Odpowiednio dobrane ogrodzenie dopełnia stylistykę zewnętrzną domu, a jednocześnie, zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Ogrodzenie można wykonać z wielu różnorodnych materiałów, a jednym z decydującym czynników jest oczywiście koszt, na jaki możemy sobie pozwolić. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń.
Ogrodzenia wykonane z metalu
Budżetowym rozwiązaniem będzie ogrodzenie panelowe z cienkimi i gęsto rozstawionymi prętami. Niskie koszty tego ogrodzenia sprawiają, że często znajduje ono zastosowanie na początku, gdy zależy nam jedynie na tym, aby odgrodzić teren działki w dowolny sposób. Takie ogrodzenie niej jest oczywiście większą przeszkodą dla potencjalnego włamywacza. Znacznie lepiej sprawdzają się ogrodzenia kute wykonane ze stali nierdzewnej. Takie ogrodzenie często posiada podmurówkę z betonu, cegły lub cementu. Poszczególne segmenty prętów są oddzielone filarami. Minusem ogrodzenia kutego są dosyć wysokie koszty oraz konieczność okresowej impregnacji.
Ogrodzenia z cegły lub kamienia
Naszą działkę budowlaną możemy również otoczyć murem, który całkowicie odcina teren naszej posesji od ulicy lub od działki sąsiada. Popularnym rozwiązaniem są oczywiście mury ceglane lub ich alternatywa w postaci ogrodzenia klinkierowego. Tego rodzaju ogrodzenia często łączą się z metalowymi przęsłami mocowanymi na ceglanej lub kamiennej podmurówce. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu omawiamy istotne kwestie związane z prawidłowym projektem zagospodarowania terenu. Musimy pamiętać, że kamienny lub ceglany mur wymaga sporo miejsca i nie sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkiej działki.
Ogrodzenia z drewna
Bardzo popularnym rozwiązaniem są również tradycyjne ogrodzenia z drewna. Są one dostępne w kilku wariantach, z czego najtańszym i najpopularniejszym wydaje się drewniany płot. W otoczeniu nowoczesnego budownictwa często stawia się na ogrodzenia modułowe, w których dobieramy poszczególne elementy, które następnie łączy się w szczelne i trwałe ogrodzenie. Drewniane deski mogą być również mocowane w połączeniu z metalowymi belkami. Zaletą takiego ogrodzenia są stosunkowo niskie koszty oraz możliwość dobrania estetycznej furtki z bramą wjazdową. Drewniane płoty wymagają jednak częstej impregnacji.
Ogrodzenia z betonu
To rozwiązanie znajduje zastosowanie w zestawieniu z nowoczesnym domem zachowanym w stylistyce minimalistycznej lub industrialnej. Ogrodzenie wykonuje się z trwałych i odpowiednio ciosanych bloczków betonu architektonicznego. To bardzo efektowne, a zarazem bardzo trwałe ogrodzenie, które nie wymaga dodatków kosztów eksploatacyjnych w przyszłości. Bloczki architektoniczne często są wykorzystywane jako rusztowanie dla metalowych prętów.
Ogrodzenie z siatki
Tania siatka ogrodzeniowa często jest stosowana jako rozwiązanie tymczasowe, gdy zależy nam na jakikolwiek ogrodzeniu działku. Siatka może być również podstawą dla wysokiego żywopłotu, stanowiąc jego podparcie. Dużym plusem jest również to, że siatka nie zajmuje wiele miejsca. Dlatego, często bywa stosowana do odgrodzenia małych działek.
Ogrodzenia gabionowe
Bardzo nowoczesnym, a zarazem efektownym rozwiązaniem są ogrodzenia gabionowe, które składają się z metalowych koszy wypełnionych kamieniami. Wiele ciekawych informacji na temat podobnych systemów ogrodzeń możesz znaleźć w tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrodzenia. Wbrew pozorom, ogrodzenie gabionowe nie jest bardzo drogie, choć bywa problematyczne ze względu na konieczność pozyskania bardzo dużej liczby kamieni. Ponadto, jest jednym z ogrodzeń zajmujących najwięcej przestrzeni.
Zielone ogrodzenia
Jeśli zależy nam na ogrodzeniu harmonijnie wpisanym w zielony ogród, możemy zdecydować się na posadzenie zielonego ogrodzenia. Do dyspozycji pozostają żywopłoty z krzewów, a także pnącza, które można zasadzić przy drewnianych płotach oraz ogrodzeniach z siatki. Do stworzenia zielonego ogrodzenia posłużyć mogą także drzewa iglaste, takie jak tuje. Tutaj warto jednak zachować ostrożność i wziąć pod uwagę perspektywę długoterminową. Tuje z czasem mogą urosnąć do kilku metrów wysokości, nadmiernie zacieniając nasz ogród. Wówczas konieczne będzie czasochłonne cięcie i formowanie iglaków do oczekiwanej wysokości.
Czym kierować się przy wyborze ogrodzenia?
Przy wyborze ogrodzenia musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość działki, a co za tym idzie koszt jej ogrodzenia, stylistykę zewnętrzną domu, podjazdu oraz ogrodu, a także funkcjonalność i stopień ochrony. Ogrodzenie działki może być częścią kompleksowej usługi, jaką jest budowa domu pod klucz realizowana przez firmę New House. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda profesjonalna realizacja projektu. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda po stronie inwestora. We współpracy z projektantem wybieramy pasujące ogrodzenie, które zostanie zamontowane podczas budowy domu.