Głównym zagrożeniem dla fundamentów naszego domu jest wilgoć. Problem ten występuje w przypadku nieprzepuszczalnego gruntu, ale również z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych. Drenaż opaskowy pozwala skutecznie odprowadzić wodę, która gromadzi się w okolicach domu, zapewniając konstrukcji należyte bezpieczeństwo. W tym artykule dowiesz się, czym konkretnie jest instalacja drenażowa i kiedy należy ją zastosować.
Czym jest drenaż opaskowy?
Instalacja drenażowa to specjalny system rur drenarskich położonych w bliskim sąsiedztwie fundamentów. Jego rolą jest zbieranie gromadzącej się tu wody i odprowadzanie na bezpieczną odległość. Dzięki temu, wilgoć lub zalegającą woda nie stanowią zagrożenia dla konstrukcji naszego domu. Instalacja drenażowa radzi sobie zarówno z wodami opadowymi przechodzącymi do gruntu, jak również z wodami gruntowymi, które mogłyby osiągnąć poziom fundamentów.
Rury drenarskie są ułożone mniej więcej w połowie wysokości ławy fundamentowej. Spód rury nie powinien znaleźć się poniżej dolnej krawędzie ławy, ponieważ a ten sposób woda mogłaby podmywać fundamenty od dołu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/drenaz-opaskowy możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób zbudowany jest drenaż opaskowy, a także, jak wygląda jego montaż w trakcie budowy domu.
W jaki sposób zbudowany jest drenaż opaskowy?
Głównym elementem drenażu są oczywiście rury drenarskie odpowiedzialne za odprowadzanie wody z dala od fundamentów. Takie rury posiadają otwory, przez które napływa woda. Otwory są wyposażone w specjalne filtry, które zatrzymują grunt. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są rury wykonane z tworzyw sztucznych: PVC lub PE. Są one niezwykle trwałe, lekkie, a zarazem dostępne w przystępnej cenie, dzięki czemu, instalacja drenażu nie generuje dużych kosztów. W miejscach załamania rur stosuje się studzienki rewizyjne, które umożliwiają przepłukanie rur wodą.
Niezwykle ważne jest położenie rur z delikatnym spadkiem, który zapewnia naturalną filtrację. Drenaż opaskowy łączy studzienka zbiorcza odpowiedzialna za odprowadzanie zabranej wody z rejonu budynku. Jeśli działka nie posiada dostępu do kanalizacji, wówczas wodę można rozsączać do gruntu w odległości niemniejszej niż 20 metrów od obrysu domu. W przypadku gruntów nieprzepuszczalnych bardzo istotne jest zastosowanie dobrej hydroizolacji fundamentów.
Kiedy należy wykonać instalację drenażową?
Zastanawiasz się, czy Twój dom powinien zostać zabezpieczony drenażem opaskowym? Decydują o tym warunki wodno-gruntowe, które można poznać poprzez badania geologiczne gruntu. Oto sytuacje, w których instalacja drenażowa jest wskazana lub wręcz niezbędna:
- Wysoki poziom wód gruntowych – płytko położone wody gruntowe stanowią zagrożenie dla fundamentów. Drenaż opaskowy pozwala obniżyć poziom wód gruntowych. Także w przypadku występowania okresowego podniesienia poziomu wód, drenaż jest wskazany.
- Nieprzepuszczalny grunt – grunty takie jak glina czy ił słabo przepuszczają wodę, przez co może się ona gromadzić w okolicy fundamentów. Drenaż opaskowy zbiera taką wodę i pozwala ją odprowadzić w bezpieczne miejsce.
- Dom położony na nierównym terenie – jeśli dom położony jest na skarpie, należy zastosować drenaż opaskowy, który uchroni przed zalaniem fundamentów w przypadku wód napływających z wyższych partii terenu.
- Dom z podpiwniczeniem – domy z piwnicą są bardziej narażone na podtopienia lub podmycia. Ryzyko takiego zdarzenia można zminimalizować instalacją drenażową.
Inwestorzy jeszcze przed wyborem projektu domu powinni sprawdzić warunki wodno-gruntowe, co umożliwi bezpieczną adaptację projektu i podjęcie decyzji o instalacji drenażowej.
Gdzie odprowadzić wodę z drenażu?
Wodę z drenażu można odprowadzić do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, o ile w okolicy naszej nieruchomości znajduje się taka instalacja. Ponadto, inwestorzy muszą otrzymać zgodę miasta lub gminy. Wodę można także rozsączać w innym obszarze działki, oddalonym o przynajmniej 20 metrów od domu. Jeśli pod warstwą gruntu nieprzepuszczalnego znajduje się grunt przepuszczalny, wówczas dobrym rozwiązaniem jest studnia chłonna. Wodę z drenażu można odprowadzić także do stawu, rowu melioracyjnego lub oczka wodnego.
Jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci na działce?
Problemem może być również nadmiar wody zbierający się na gruncie w okolicach domu. Wówczas można zastosować zbiornik retencyjny, do którego odprowadzana będzie deszczówka z systemu rynien. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/retencja-wody-na-dzialce możesz dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania. W przypadku utwardzonych powierzchni, takich jak taras czy podjazd, stosuje się odwodnienie liniowe, czyli system koryt pokrytych kratką, przez które woda jest odprowadzana na bezpieczną odległość.