Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Materiały budowlane w budownictwie energooszczędnym

Decyzji o budowie domu nie podejmuje się z dnia na dzień. Własny dom to dla wielu osób szansa na zrealizowanie najważniejszego życiowego marzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najdokładniej określić swoje oczekiwania i potrzeby, a wszelkie aspekty rozważać w oparciu o analizę rynku budowlanego. Z pewnością pomogą w tym doświadczeni eksperci. Warto również skorzystać z kalkulatora kosztów budowy. Jednym z najistotniejszych kryteriów z punktu widzenia inwestora jest wybór materiałów budowlanych.

Materiały budowlane w budownictwie energooszczędnym

Tutaj najważniejsze znaczenie mają właściwości termoizolacyjne materiałów budowlanych. Im niższa wartość współczynnika przewodzenia i przenikania ciepła U, tym materiał jest bardziej energooszczędny. Współczynnik ścian jednowarstwowych domu energooszczędnego powinien wynosić do 0,5W/m2K, a dwu- i trzywarstwowych do 0,3 W/m2K.

Jakie materiały stosuje się do budowy domu energooszczędnego i pasywnego?

1. Pustaki ceramiczne

Produkuje się je z gliny naturalnej z dodatkiem trocin bądź mączki drzewnej, w procesie wypalania. To materiał lekki, o dobrej izolacji cieplnej i akustycznej, sprawdzony przy stawianiu ścian jedno- i wielowarstwowych.

2. Beton komórkowy

Bloczki betonu komórkowego produkuje się z piasku lub popiołów lotnych, cementu, wapna i spulchniacza. Spośród wszystkich materiałów to właśnie beton komórkowy wyróżnia się najwyższym stopniem izolacyjności. W swej strukturze ma niezliczone ilości komórek, w których zamknięte jest powietrze - najlepszy izolator. Pozostałe atuty tego materiału to absolutna mrozoodporność i niepalność.

3. Silikaty

Bloczki silikatowe wytwarza się z wapna, piasku i wody. Dzięki formowaniu w specjalnych prasach i procesowi autoklawizacji uzyskuje się materiał o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, ze zdolnością do zatrzymywania i kumulowania ciepła. Cegły silikatowe są mrozoodporne, dobrze tłumią hałasy i stabilizują wilgotność pomieszczeń.

4. Prefabrykaty

Pod pojęciem prefabrykatów energooszczędnych na ogół rozumieć należy gotowe ściany keramzytowe. To elementy konstrukcyjne, które znacząco skracają czas budowania domów. Keramzyt powstaje w procesie wypalania gliny bez domieszek. Materiał ten jest lekki, wytrzymały, doskonale izoluje, a przy tym jest zupełnie odporny na działanie wilgoci oraz rozwój mikroorganizmów.

W osiągnięciu optymalnego zakresu energooszczędności znaczenie mają także izolacja z wykorzystaniem wełny i styropianu oraz montaż nowoczesnych drzwi i okien, które ograniczałyby potencjalne straty ciepła. Dobrze, gdy współczynnik U stolarki okiennej nie przekracza 1,1 W/(m2 K). Budując dom energooszczędny warto skorzystać także z rozwiązań technologicznych przynoszących oszczędności w wydatkach na energię. Należą do nich m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy wentylacja z rekuperacją.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.