Drenaż opaskowy. Jak go wykonać i ile kosztuje drenaż wokół domu?
Spis treści:
Drenaż opaskowy to rozwiązanie stosowane głównie na działkach, gdzie zachodzi problem zbyt wysokiego poziomu gruntu. Jego zadaniem jest odprowadzanie wody gruntowej, tak, aby nie stanowiła ona zagrożenia dla fundamentów oraz nie podmywała podpiwniczenia. W tym miejscu dowiesz się, na czym konkretnie polega ten system, w jakich sytuacjach go stosujemy, a także, ile trzeba zapłacić za wykonanie drenażu opaskowego.
Czym jest drenaż opaskowy?
Drenaż opaskowy to pewnego rodzaju system kanalizacji deszczowej. Jest to specjalny system rur biegnących dookoła fundamentów naszego domu. Dzięki nim woda gruntowa jest odprowadzana. Ponadto pozbywa się on również nadmiaru wody, która pojawi się na skutek intensywnych opadów deszczu. Rury drenarskie przechwytują wodę i odprowadzają ją w bezpieczne miejsce, dzięki czemu, ryzyko uszkodzenia hydroizolacji jest zminimalizowane. Drenaż opaskowy chroni przed pomywaniem piwnicy, a także przed grzęźnięciem fundamentów. W perspektywie długoterminowej, taki system może nas uchronić przed poważnymi kosztami.
W jakich sytuacjach należy wykonać drenaż opaskowy?
Nie wszystkie działki wymagają drenażu opaskowego. Jeśli na danym terenie nie zachodzi problem wysokiego poziomu wód gruntowych, a grunt odznacza się odpowiednią przepuszczalnością, drenaż jest zbędny. System ten przyda się natomiast w następujących sytuacjach:
-
Na działce zachodzi problem wysokiego poziomu wód gruntowych, zalegających płytko pod powierzchnią ziemi. Możliwe jest zawilgocenie fundamentów domu i ryzyko iniszczenia hydroizolacji.
-
Dom jest umieszczony na niestandardowym terenie, np. na skarpie lub zboczu. Wówczas zachodzi ryzyko niszczenia fundamentów przez wodę spływającą po zboczu.
-
W gruntach dominują nieprzepuszczalne gleby, które słabo odprowadzają wilgoć do głębszych warstw ziemi. Tutaj zagrożeniem są roztopy śniegu oraz ulewne i długotrwałe deszcze.
Jeśli na naszej działce zachodzi jedna z powyższych sytuacji, warto zawczasu pomyśleć o drenażu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór jednej firmy, która przeprowadzi budowę pod klucz, z uwzględnieniem wszystkich oczekiwań klienta. Więcej na ten temat przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz. Taka forma budowy jest coraz częściej stosowana przez osoby, które chcą do maksimum skrócić czas do końcowego odbioru.
W jaki sposób zbudowany jest drenaż opaskowy?
Podstawą drenażu opaskowego są specjalne rury drenarskie z otworami na całej długości, które łączone są przez studzienki kontrolne. Są one układane dookoła fundamentów, zwykle nieco powyżej górnej krawędzi ławy. Rury są układane na delikatnym spadku, tak, aby woda opadowa mogła dopłynąć do celu.. Kluczową kwestią jest miejsce, gdzie następuje odprowadzenie wody. W całej konstrukcji to studzienka zbiorcza odpowiada za zbieranie wody z całego systemu. Do wyboru jest kilka rozwiązań:
-
Kanalizacja burzowa lub ogólnospławna, za zgodą zakładu kanalizacyjnego,
-
Studnia głębinowa,
-
Rów melioracyjny lub zbiornik wodny,
-
Studnia chłonna,
-
Rozsączanie wody na większym terenie działki,
-
Specjalne zbiorniki retencyjne.
Więcej na temat budowy drenażu opaskowego możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/drenaz-opaskowy. Warto zaznaczyć, że taki system powinien być uwzględniony jeszcze przed położeniem fundamentów. Położenie drenażu wokół gotowego budynku jest możliwe, ale wymaga dużo większych kosztów oraz powierzchni, ponieważ zachodzi konieczność położenia rur z kilkumetrowym odstępem od fundamentów. Kiedy jednak nie mamy możliwości zdecydować się na drenaż opaskowy, powinniśmy zastanowić się nad drenażem powierzchniowym. Drenaż powierzchniowy stosuje się, gdy nie ma możliwości wykonania drenażu zewnętrznego, a poziom wód gruntowych może okresowo podnosić się powyżej podłogi piwnicy. Układany jest pod całą podłogą piwnic, dlatego najlepiej wykonać go na etapie wykonywania ław fundamentowych. Istnieje również możliwość wykonania go później.
Drenaż opaskowy a retencja wody na działce
Od stycznia 2021 roku, właściciele działek o powierzchni powyżej 3500m2 są zobligowani do odprowadzenia podatku od deszczu. Taki obowiązek spotka także posiadaczy mniejszych działek, na których ponad 70% terenu jest wyłączona od powierzchni biologiczne czynnej. Istnieje jednak możliwość skutecznego obniżenia podatku lub całkowitego zniesienia tej opłaty. Jednym z rozwiązań jest przyczynienie się do lepszej retencji wody na terenie naszej działki.
Drenaż opaskowy może przyczynić się do wzmożonej retencji. Wystarczy, że zbudujemy zbiornik retencyjny, do którego odprowadzana będzie woda. O zaletach tego rozwiązania możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/retencja-wody-na-dzialce. Biorąc pod uwagę, jak duże mogą być opłaty związane z podatkiem od deszczu, warto z odpowiednim wyprzedzeniem pomyśleć o dostatecznie dużej powierzchni biologicznie czynnej oraz o zbiorniku retencyjnym. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo dużych działek.
Ile kosztuje drenaż? - cena
Wpływ na koszt drenażu ma kształt domu, uwarunkowania gruntowe, a także jakość materiałów, z których wykonany zostanie system. System rur drenarskich to wydatek rzędu 4-6 złotych za metr kwadratowy. Do tego dochodzi otulina oraz geowłóknina. Z wydatkiem 400-800 złotych wiąże się zakup studzienki drenarskiej. Na terenie działki często musimy mieć przynajmniej kilka takich studzienek.
Poza kosztami materiałów dochodzi również robocizna. Średnio, jest to wydatek rzędu 80-120 złotych za metr kwadratowy. Koszty można jednak obniżyć, wybierając firmę budowlaną, która zajmie się budową domu pod klucz. Jeśli drenaż opaskowy jest uwzględniony w projekcie, koszt realizacji jest automatycznie dużo niższy. W przypadku gotowych domów dużo zapłacimy za same prace ziemne, które poprzedzają położenie drenażu opaskowego.