ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, złe pokrycie dachu, wybór tańszych materiałów niższej kategorii, a także nieodpowiednie zabezpieczenie materiałów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak skomplikowaną i zaawansowaną procedurą jest budowa domu w technologii murowanej. Warto ją powierzyć wykwalifikowanej firmie, dzięki czemu, wyeliminujemy ryzyko błędów konstrukcyjnych. Firma budowlana New House wie, jak skutecznie zabezpieczyć dom przed wilgocią.
Jak zabezpieczyć dom na etapie budowy?
Podstawą jest wybór jakościowej izolacji przeciwwilgociowej, która skutecznie zatrzyma wilgoć i nie dopuści jej do wnętrza naszego domu. Niezwykle istotne jest odpowiednie zaizolowanie fundamentów, ścian zewnętrznych oraz nadproży. Bardzo ważna jest także konstrukcja dachu z orynnowaniem. Obecnie, dużą popularnością cieszą się nowoczesne stodoły z dachem bezokapowym. W tego typu budynkach odpowiednia izolacja elewacji jest tym bardziej ważna.
Elewacja domów jednorodzinnych często jest wykończona panelami drewnianym. Z drewna często wykonana jest także stolarka okienna. Materiał ten wymaga odpowiedniej impregnacji. Pozwoli to wpłynąć na większą trwałość materiału w perspektywie długoterminowej. W technologii murowanej warto zadbać także o impregnację murów, która stworzy dodatkową warstwę ochronną poza warstwą izolacji. Dom wzniesiony bez błędów konstrukcyjnych to główny czynnik ochrony, który sprawia, że ryzyko wilgoci w domu jest znacznie mniejsze.
Prawidłowa konserwacja domu
Nawet najlepsza warstwa przeciwwilgociowa okaże się nieskuteczna, jeśli właściciel nie zadba o systematyczną konserwację swojego domu. W kilkuletnich odstępach należy zadbać o dokładną impregnację powierzchni drewnianych. Co roku, w okresie wiosennym, należy sprawdzić szczelność dachu oraz drożność systemu orynnowania. Trudne czynniki atmosferyczne w zimie mogą bowiem doprowadzić do pojawienia się nieszczelności w konstrukcji dachu. Szczególnie narażone są miejsca przy kominie oraz przy złączeniu dachu ze ścianami. Co jakiś czas warto również zadbać o uszczelnianie okien oraz drzwi. Poprawia to zarówno izolację termiczną, jak również izolację przeciwwilgociową.
Jak pozbyć się wilgoci w domu?
Jeśli w Twoim domu już teraz występuje problem nadmiernej wilgoci, w pierwszej kolejności warto namierzyć przyczynę. W tym celu często przeprowadza się badanie metodą karbidową, w celu sprawdzenia wilgotności w murach i posadzce domu. Po wyeliminowaniu nieszczelności wykonuje się profesjonalne osuszanie ścian i podłóg. Do tego dochodzi ozonowanie, które pozwala wyeliminować grzyby oraz niebezpieczne drobnoustroje. Także i w tym przypadku prawdziwe okazuje się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Diagnostyka oraz osuszanie ścian i podłóg oznacza bowiem bardzo poważne koszty.
Nowoczesna technologia przeciwko wilgoci
W nowoczesnym budownictwie coraz większym zainteresowaniem cieszy się rekuperacja. Jest to wentylacja mechaniczna, w której za odprowadzanie nieczystego powietrza z domu odpowiada specjalne urządzenie. Domy wyposażone w rekuperację z natury muszą być idealnie szczelne, ponieważ jest to podstawa efektywnego działania całego systemu. Domy nie posiadają także komina, przy którym bardzo często dochodzi do nieszczelności.
Rekuperacja może być również bardzo skutecznym narzędziem do usuwania nadmiaru wilgoci z naszego domu. Wymiana powietrza pozwala wypchnąć wilgoć na zewnątrz, a w jej miejsce prowadzić osuszone powietrze. W tym artykule: https://new-house.com.pl/rekuperacja możesz dowiedzieć się więcej na temat wentylacji mechanicznej. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze także ze względu na większą energooszczędność całego budynku.
Nieszczelne okna a wilgoć w domu
Jeśli dom został wzniesiony zgodnie ze sztuką budowlaną i nie ma podstaw by sądzić, że nieszczelności mają miejsce w ścianach lub dachu, pierwszym podejrzanym są okna. Niskiej jakości materiały, nieprawidłowo zamontowane okna, a także wadliwa izolacja to główne powody nieszczelnych okien. W tym artykule: https://new-house.com.pl/okna-pcv możesz przeczytać więcej na temat tego, jak wybrać odpowiednie i szczelne okna na lata. Jeśli za wilgoć w domu odpowiadają okna, zwykle wystarczy ich uszczelnienie. Jeśli jednak już na etapie budowy wybrano okna niskiej jakości, warto pomyśleć nad poważniejszym wydatkiem, jakim jest wymiana okien. To samo tyczy się zresztą drzwi wejściowych.