Magazyny energii służą do przechowywania energii w momencie, kiedy produkcja prądu przewyższa jego zużycie. Zmagazynowana energia może być wykorzystana w późniejszym czasie, kiedy pojawią się niedobory energii wytwarzanej na bieżąco lub w momentach zwiększonego zużycia prądu. Mimo wszystko, z powodu wysokich cen magazynowania prądu, rozwiązanie to nie należy do najpopularniejszych i potencjalni konsumenci są skutecznie odstraszani.
Przyszłość magazynów energii
Niestety na tę chwilę magazynowanie energii na dużą skalę w naszym kraju jest nieunormowane prawnie. Ministerstwo Energii rozpoczęło pracę nad regulacją przepisów, które ułatwią załatwienie wszystkich formalności związanych z tą inwestycją.
Najważniejszym czynnikiem sprawiającym, że rozwój magazynowania energii jest niezbędny, to coraz większe udziały odnawialnych źródeł energii, które obciążą istniejącą już infrastrukturę energetyczną. Ponadto magazyny energii wyeliminują problem strat, które wynikają z przesyłu energii i obecnie niezbędnego rozbudowywania infrastruktury. Jeśli mówimy już o infrastrukturze, to warto wiedzieć o tym, że w związku z przeobrażaniem się sekcji transportowej ze spalinowej na elektryczną, może ona nie wytrzymać takiego przeciążenia, dlatego też magazynowanie rozwiązałoby te problemy.
Czy magazynowanie energii jest opłacalne?
Obecnie, jeśli korzystamy chociażby z instalacji fotowoltaicznych, to energia przez nie wytwarzana rzadko kiedy jest spożytkowana w całości. Dlatego też jej nadmiar jest przesyłany do sieci. Możemy potem skorzystać z 80% oddanej energii. Opłacalność fotowoltaiki można zwiększyć poprzez instalację przydomowych magazynów energii. Dzięki temu też będziemy mogli korzystać z wytworzonego prądu bez ponoszenia istotnych strat.
Jakie są wady i zalety magazynów energii?
Jedną z największych zalet systemów magazynujących energię jest fakt, że możemy skorzystać ze stu procent wyprodukowanej przez nas energii, a nie jak w przypadku oddawania prądu na przechowanie do zakładów energetycznych, które 20% tego, co wytworzyliśmy, pobierają dla siebie. Ponadto magazyny energii będą świetnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie podłączenie się do sieci jest znacznie utrudnione, bądź na obszarach zagrożonych przerwami w dostawie prądu.
Jednak magazynowanie energii obecnie jest dosyć drogim przedsięwzięciem. Ceny baterii, które odpowiadają za przechowywanie prądu, zaczynają się od około 10 000 zł. Koszty uzależnione są przede wszystkim od wykorzystywanej technologii czy pojemności akumulatorów, które zaczynają się od około 3 kWh. Poza tym akumulatory te mają określoną żywotność, która najczęściej wynosi między 5 a 8 lat.
Co dalej z konsumenckimi magazynami energii?
Unia Europejska, której cele nastawione są na zwiększenie udziału Odnawialnych Źródeł Energii, sprawia, że technologia magazynowania staje się coraz popularniejsza. W związku z tym spadają ceny tych instalacji i na przydomowe magazyny pozwolić będzie sobie mogło coraz więcej konsumentów.
Nie da się ukryć, że magazynowanie energii jest konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz do zwiększenia udziału OZE w sektorze energetycznym. Wielu ekspertów mówi, że jest to konieczny krok do transformacji energetyki.