Nowoczesne stodoły to budynki niezwykle efektowne, a zarazem efektywne. Są bardzo naturalne, stawiają na pełną funkcjonalność, a także energooszczędność. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób jest zainteresowanych wybudowaniem nowoczesnej stodoły. To pewna ewolucja od okresu, w którym modne było adaptowanie dawnych budynków na budynki mieszkalne. Czym charakteryzuje się nowoczesna stodoła? Jakie korzyści oferuje nam taki rodzaj domu?
Czym odznacza się nowoczesna stodoła?
Nowoczesna stodoła to budynek osadzony na planie prostokąta lub litery L. Posiada wysokie ściany zewnętrzne, a wieńczy go dwuspadowy dach pozbawiony okapu. Charakterystyczną cechą tych domów jest prostota i ukierunkowanie na energooszczędność. W związku z tym, takie domy nie posiadają lukarn czy wykuszy. Także balkony należą do rzadkości, jako iż w przypadku nowoczesnych stodół lepiej sprawdza się loggia w bryle lub taras. Domy zachowane w stylu nowoczesnej stodoły zachwycają dużymi przeszkleniami w strefie dziennej. Nad salonem nierzadko stosuje się pustkę przestrzenną, co pozwala zastosować wysokie okna o wysokim współczynniku przypuszczania promieniowania.
Jeśli chodzi o liczbę kondygnacji, nowoczesna stodoła najczęściej jest domem wyposażonym w poddasze użytkowe, choć spotkamy się również z domami parterowymi, w których wnętrza na parterze sięgają aż do kalenicy budynku. Daje to dodatkową przestrzeń, która pozwala domownikom poczuć się swobodnie. Na naszej stronie zawierającej gotowe projekty domów możesz znaleźć wiele projektów stworzonych w koncepcji nowoczesnej stodoły. Taki budynek łatwo przystosować, aby spełniał warunki domu energooszczędnego, pasywnego lub plus energetycznego.
Jak wybrać projekt pod kątem indywidualnych potrzeb?
Nowoczesne stodoły są bardzo praktyczne i do maksimum wykorzystują dostępną przestrzeń. Ich stylistyka może się jednak znacząco różnić: począwszy od klasycznych domów na planie prostokąta, aż po nowoczesne stodoły w kształcie litery L, z system podcieni oraz wiat. Szukając projektu należy oczywiście wziąć pod uwagę usadowienie bryły na działce budowlanej. Biorąc pod uwagę duże, energooszczędne przeszklenia w strefie dziennej, takie miejsca jak salon czy kuchnia powinny wychodzić na południe, aby wykorzystać większe ilości promieni słonecznych do ogrzania wnętrz.
Przy wyborze kierujemy się również tymi samymi kryteriami, co w przypadku innych domów. Należy sprawdzić powierzchnię użytkową, liczbę sypialni oraz łazienek, a także dodatkowe udogodnienia, takie jak: pralnia, garderoba, gabinet czy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Gotowe projekty domów można oczywiście projektować pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestorów, co pozwala np. zmienić układ ścian działowych, aby uzyskać nieco inne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Warto także wgłębić się w informacje o zastosowanych materiałach oraz technologiach, w jakich wykonane zostaną poszczególne elementy konstrukcyjne.
Garaż w nowoczesnej stodole – w bryle czy poza bryłą domu?
Istotną kwestią w nowoczesnych stodołach jest również sposób usytuowania garażu. Jako iż są to doby energooszczędne o zwartej i prostej bryle, bardzo często spotkamy się z projektami, które wpisują garaż w bryłę domu. Takie rozwiązanie znajdziemy chociażby w projekcie EX 19 II G2 ENERGO PLUS (https://new-house.com.pl/projekt/4527). Jest on wysunięty o 2,60 metra przed wejście, dzięki czemu, pełni rolę dodatkowego wiatrołapu. Dość popularnym rozwiązaniem są również nowoczesne stodoły wyposażone w garaż przylegający do bryły domu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania wizjonerskich zadaszeń tworzących podcienie przy wejściu czy obok tarasu. Jednocześnie, nad garażem wysuniętym poza bryłę domu można wykonać dodatkowy taras.
Jakie korzyści oferuje dom w stylu nowoczesnej stodoły?
Prosta i zwarta bryła nowoczesnej stodoły sprzyja zachowaniu większej energooszczędności. Taki budynek dużo łatwiej ogrzać, a ponadto, nie posiada on zbędnych elementów architektonicznych, które narażają na szybsze wychładzanie się wnętrz. Nie dziwi zatem fakt, że nowoczesne stodoły sprawdzają się w roli domu energooszczędnego lub pasywnego. Zaletą jest również duża funkcjonalność oraz optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Jeśli wybieramy dom z garażem wysuniętym poza bryłę, to dobra okazja, aby zastosować nad nim dodatkowy taras.
Prostokątny kształt nowoczesnych stodół sprawia, że sprawdzają się one doskonale na wąskich działkach budowlanych. Weźmy chociażby projekt Idealny 1 (https://new-house.com.pl/projekt/20109) osadzony na planie prostokąta o wymiarach 9,05 x 21,30 metra. Duża popularność tych domów nie umknęła uwadze pracowni architektonicznych, które prześcigają się w tworzeniu ciekawych oraz innowacyjnych projektów. W związku z tym, osoby zdecydowane na nowoczesną stodołę mogą liczyć na nieograniczony dostęp do ogromnej bazy projektów. Bardzo mocne są stodoły minimalistyczne oraz te zachowane w stylistyce skandynawskiej.