Nie wystarczy zakupić gotowy projekt domu, aby móc rozpocząć jego budowę. Projekty przygotowywane przez biura architektoniczne tworzone są dla standardowych warunków glebowych i strefy klimatycznej. Tak więc aby wykorzystać gotowy projekt na konkretnej działce, należy wpierw dopasować go do indywidualnych warunków gruntowych oraz klimatycznych panujących na danym terenie tj. warstwa nośna, wysokość poziomu zero, głębokość przemarzania czy poziom wód gruntowych.
Należy wziąć pod uwagę również usytuowanie budynku względem odległości od granic działki określonych przez prawo budowlane. Dodatkowo projekt musi być zgodny z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkami zabudowy konkretnego terenu. Zapisy MPZP mogą określać np. kolor pokrycia dachu oraz jego geometrię i kąt nachylenia, szerokość i kolor elewacji frontowej oraz materiał, z jakiego należy ją wykonać czy maksymalną wysokość kalenicy. Należy mieć jednak świadomość, że różnorodnych nakazów i ograniczeń może być w tym zakresie o wiele więcej. Adaptacja projektu domu jest obowiązkowa i wykonują ją projektanci posiadający określone uprawnienia.
Zmiany w projekcie domu na etapie jego adaptacji
Na etapie adaptacji można również dokonać zmian w projekcie domu. Jeśli uwzględnimy je, zanim otrzymamy szereg warunków pozwolenia na budowę, to ryzykujemy tylko to, że adaptacja i docelowa budowa domu będą kosztować nas więcej, niż zakładaliśmy.
Zastanawiasz się, ile mogą kosztować zmiany w projekcie Twojej wymarzonej nieruchomości? Skorzystaj z naszego kalkulatora, który orientacyjnie wyceni Ci ich koszt!
Jeśli jednak zechcemy dokonać zmian w momencie zatwierdzonego projektu budowlanego i wydaniu pozwolenia na budowę sprawa staje się bardziej skomplikowana. Prawo budowlane stanowi, że zmiany takie (nazywane również odstępstwami od projektu budowlanego) mogą mieć charakter istotny lub nieistotny i to właśnie od tego, do której grupy zmiana zostanie zakwalifikowana, zależy dalsze postępowanie w jej sprawie. Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie we wrześniu 2020 roku, wprowadziła nowe regulacje w tym zakresie – zmieniła się bowiem klasyfikacja odstąpień od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego. Przyjrzyjmy się więc, jak to wygląda w praktyce?
Zmiany nieistotne w projekcie budowlanym
Jeśli w realizowanej nieruchomości mają wystąpić różnice w stosunku do dokumentacji przedstawionej na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, projektant musi dokonać kwalifikacji zamierzonego odstąpienia.
Jeśli uzna zmianę za nieistotną, zobowiązany jest do zamieszczenia w projekcie budowlanym odpowiednie informacje – jego opis oraz odpowiedni rysunek. Dodatkowo należy taką zmianę wpisać do dziennika budowy. Po zakończeniu robót, gdy budynek zostaje zgłoszony do użytkowania, to nadzór budowlany weryfikuje decyzję podjętą przez projektanta.
Zmiana nieistotna w projekcie budowlanym nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, jak również ponownego zgłoszenia budowy. Nie trzeba także przerywać prowadzonych prac budowlanych.